Správa týždňa: nemocnice sa opäť veselo zadlžujú

Písmo: A- | A+

Vláda tento rok dokončila najväčšie oddlžovanie štátnych nemocníc v histórii. Stálo nás to pol miliardy eur. A nové dlhy už rastú.

Po týždni sa hlásim so správou, ktorú ste si pravdepodobne nevšimli. Žiaľ, opäť ukazuje, aké ťažko choré je slovenské zdravotníctvo. 

Ako upozornila Veronika Folentová v Denníku E, v tomto roku došlo k najväčšiemu oddlženiu nemocníc v histórii: “Štát za svoje nemocnice, ktoré vedú vládni nominanti, zaplatil dlhy za takmer pol miliardy eur.” To je celá desatina ročného rozpočtu na zdravotníctvo.

Aj tak to nestačilo. Nemocnice sa okamžite začali znova zadlžovať. Z trinástich veľkých štátnych nemocníc bolo k polovici roka v strate sedem, šesť má mierny zisk alebo je takmer na nule. Celkovo dlhujú po pár mesiacoch od posledného oddlženia 20 miliónov eur.

Majú viac peňazí, fungujú zle

Dôvodom je zlé fungovanie nemocníc. Pripúšťajú to aj vládni analytici. Podľa ich šéfky Miriam Letovanec „sa míňa zbytočne o dvadsať percent viac. Ak by sa nemocnice manažovali ako sieť, a ak by sa sumy na tieto služby porovnávali, dali by sa tieto peniaze“ ušetriť. Inak povedané, poisťovne platia viac ale neefektivita v nemocniciach rastie.

V programe koalície PS/SPOLU máme viaceré opatrenia, ktoré by mali raz a navždy zastaviť zadlžovanie štátnych nemocníc. NEPATRÍ medzi ne privatizácia, keďže pri veľkých nemocniciach považujeme za kľúčové udržať ich pod verejnou kontrolou.

Čo s tým môžeme urobiť

Navrhujeme zriadenie jedného holdingu, ktorý bude štátne nemocnice manažovať ako sieť. Teda napríklad spoločne nakupovať lieky, materiály či elektrinu, ale aj vyberať a odvolávať vedenie jednotlivých nemocníc striktne na základe profesionálnych kritérií.

Zároveň však hovoríme, že ak sa konkrétna nemocnica bude napriek tomu zadlžovať, vyhlásime v nej nútenú správu a núdzový režim. Bude to znamenať okamžitú výmenu vedenia, prehodnotenie zmlúv, spolurozhodovanie ministerstva aj pozastavenie rastu platov. 

Použitie jednotlivých nástrojov bude závisieť od vážnosti situácie. Áno, jedným z cieľov je aj to, aby na vedenie a na dobré hospodárenie vyvíjal tlak aj zdravotnícky personál, ktorý v nemocnici pracuje. Riaditelia či riaditeľky sa môžu vo svojej kancelárii schovávať pred ministerstvom, ale pred svojimi zamestnancami a zamestnankyňami neutečú.

Prečítajte si náš program Bod zlomu.

Skryť Zatvoriť reklamu