Vymeňme staré úrady za nové

Existuje nepísané politické pravidlo, podľa ktorého je smrteľným hriechom zakladať nové štátne inštitúcie, či nebodaj ministerstvá. Nastal čas tento mýtus vyvrátiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Súhlasím s tým, že prikrmovať prebujnelý štátny aparát zbytočnými úradmi je nezodpovedné. Ale rovnako nezodpovedné je tváriť sa, že moderné výzvy môžeme riešiť štruktúrou štátu, ktorá sa riadi potrebami minulého storočia. 

Výsledkom hry na šetrnosť je stav, keď na Slovensku máme ministra zodpovedného za pošty, ale nemáme nikoho, kto by sa venoval ohrozeniu demokracie extrémistami či dezinformáciami. Máme ministerstvo životného prostredia, ktorého hlavnou náplňou práce je rozdávať eurofondy, ale pri drancovaní slovenských lesov je bezmocné. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedno za jedno

V koalícii PS/SPOLU túto falošnú hru odmietame. Chceme riešiť zásadné problémy, ktorým Slovensko čelí. Pri vytváraní nových úradov či ministerstiev sa však riadime zásadou "jedno za jedno". Budeme rušiť úrady tam, kde sú duplicitné alebo nepotrebné. Na druhej strane, štát je treba v mnohých oblastiach dobudovať tak, aby odrážal potreby doby a reagoval na aktuálne výzvy.

Navrhujeme zrušiť ministerstvo hospodárstva a jeho agendu rozdeliť medzi iné rezorty. Rovnako chceme zrušiť úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a presunúť agendu pod úrad vlády. Na druhej strane významne posilňujeme napríklad ministerstvo životného prostredia a navrhujeme vznik ministerstva regionálneho rozvoja a verejnej správy a ministerstva pre ľudské práva a občiansku spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Nebojíme sa

Podstatnejšie ako počty je to, že prinášame nový ucelený pohľad na to, ako by štát mal fungovať a ako by mal byť organizovaný. Žiadny úrad nenavrhujeme rušiť bez predstavy o tom, ako nahradiť jeho kompetencie. Nič nenavrhujeme založiť len z rozmaru, vždy je to súčasťou širších zmien a našej vízie ako spravovať krajinu.

Mnohé tieto zmeny sú odvážne a prelomové, niektoré budú bolieť, pri iných bude treba zabrať, aby sa nové inštitúcie etablovali. Určite budú vytrhávané z kontextu — jedni nás budú obviňovať, že chceme rúcať štát, iní, že ho chceme rozrastať do nebies. 

Nebojíme sa toho. Kozmetických úprav, provizórnych výmien figúrok a údržbárskych programov už bolo dosť. Čakajú nás zlomové voľby a my do nich ideme so zlomovým programom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si chcete sami urobiť čo najpresnejšiu predstavu o našich zámeroch, prečítajte si kapitolu o rozvoji regiónov a verejnej správe v našom programe Bod zlomu.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu