Podľa odborníkov je najsilnejší kandidát na predsedu ÚVO Kubovič, najslabší Méry

Podľa hodnotenia siedmich odborníkov je najvhodnejším kandidátom na  predsedu Úradu pre verejné obstarávanie právnik úradu Peter Kubovič pred doterajšou predsedníčkou Zitou Táborskou. Najhorším bol Juraj Méry

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tento týždeň vláda vyberie na základe verejného výberového konania predsedu Úradu pre verejné obstarávanie. ÚVO je dnes najdôležitejší pri strážení vynakladania verejných prostriedkov a kvalita jeho predsedu je kľúčová pre fungovanie úradu. Takýto úrad nesmie byť straníckou odmenou, ale nezávislým regulátorom. Miroslav Beblavý preto požiadal odborníkov, aby posúdili ich projekty a životopisy: „Aby som pre verejnosť získal objektívny pohľad na kandidátov, požiadal som viac ako desiatku odborníkov v oblasti verejného obstarávania, riadenia verejného sektora a verejnej politiky, aby ohodnotili životopisy a projekty uchádzačov. Sedem z nich si našlo čas a výsledky sú skutočne zaujímavé,“ vysvetľuje svoju motiváciu Beblavý.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Meno

Životopis

Projekt

Spolu

Kubovič

3,5

4

3,75

Táborská

2,8

2,6

2,7

Méry

2,1

2

2,05

 

Poznámka: hodnotitelia prideľovali 0-5 bodov v 6 kategóriách (3 pri životopise, 3 pri projekte), predkladané výsledky sú priemernou hodnotou.

Na základe životopisu a projektu je najvhodnejším kandidátom na predsedu ÚVO súčasný zamestnanec ÚVO na pozícii právnika Peter Kubovič s 3,75 bodom. Druhá je doterajšia predsedníčka Zita Táborská, ktorá získala 2,7 bodu. Najslabším kandidátom je Juraj Méry, ktorý získal len 2,05 bodu.

V rámci životopisu hodnotili u každého kandidáta manažérske schopnosti a skúsenosti, odborné znalosti v oblasti verejného obstarávania a odborné znalosti a prax v oblasti verejnej politiky. Pri projekte sa hodnotila identifikácia kľúčových problémov pre lepšie fungovanie ÚVO, ambicióznosť navrhovaných opatrení, ale aj ich konkrétnosť. Výsledok je priemerom všetkých hodnôt a hodnotiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri Petrovi Kubovičovi vnímali hodnotitelia ako najsilnejšiu stránku jeho hlboké odborné znalosti v problematike verejného obstarávania ako aj celkovo vo verejnej politike, ale aj zrelé koncepčné a strategické myslenie. Za jedinú slabinu označili niektorí hodnotitelia menšie skúsenosti s vyššou riadiacou pozíciou, aj keď má manažérske skúsenosti. Jeho projekt predstavoval podľa viacerých hodnotiteľov ucelenú, konkrétnu a logickú víziu vrátane praktických riešení.

Súčasnú predsedníčku Zitu Táborskú vnímali hodnotitelia kritickejšie. Konštatovali, že sa danej agende venuje, avšak podľa niektorých hodnotiteľov jej vnorenosť do súčasného stavu bráni ísť do inovatívnejších prístupov v manažmente a regulácii danej agendy. V jej projekte je budúcnosť skôr vecou pokračovania v tom, čo robila v doterajších piatich rokoch. Jej životopis podľa jedného z hodnotiteľov ukázal jasnú inklináciu k "realizačným" a menej ku koncepčným a strategickým činnostiam.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidatúru Juraja Méryho považovali viacerí hodnotitelia za nepresvedčivú a nevhodnú vzhľadom na neprítomnosť záujmu a praxe z oblasti. Pozitívne hodnotili, že má solídne manažérske myslenie, ale pravdepodobne aj vzhľadom na chýbajúcu skúsenosť z oblasti verejného obstarávania vnímali viacerí ním ponúkané riešenia ako skôr teoretické.

Poznámka:

Predseda vlády dodatočne rozhodol o zaradení Eleny Sivovej do výberového konania. Vzhľadom na to ju už nebolo možné zaradiť do hodnotenia.

Zoznam hodnotiteľov:

-Luba Beardsley, dlhoročná expertka Svetovej banky na právne otázky (v minulosti spolupracovala na viacerých reformách s ministerkou Luciou Žitňanskou)

Skryť Vypnúť reklamu

-Pavel Nechala, advokát a spolupracovník TIS

-Danica Paroulková, predsedníčka Protimonopolného úradu (2001-2011), prvá vyššia štátna funkcionárka vymenovaná na základe výberového konania, menovaná vládou Mikuláša Dzurindu, opätovne vymenovaná vládou Roberta Fica

-Emília Sičáková-Beblavá, riaditeľka Ústavu verejnej politiky FSEV UK, členka fóra expertov ÚVO

-Vladimír Tvaroška, štátny tajomník Ministerstva financií SR (2002-2006, 2010-2011)

-Daniela Zemanovičová, podpredsedníčka Protimonopolného úradu (2004-2011)

-Jeden z respondentov požiadal o anonymitu z dôvodu aktuálnej pozície v rámci EÚ

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu