
Malebnosť dediny je vykúpená najmä v zime sťaženým prístupom, absenciou pracovných príležitostí a ďalšími neduhmi, ktoré zvyčajne sprevádzajú malé obce v horách. Trocha ju narúša niekoľko novostavieb, najmä na juh vysunutý výsadok obrovských rodinných domov, ktoré vidno zo široka - z ďaleka. A aj toto sa má zmeniť.


Najkrajšie pohľady na hrebeň, za ktorým je obec učupená, ale aj najkrajšie pohľady z obce sa onedlho zmenia. Dalo sa to napokon čakať, bolo len otázkou času, kedy sa niekto šikovný chopí príležitosti a pokúsi sa premeniť atraktívnosť prostredia na zdroj zisku. Mohlo to dopadnúť aj horšie - Slovensko je v posledných rokoch učebnicovou ukážkou prznenia krajiny, takže hostinec, šesť prízemných chát a konská stajňa v agroturistickom areáli naozaj nie je tým najhorším, čo mohlo Úložu postihnúť. Problém je len jediný.
Z miesta, ktoré si investor vybral pre svoj zámer, je krásny výhľad na veľkú časť Hornádskej kotliny a priľahlého Slovenského rudohoria s Volovskými vrchmi a Slovenským rajom a východnej časti Nízkych Tatier s Kráľovou hoľou...

...nezabudnuteľný pohľad je na Vysoké Tatry.

Stačí prejsť pár metrov a ako na dlani má pozorovateľ panorámu Spišského hradu so štafážou Braniska a Galmusu.

Akurát že rovnako, ako je krásny výhľad, je viditeľné zďaleka aj miesto, odkiaľ ten výhľad je. Ak doteraz svietili na horizonte Levočských vrchov len rodinné megadomy, zanedlho k nim pribudne spomínaný areál. Na ospravedlnenie treba povedať, že investor sa snažil nájsť miesto pre svoj zámer priamo v obci alebo niekde bližšie k obci, na jej okraji, no neuspel. Obec sama vlastné pozemky nemá a pri súčasných vlastníckych vzťahoch je kúpa mnohých pozemkov jednoducho nereálna. Zámer ostal v polohe najnevhodnejšej a bude teraz naozaj záležať na investorovi, ako ho stvárni priamo v území.
Zámer je výborný aj z dôvodu jeho potenciálneho využitia. Uloža je zasadená v nádhernom prírodnom prostredí Levočských vrchov. Až k domom zbiehajú šafranové horské lúky, obec obklopujú smrekovcové háje, vytvárajúce charakteristický obraz tejto časti Levočských vrchov. Blízky kopec Krúžok je stanovišťom celého radu vzácnych druhov rastlín...

...rovnako unikátny je sutinový les na jeho južnom úbočí.

Z Ulože sa dostanete na všetky strany. Pod nohami pasienky so zachovalými medzami, obraz tradične využívanej krajiny, za chrbátom hlboké lesy Levočských vrchov, aj keď značne preriedené kalamitou, stále raj hubárov. Po pravej ruke cesta na Zimnú hôrku a do Levočskej doliny ku známej Kováč vile či na Mariánsku horu, po ľavej Krúžok s výbornými bežkárskymi trasami a rozsiahly hrebeň Levočských vrchov s rázovitými obcami, čo obec, to klenot tradičnej architektúry, ľudovej tvorivosti a svojráznych obyčají. Miesto ako stvorené stať sa mekkou turistov. Starosta obce je spokojný, cíti príležitosť aj pre obec a ide investorovi po ruke, takže zrejme už naozaj nič nestojí v ceste investícii, ktorá sa najmä v dobe finančnej krízy cení dvojnásobne.

Je však zrejme jedným z mála. Obyvateľom Ulože na návštevníkoch v skutočnosti pramálo záleží. Vstup do obce roky zavážajú odpadom a tak návštevníka privíta tesne pred tabuľou obce pri ceste takýto obraz. Bez ostychu, bez hanby, všetkým na očiach, pred očami všetkých napriek programu odpadového hospodárstva obce, napriek zákonom, napriek proklamáciám Slovenska ako člena Európskej únie.

Nie je, samozrejme, jediná, predsa nebude celá obec vyvážať na jedno miesto. Návštevník plánovaného agroturistického areálu si bude musieť zvyknúť, že ten krásny výhľad si bude môcť vychutnať jedine s rozsiahlou skládkou pri nohách.

A kto by náhodou bol zvedavý na ten krásny sutinový les, ktorý nemá obdobu naozaj široko-ďaleko, musí sa k nemu najprv prebojovať cez rozsiahle smetisko. Pred troma rokmi blázni ochranári vyťahali zo strmej stráne za vlečku odpadu, nahádzaného ľahostajnými obyvateľmi, no tí už stačili skládku doplniť.

Ďalšie skládky sú na západnom úpätí Krúžku, na severnom okraji obce, či na južnom svahu pri poľnej ceste do Doľan. Uloža je na prílev turistov prichystaná naozaj vzorne.
Foto M. Barlog