Karol chce pracovať!

Karol sedí ponorený v  sedadle priestranného auta a s chuťou ujedá z darovaného jablka.  V prestávkach si usŕka z chladnej minerálky, ktorá mu hasí šesťhodinový smäd. Karol sa postavil na cestu za Nitrou v  obedňajších hodinách aby stopom do Bratislavy vyriešil problém posledných päťdesiatich korún v prázdnej peňaženke. Po štyroch hodinách si čmára na kus kartónu veľké BA, ktoré mu o ďalšie dve hodiny zastaví naše auto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (76)

Karol je Róm. Na prvýpohľad skôr šestnásťročný rómsky chlapec s jemne poblednutou tvárou. V skutočnostimá dvadsaťtri rokov a s úsmevom na tvári vysvetľuje, ako bude raz v štyridsiatkevyzerať na dvadsaťpäť.

Rozprávame sa. Každúchvíľku sa musím pozrieť do spätného zrkadla, aby som sa presvedčil, že vzadusedí Karol s dvojročnou učňovkou a nie vysokoškolsky vzdelaný mladík.Karol je veľmi komunikatívny a vedie s nami rozumný rozhovor počascelej cesty do Bratislavy spomalenej početnými zápchami.

Karol prežil životv domovoch a liečebných ústavoch. Jeho mnohopočetná rodina žijev Martine a neudržuje s Karolom žiaden kontakt. Karol vie, že máveľa súrodencov, o ktorých sa rodičia starajú rovnako zle ako v prvýchrokoch o neho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Karol mal smutné„šťastie“, že je zdravotne postihnutý. Vďaka postihnutiu odišiel do domovova ústavov, kde dostal opateru, vzdelanie, zážitky z výletova charitatívnych akcii. Po dosiahnutí osemnásteho roku prežil ďalší rokv aklimatizačnom zariadení neďaleko Bratislavy, aby sa pripravil na skokdo reálneho života.

Karol bývav ubytovni, dohodenej primárom oddelenia, ktoré je pre Karola častýmmiestom návštev. Karolovi odumiera kostná dreň a netvoria sa mu červenékrvinky. Niet krviniek, niet kyslíku. Karol sa necháva dobíjať každých šesťtýždňou krvnou plazmou, ktorá mu dodá to, čo kostná dreň nezvláda.

SkryťVypnúť reklamu

Karol sa nesmie unaviť.Únava znamená vyčerpanie organizmu a následnú hospitalizáciu. Jediný športsú prechádzky s kamarátmi a tanec. Štýl Justin Timberlake, ktorýnerobí každú druhú sekundu premet a vrtuľu na hlave. Peknev pohodičke. Hlavne sa moc nezadýchať.

Karol pracoval dlhé rokyako opatrovateľ mentálne postihnutého dievčaťa. Popri sociálke dostával 55korún na hodinu, ktoré s utiahnutým opaskom stačili na prežitie mesiaca.Občas musia na ubytovni pozhovieť a počkať pár dni, pokiaľ Karol zoženiepotrebné tri tisícky. S opatrovateľstvom Karol skončil. Každodenná starostlivosťo mentálne postihnuté dievča naviazaného na svojho opatrovateľa,v kombinácií s riešením problémov medzi matkou a dcérou Karolavyčerpala a primäla k ťažkému rozhodnutiu. Je na čase aby sa dal doporiadku zdravotne a našiel si lepšie platenú prácu, ktorá ho posunie do„normálneho“ stavu, keď nemusí každý mesiac rozmýšľať, či bude dosť peňazí naubytovňu a jedlo.

SkryťVypnúť reklamu

Karol chce pracovať!

Včera nám Karol písal,že dlho plánovaná a vytúžená práca čašníka v Radničke zrejme nevyšlaa poprosil nás o pomoc pri hľadaní novej práce. Týmto článkomposúvame Karolovu prosbu k vám.

Karol je inteligentnýmladý muž. Svedomitý, slušný a skromný.
Vlastní notebook (výhraod TCom-u v písaní poézie) a vie s ním výborne pracovať.
Má príjemné vystupovaniea je veľmi komunikatívny.

Práca pri počítači, natelefóne, v reštaurácií je to, čo Karol určite zvládne na jednotku.
Zamestnávateľ však musírátať s tým, že raz za šesť týždňov si Karol odskočí na pár dní na dobitie„života“.

Ak o niečom viete,ozvite sa prosím priamo Karolovi na email:

SkryťVypnúť reklamu

koller.k@atlas.sk

Ďakujeme.

Z Karola sála kľuda vyrovnanosť. Každú odpoveď podtrhne úsmevom, ktorý jasne vraví „Netráptesa tým, ja si ten svoj život naplno užívam a teším sa z neho.“

Martin Basila

Martin Basila

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..kronikár vedeckej nadácie Za Šťastné Tváre Našich Žien - ZŠTNŽ...keby neovplýval citom pre ďaľeký hod granátom a prekvapivo rýchlym šplhom na tyči, nikdy by si v triede nenašiel kamarátov...[gramatický analfabet].. Zoznam autorových rubrík:  ŽivotPríručkySvetomMomentkyVšeličoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu