Pomáhajme tam, kde treba

Venovanie času tým, ktorí to potrebujú. Také je krédo Slovákov, ktorí sa rozhodli pre dobrovoľníctvo. Najčastejšie pomáhajú deťom, seniorom a ľuďom so znevýhodnením. Záleží im aj na životnom prostredí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Do dobrovoľníckych aktivít sa na Slovensku zapája stále viac a viac ľudí. Podľa posledného prieskumu je to až 27,5% z celkového počtu obyvateľov. A to je veľmi pekné číslo.

Sociálne služby

Takmer štvrtina dobrovoľníkov pôsobí v oblasti sociálnych služieb. Najčastejšie organizujú akcie, podujatia či kampane pre vybrané skupiny ľudí. Dobrovoľníci sa radi zapájajú do voľno- časových aktivít pre deti a mládež, seniorov alebo trávia čas a pomáhajú ľuďom s rôznou formou znevýhodnenia. Dôvodom prečo si dobrovoľníci vyberajú, že budú pomáhať v tejto oblasti je na jednej strane prirodzená túžba pomáhať druhým. Na druhej strane zase stoja organizácie, ktoré ich pomoc potrebujú a ktoré dobrovoľníkov na svoje aktivity hľadajú, napríklad aj prostredníctvom dobrovoľníckych centier. Aktuálne ponuky si môžete pozrieť aj tu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Oblasti, v ktorých dobrovoľníci najčastejšie pomáhajú
Oblasti, v ktorých dobrovoľníci najčastejšie pomáhajú (zdroj: Publikácia Dobrovoľníctvo – keď pomoc baví a zábava pomáha 2011)

Naša Matka zem

Záujem dobrovoľníkov o životné prostredie výrazne ovplyvňuje možnosť aktívne sa zapojiť a pomáhať v tejto oblasti. K tomu v akom stave je naša príroda a životné prostredie okolo nás prispievajú aj enviro-kampane či advokačné aktivity rôznych organizácií na Slovensku. Dobrovoľníctvo v oblasti životného prostredia si vyberá viac ako 14,5% ľudí. Ide najmä o ochranu, obnovu či zachovanie životného prostredia, skrášľovanie okolia a aj starostlivosť o zvieratá.

Aktivity, ktoré si dobrovoľníci najčastejšie vyberajú
Aktivity, ktoré si dobrovoľníci najčastejšie vyberajú (zdroj: Publikácia Dobrovoľníctvo – keď pomoc baví a zábava pomáha 2011)

Umenie a kultúra

Ďalšia veľká skupina dobrovoľníkov sa angažuje v oblasti umenia a kultúry. Prevažne ide o pomoc pri organizovaní a príprave kultúrnych podujatí, získavaní financií či propagácii akcií. V poslednom čase sa objavujú dobrovoľnícke ponuky aj priamo v kultúrnych inštitúciach ako sú múzeá, galérie či divadlá. V oblasti umenia a kultúry sa do dobrovoľníckych aktivít zapája až 12,3% dobrovoľníkov. 

SkryťVypnúť reklamu
Typy organizácie, ktorým dobrovoľníci pomáhajú
Typy organizácie, ktorým dobrovoľníci pomáhajú (zdroj: Publikácia Dobrovoľníctvo – keď pomoc baví a zábava pomáha 2011)

Pre dobrovoľníkov je zaujímavá aj oblasť športu, náboženské a cirkevné aktivity či pomoc pre mládežnícke organizácie. 

Stačí si len vybrať

Pomáhať dobrovoľne a nezištne sa dá naozaj na mnohých miestach. Ak neviete kde začať, stačí sa obrátiť napriklad na Vaše lokálne dobrovoľnícke centrum. Ak ste z Bratislavského kraja, môžete navštíviť našu webovú stránku. Poradíme Vám na akú dobrovoľnícku činnosť by ste sa hodili, ale aj aké sú aktuálne ponuky. Nezáleží na tom v akej oblasti chcete dobrovoľníčiť, dôležité je, že ste sa rozhodli šíriť DOBRO spolu s nami. 

Zuzana Gajdošíková (autorka je dobrovoľníčkou BDC)

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve, je tu pre Vás naša webová stránka. 

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  5x

👋 Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať 💻 Máme dobrovoľnícky portál, na ktorom nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky v BA ❤️ Stačí sa zaregistrovať a pomáhať 🙌🏼 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéDobrovoľníctvo

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu