Prirodzené plánovanie rodičovstva
Vyznačuje sa tým, že žena sleduje a zaznamenáva, či má niektorú zo známok svojej plodnosti. Patrí sem prítomnosť ovulačného hlienu, zmeny maternicového krčka a zmeny telesnej teploty, ktoré sú závislé od ovulácie. Spočiatku bol sledovaný len jeden príznak a podľa toho sa hovorilo o metóde teplotnej, hlienovej a metóde krčkovej.
Pri teplotnej metóde žena sleduje pokojovú (bazálnu) teplotu tela v pošve, ústach alebo konečníku, a to ráno bezprostredne po prebudení. Pri hlienovej (Billingsovej) metóde žena sleduje pocitom, hmatom alebo zrakom prítomnosť a zmeny hlienu maternicového hrdla. Pri krčkovej metóde si žena sama hmatom vyšetruje krčok maternice. Ako najspoľahlivejšia je v súčasnej dobe propagovaná sympto - termálna metóda. Kombinuje sledovanie niektorého zo symptómov ovulácie (hlien, krčok) so záznamom priebehu bazálnej teploty, ktorej vzostup je známkou ovulácie. Tieto metódy vyžadujú sebaovládanie a zodpovednosť a zároveň k nim vedú. Okrem iného prispievajú tieto metódy aj k vytváraniu hlbších vzťahov medzi manželmi, pretože vyžadujú vzájomný rozhovor, spoločné rozhodovanie a obojstranný rešpekt. Vyžadujú si však zaškolenie a zacvičenie, časom sa stáva sympto – termálna metóda bežným návykom. Ľ. Šturmová, ktorá má skúsenosť s viac ako tisícom párov, hovorí, že nikto z tých čo to skúsil, jej nenamietal, že je to príliš zložité alebo že sa to nedá používať.
Literárne údaje hovoria o 3 - 5% žien, u ktorých nie je možné spoľahlivo určiť plodné a neplodné dni sledovaním bazálnej teploty, plodného hlienu a ďalších príznakov ovulácie. Dôvody sú určité chronické zápaly, životný štýl, vplyvy znečisteného životného prostredia. MUDr. K. Šipr venujúci sa tejto problematike udáva, že takých žien je v skutočnosti podstatne menej.
Spoľahlivosť metód regulácie pôrodnosti sa porovnáva pomocou tehotenského indexu (Pearlov index-PI). Index udáva u koľkých žien zo 100 dôjde k neplánovanému počatiu, ak určitú metódu používajú počas jedného roka. Symptotermálna metóda má po zaškolení, motivácii a zodpovednom prístupe spoľahlivosť vynikajúcu - PI činí 0-1. Pri 100 túto metódu správne používajúcich žien počas jedného roku, možno očakávať najviac jedno neplánované počatie. Ak pár využíva len neplodné obdobie po ovulácii, PI je 0. Odporcovia udávajú počet zlyhaní väčší. Je to v prípadoch keď udávajú PI pri nespoľahlivej kalendárnej zastaranej metóde alebo keď sa započítavajú prípady zlyhania z dôvodov nedostatočnej znalosti metódy alebo z dôvodu nedostatočne zodpovedného prístupu k metóde.
Je zaujímavé, že početnosť pohlavných stykov u dvojíc praktizujúcich prirodzené metódy je rovnaká ako u dvojíc, ktoré používajú antikoncepciu. "Ťažkosťou“ tejto metódy je, že vyžaduje dôslednosť, starostlivosť v záznamoch a istý stupeň sebaovládania. Keď manželia chcú predísť tehotenstvu, musia každý cyklus dodržiavať asi desať až štrnásť dní abstinenciu. Dnes sa vytvára dojem, že pre normálneho a zdravého jedinca je abstinencia nemožná. Ale to je lož. Sú aj iné obdobia vyžadujúce abstinenciu, napríklad choroba, alebo keď je jeden z manželov odcestovaný. Pri tehotenstve prikáže lekár ako samozrejmosť zdržanlivosť šesť týždňov pred pôrodom a šesť týždňov po ňom. Manželia sa po dlhšej dobe zdržanlivosti oveľa viac tešia na obdobie, kedy budú môcť byť zase „spolu“. V dobe abstinencie sa nemajú navzájom vyhýbať ani telesne nie. Jemné fyzické gestá sú namieste. Nemajú sa na druhej strane zbytočne dráždiť, tak aby mali potom problémy ovládnuť sa. Pre tých čo sa chcú viac dozvedieť o prirodzenom plánovanom rodičovstve dávam do pozornosti aspoň tento web. Je na ňom pár odkazov na užitočné stránky.
Periodická zdržanlivosť a metódy regulácie plodenia založené na sebapozorovaní a využívaní neplodných období sú v súlade s objektívnymi kritériami morálnosti. (KKC:2370)
Plánovanie rodičovstva – neprirodzené metódy
Hormonálna antikoncepcia
V porovnaní s ostatnými antikoncepčnými metódami je najviac spoľahlivá. Otehotnenie v dôsledku zlyhania metódy sa udáva v rozmedzí 0,2-1,0 na 100 žien, ktoré ju užívali v priebehu jedného roka. Spôsob antikoncepčného účinku kombinovanej estrogén - progestínovej antikoncepcie blokuje ovuláciu (blokáda uvoľnenia vajíčka z vaječníka). Je to zásah do zložitého spôsobu hormonálnej regulácie medzi podmozgovou žľazou, vaječníkmi a vyššími centrami. Progestínová zložka zas neprirodzene účinkuje na maternicovú sliznicu v prvej fáze cyklu. Dochádza na nej potom k nepravidelným chaotickým zmenám, ktoré znemožňujú uhniezdenie zárodku človeka, čiže účinok je abortívny. Ďalej nepriaznivo ovplyvňuje hlien maternicového krčku. Z biologického pohľadu sú účinky hormonálnej antikoncepcie hrubým zásahom do prirodzeného hormonálneho cyklu ženy, ktorý je jej základným biologickým rytmom. Obhajcovia tejto antikoncepčnej metódy vypočítavajú jej najrôznejšie priaznivé vedľajšie účinky, ale zabúdajú uviesť jej nepriaznivé účinky. Napríklad uvádzajú, že znižuje výskyt nezhubných nádorov pŕs, ale zabúdajú uviesť, že zvyšuje výskyt zhubného nádoru prsníkov! MUDr. Miroslava Hynková hovorí, že ju nesmú užívať tie ženy, ktoré fajčia, majú pečeňové choroby, žlčníkové obtiaže, poruchy výmeny tukových látok, cukrovku, nadmernú váhu, epilepsiu, zápaly žíl alebo ich trombózu alebo zvýšený krvný tlak.
Minitabletka oproti klasickej tabletke obsahuje len progestín. Významne ovplyvňuje a narušuje maternicovú sliznicu a tak sťažuje uhniezdenie zárodku človeka (potratový účinok). Môže viesť k nepravidelnému cyklu a k nepravidelnému maternicovému krvácaniu. Ovuláciu blokuje minipilulka veľmi nespoľahlivo.
Hormonálna antikoncepcia po styku
Nejde o bránenie počatia, čiže názov antikoncepcia je zavádzajúci. V skutočnosti bráni zahniezdeniu zárodku človeka v maternicovej sliznici alebo, aby sa uhniezdený zárodok rozvíjal. Pilulka po styku (napr. Postinor) obsahuje progestín v mnohonásobne väčšej dávke ako minitabletka. Má za následok poruchy cyklu a nepravidelné krvácanie. Ak od pohlavného styku uplynula dlhšia doba, ordinujú sa hormóny obsiahnuté v klasickej pilulke, ale vo vysokej dávke (viac tabliet naraz). Mifeprison (RU 486) je antihormón pôsobiaci proti progesterónu, hormónu žltého telieska vaječníka. Spôsobuje odumretie celého systému zakorenenia zárodku človeka v maternicovej stene. Zárodok pre nedostatok výživy a kyslíka chradne, odumiera a nakoniec sa odlučuje spolu s krvácajúcou sliznicou maternice.
Vnútromaternicové teliesko
Je to druhá najrozšírenejšia metóda ženskej antikoncepcie. Mechanizmus účinkov nebol doteraz úplne objasnený. Domnienkou je napríklad, že okolo telieska sa zhlukujú makrofágy, ktoré požierajú aj spermie. Súčasne teliesko vyvoláva zmeny v sliznici maternice. Meď, ktorú mnohé telieska uvoľňujú pôsobí na spermie toxicky, poškodzuje ich a tým znižuje ich oplodňovaciu schopnosť. V niektorých prípadoch však teliesko môže svojimi vplyvmi na maternicovú sliznicu brániť uhniezdeniu zárodku človeka (abortívny účinok). Komplikácie u nás bežne užívaných teliesok sú: mimomaternicové tehotenstvo, poruchy krvácania, bolestné maternicové sťahy a zápalové ochorenie panvy (zápaly postihujúce niekedy aj vajíčkovody, vaječníky a panvovú pobrušnicu naraz). Vnútromaternicové teliesko zlyháva asi u dvoch žien zo stovky pri ročnom užívaní.
Prezervatív
Propagátor antikoncepcie MUDr. PhDr. Pavel Čepický, CSc. upozorňuje na nepriaznivé účinky prezervatívu. Spomína kurióznu alergiu na gumu a tehotenskú hypertenziu v nasledujúcom tehotenstve, v ktorej pozadí je zrejme komplikovaný imunologický mechanizmus. Imunitný systém nepríde do styku so spermiami budúceho otca dieťaťa a nemôže si preto dopredu vytvoriť imunologickú toleranciu voči tým znakom svojho plodu, ktoré pochádzajú od otca. Je tiež podozrenie, že sa zvyšuje riziko zhubného nádoru prsníka 4,5 krát (štúdia A.N. Gjorgiova). Ak je kontakt semena so stenou pošvy znemožnený blokuje sa zrejme celý rad ďalších prirodzených reakcií. Popri imunologických reakciách sa predpokladá aj vstrebávanie mnohých účinných látok (hormónov, enzýmov, najrôznejších biokatalyzátorov...) zapájajúcich sa do nervovo-hormonálnych reakcií. Pri dlhodobom trvaní sa takáto situácia môže stať jednou z príčin podmieňujúcich vznik rakoviny prsníka. Počet zlyhaní u prezervatívu na 100 dvojíc, ktoré ho používajú pri pohlavných stykoch počas doby jedného roka, sa pohybuje od čísla 5 až po hodnotu čísla 20. Niekde je toto rozmedzie udávané aj vyššie. Avšak aj hodnota blížiaca sa k 5 je vzhľadom k možnosti otehotnenia stále ešte veľká. A vzhľadom k možnosti nákazy vírusom HIV je táto hodnota o to závažnejšia, že možnosť prenosu tohto vírusu z dôvodu jeho malej veľkosti je vyššia ako možnosť otehotnenia.
Sú aj iné druhy antikoncepcie, ktoré sú ale málo používané a preto ich tu nebudem spomínať.
Výrobcovia antikoncepcie a obchodníci podporujú jej masovú propagáciu, veď ide predsa o veľké peniaze (vo viacerých prípadoch nanešťastie aj o život). Antikoncepcia umožnila prudký nárast promiskuity. Sexuálna výchova v mnohých prípadoch vyzerá tak, že sa pätnásťročným i mladším deťom rozdávajú prezervatívy a mlčky sa predpokladá - a tým i schvaľuje a odporúča - sexuálny život. Hlavne, že je krytý antikoncepčnými prostriedkami. Nehľadí sa na morálne škody a poškodzovanie zdravia rozširovaním takýchto trendov v oblasti sexuálnej výchovy.
Opakovane bolo možné počuť, že práve táto pilulka je tá pravá, že práve teraz ide o pilulku s celkom malými nežiadúcimi prejavmi. Prvé vedecké výsledky, ktoré boli väčšinou financované výrobcami tabletiek to zdanlivo potvrdzovali. S odstupom rokov sa však potvrdila väčšia závažnosť a objavili sa ďalšie riziká. Vplyvom nekritickej, jednostrannej propagácie však oveľa väčšia časť populácie prijíma antikoncepčné metódy ako správne a dobré riešenie regulácie pôrodnosti. Samotní lekári, vychádzajúc zo štatistík, sú už ale dnes k antikoncepcii kritickejší. Vyhýbajú sa predovšetkým hormonálnej antikoncepcii a tiež vnútromaternicovému teliesku.
MUDr Peter Příhoda píše, že najčastejšou pohnútkou pri používaní antikoncepcie je túžba po depersonalizovanom sexe nekomplikujúcom život. Dokladom rozšíreného depersonalizovaného sexu je aj to čo píše obhajkyňa antikoncepcie Sylvia Schneiderová, a to, že v Rakúsku takmer každý muž aspoň raz v živote využije služby prostitútky.
A prečo „nie“, aj v prípade, že sa nejedná o antikoncepciu s abortívnymi účinkami?
Plodné a neplodné dni sú dané od Boha (tým ako uspôsobil činnosť ženských pohlavných orgánov), aby boli v službe človeku.Posvätnosť prirodzeného, plného a otvoreného darovania sa partnerovi pri pohlavnom styku nemá byť narušená umelým zasahovaním do tohto aktu, ktorý slúži pre cieľ, ktorým je najmä zázrak života.
Za jeden zo základných momentov degradácie modernej ženy považuje J. Porubčan práve skutočnosť, že sme dokázali vytvoriť atmosféru, v ktorej je žena schopná vraždiť vlastné deti alebo zabraňovať ich počatiu. Problém je v tom, že prostredie, v ktorom žena žije, vytvára predpoklady pre pohodlný a bezstarostný život, ktorý je chápaný ako niečo náhodné v úzkom časovom úseku medzi narodením a smrťou. Svedomie niektorých ľudí bude plne pôsobiť až vtedy, keď z hľadiska pohľadu za horizont svojej smrti budú každé ničenie a likvidovanie života považovať za ničenie seba samého.
Ako raz povedal Albert Schweitzer: "Musí prísť k novej renesancii, hlbšej než tá minulá, takej, ktorá urobí najvyššou pravdou etický moment, moment úcty k životu."
Nejde o to, či človek bude mať ľahší, pohodlnejší alebo ťažší život. To nemôže byť norma veľkosti, hĺbky a kvality života. Ide o to, či človek bude mať život bohatší a plnší. Život, ktorý bude naplnený láskou.
Čerpal som najmä z knihy MUDr. O. Pšeničku, CSc.: Trblietanie dotyku, Prešov 1999 a z knihy A. Štiavnického: Milovať bez lásky a sexu?, Zvolen 1997; obidve z vydavateľstva JAS. A tiež S. Schneiderová: Som správny chlapec?, Mladé letá, Bratislava 1998. Trochu z Katechizmu Katolíckej cirkvi – KKC. Plus, moje úpravy.