Ďakujeme za kritiku Lex Haščák

Lex Haščák je odvážny zásah proti vplyvu oligarchov na Slovensku. Teším sa, že podnietil zaujímavú a užitočnú diskusiu. Skúsim v nej pokračovať odpoveďami na niektoré argumenty alebo otázky novinárov, ktoré sa objavili.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Konštantín Čikovský: „Budú pacienti lepšie liečení, ak sa násilne oslabí vplyv Penty v zdravotníctve?”

Pacienti budú lepšie liečení, ak splníme náš program pre zdravie. Zákaz krížového vlastníctva nemocníc, poisťovne a lekární je len jedno opatrenie. Jeho cieľom je oslabiť moc Penty a jej vplyv na celú spoločnosť a štát. 

V zdravotníctve sa to prejavuje najviac. Penta pôsobila ako HR oddelenie ministerstva zdravotníctva. Stačí si spomenúť na mená ako Zvolenská, Čislák alebo Pažinkovci, ktorí pendlovali medzi štátnymi inštitúciami a Pentou. Ich vplyv na politiku umožňoval Pente udržať stav, keď si vyťahujú zo zdravotníctva obrovské sumy peňazí. Pacientom bude lepšie, ak ministri a úradníci budú konať nezávisle od záujmov oligarchov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konštantín Čikovský: „Čo ak by sa k vlastníctvu médií dostali napríklad investori z Číny alebo Ruska, ktorí tu oficiálne nemajú biznis záujem, ale majú prečo investovať do vplyvu v členskej krajine EÚ a NATO?”

Väčšinové vlastníctvo významných médií investormi z Číny alebo Ruska je pre nás neprijateľné. Riešime to aj v našom programe pre hybridné hrozby a dezinformácie. Dá sa tomu predísť napríklad obmedzením priameho alebo nepriameho vlastníctva pre subjekty z krajín mimo EÚ alebo NATO na maximálne 49 percent (ako to je napríklad v Španielsku). 

Čo by sa teda stalo?

  • Pod tlakom predávané médiá by na trhu zlacneli a ozvali by sa investori, ktorí predtým nejavili záujem.

  • Médiá, ktoré slúžia čisto ako politický nástroj a sú ekonomicky nezaujímavé, by zanikli.

  • Niektorí vlastníci by namiesto predaja médií vybrali možnosť obmedziť obchody so štátom, aby sa zmestili do hranice, ktorú Lex Haščák stanovuje.

  • Ukázali by hodnoverné opatrenia, ktorými by presvedčili protimonopolný úrad, že oddeľujú manažment od vlastníctva (podobne ako Bakala v Česku).

Peter Schutz: „Proti dôsledkom vlastníckeho zneužívania médií pracuje v demokraciách trhová pluralita.”

SkryťVypnúť reklamu

Žiaľ, nepracuje. V situácii, keď je motiváciou oligarchov získať cez médiá “atómový kufrík” na ochranu svojej moci, dokážu preplatiť hocijakého normálneho mediálneho investora. Napokon najlepším dôkazom toho je Slovensko, kde sa oligarchom ako Kmotrík, Tkáč, Babiš či Haščák podarilo ovládnuť mediálny priestor. 

Peter Tkačenko (v inak voči nám kritickom komentári): „Uznajme, že ťaženie proti Pente nie je zlý nápad.”

Súhlasím.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu