Čo s nemocnicou na Boroch?

Pre stranu Sloboda a Solidarita v pri rozhodovaní o otázkach zdravotníctva existuje jasný maják, ktorým je záujem pacienta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nič nie je pre nás dôležitejšie. Aj pri rozhodovaní o budúcej nemocnici Bory. Nová moderná nemocnica, ktorá pravdepodobne bude spĺňať všetky kritéria, nemôže nedostať zmluvu od štátnej zdravotnej poisťovne. Otázka jej majiteľa nie je až tak dôležitá, pretože verejnosť na novú nemocnicu čaká. Navyše, skupina Penta, či chceme, či nechceme je dôležitým hráčom v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Prečo ?

  1. Dá sa predpokladať, že očakávania verejnosti sú veľké a bude tlak na to, aby ju mohli využívať aj poistenci VšZP. Pokiaľ Nemocnica Bory splní všetky kritéria a ponúkne zdravotnú starostlivosť za primerané ceny, nebude existovať vecný dôvod aby sa zmluva neuzavrela.

  2. Ak by VšZP neuzavrela s Nemocnicou Bory zmluvu, tak možno čakať exodus poistencov VšZP do ZP Dôvera, oproti ktorému, tohtoročný odliv (140 tis. poistencov) bude zanedbateľný.

  3. Pri kapacite Nemocnice Bory 400 lôžok a 35 tis. hospitalizácii ročne sa dá sa predpokladať, že nemocnice, ktoré budú pod najväčším tlakom, sú najmä na západ od Bratislavy, čiže nemocnice v Malackách a v Skalici. Bratislavské nemocnice budú tiež pod tlakom, ale ten bude výrazne slabší.

  4. Zmluva Nemocnice Bory s VšZP bude silnou vyjednávaciou zbraňou štátu so skupinou Penta. Musíme si priznať, štát nemá na to, aby skupinu Penta dostal úplne zo zdravotníctva, takže musí k nej pristupovať ako k relevantnému hráčovi a zo svojej pozície si vymôcť čo najlepšie podmienky pre občanov. To znamená v tomto prípade postupovať tak, aby nebola ohrozená UNB.

Treba dodať dve dôležité podmienky uzavretia takejto zmluvy:

  1. Rýchle vybudovanie Nemocnice Rázsochy je nutnou podmienkou zachovania konkurencieschopnosti UNB. To je jeden z bodov pnášho zdravotníckeho programu.

  2. Zmenou pravidiel pre zdravotné poisťovne obmedziť ich možnosti využívať zdroje zdravotného poistenia na účely iné než úhrada zdravotnej starostlivosti a definované prevádzkové náklady. Tak ako to navrhujeme v zdravtníckom programe strany Sloboda a solidarita.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Člen strany SaS. V súčasnosti kandidujem do NR SR za stranu SaS na 120. mieste Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu