Riešenie problému s parkovaním pri daňovom úrade v Trnave

Písmo: A- | A+

Od októbra 2012 platí v Trnave nový parkovací systém, ktorý spoplatňuje aj záchytné parkoviská v dotyku centra. To spôsobilo problémy na sídliskách a v uliciach kúsok od spoplatnených parkovísk. Pomerne veľký problém je na Hlbokej ulici pri daňovom úrade. Napadli ma pomerne jednoduché možnosti riešenia tohto problému.

Rekapitulácia situácie

Parkovisko pri daňovom úrade je zaradené do zóny C spolu s parkoviskom pred VÚC Trnava. Používa sa tam závorový systém so žetónmi a dvomi pokladňami. Po ich zavedení sa parkovisko pred daňovým úradom vyprázdnilo a je takmer prázdne stále. Teda okrem marca, kedy sa podávajú daňové priznania. Zamestnanci úradu buď prestali chodiť autami, alebo sa presunuli na parkoviská pri činžiakoch na Hlbokej ulici. Majú na to právo, nakoľko je to verejné parkovisko. Poslanci sa vyjadrili, že to problém nebude, lebo obyvatelia idú ráno do práce, miesto uvoľnia a parkujú tam zamestnanci úradu. Popoludní sa to zase obráti. Zamestnanci úradu odídu a obyvatelia sa vrátia. Žiaľ, nie vždy sa to dá ideálne načasovať. Ale hlavný problém je, že mesto Trnava si môže dovoliť taký luxus, ako je takmer stále nevyužité parkovisko pred daňovým úradom.

Parkovanie Hlboka situacia pred spoplatnenim
Obrázok z Bing mapy, situácia pred spoplatnením.
Využité parkovisko pred daňovým úradom a dostatok miest pri činžiakoch na Hlbokej keď nebolo spoplatnené.

Neviem či si kompetentní z mesta položili otázku prečo je asi teraz prázdne? Nikto nebude platiť za parkovanie, keď je k dispozícii kúsok vedľa miesto zadarmo. Mesto sa správa trhovo a ponúklo na predaj za 200€ na rok parkovacie čipové karty do zóny C (polročná za 110€, štvrťročná za 60€). Akurát asi nikto nepočítal s tým, že žiadny vodič si nekúpi kartu na rok dopredu z vlastných peňazí, keď nevie či tam o mesiac ešte bude robiť/parkovať. Navyše keď je parkovanie vedľa zadarmo.

Nová idea z MsÚ

Z kuloárnych informácii som sa dozvedel o jednej idei, ktorá by mala dopomôcť tomu, aby sa parkovisko pred úradom zaplnilo platiacimi vodičmi. Idea je o tom, že na príjazdovej ceste k úradu (žltá čiara v obrázku) by chceli spraviť nové šikmé (kolmé) parkovacie miesta a vodiči si tak všimnú, že sa dá parkovať aj tam, keď sa to bude zapĺňať autami. Idea priam skvelá, ak by sa realizovala na mieste, kde parkovacie miesta trvale chýbajú a nie tam kde je permanentne voľných okolo 30-40 miest (pred DÚ) a mimo pracovnú dobu viac ako 150 voľných miest v celej zóne C. Musíme len dúfať, že táto idea bola len sekundová myšlienka, ktorá padla do zabudnutia. To by bol ďalší luxus zo strany Trnavy. Stavať parkoviská kde nie sú potrebné. To by vodiči denne hľadajúci parkovacie miesto na sídliskách pochopili len veľmi ťažko. Upozorniť na možnosť parkovať pred daňovým úradom sa dá aj značkou pri závore na vstupe parkoviska. Stačí ak tam bude vyobrazený tvar parkoviska.

Zarobí alebo nezarobí?

Keď to zhrniem, tak vytvoriť z parkoviska pred daňovým úradom zárobkovú plochu bude pomerne náročné. Vodiči vybavujúci na daňovom úrade to zvyčajne stihnú do hodiny, ktorá ja zadarmo. Z takýchto vozidiel príjem do kasy nebude. Dovolím si tvrdiť, že mesto na tomto parkovisku (pred DÚ) nikdy zarábať nebude (ak nespoplatní parkovanie v celom meste), preto navrhujem dve jednoduché riešenia, ktoré by mohli aj trochu zlepšiť imidž mestského úradu a poslancov.

Lacné, ale vyžaduje súhlas poslancov

Najjednoduchšie by bolo, keby mesto poskytlo napr. 16 prenosných kariet pre zamestnancov daňového úradu za symbolickú cenu napr. 20€ za rok alebo zadarmo. Ideálne riešenie a s jedinou námahou - zdvihnutím ruky pri hlasovaní za tento nápad. Čiastočne by sa uvoľnilo miesto na parkovanie pri činžiakoch na Hlbokej.

Nové miesta na parkovanie pri daňovom bez ich vybudovania

Stačí parkovisko rozdeliť približne na polovicu pomocou zvýšeného obrubníka alebo červeno-bielymi stĺpikmi (podľa toho čo bude lacnejšie). Zo strany od Hlbokej pri kontajneroch vybudovať príjazd na vyčlenenú polovicu parkoviska. Jednoduchým a relatívne lacným spôsobom na rozdelenie a nový príjazd tak vznikne na Hlbokej niekoľko „nových" parkovacích miest. Určite to bude lacnejšie ako budovať úplne zbytočné miesta na tej príjazdovej ceste podľa novej idei z MsÚ. Odľahčí sa situácia cez deň, nebude treba tak často volať mestskú políciu kvôli preplnenému parkovisku pred činžiakmi a hlavne sa odľahčí situácia aj večer a cez víkendy. Obyvatelia - vodiči aj voliči to takto určite uvítajú. A malo by sa to dať aj bez súhlasu poslancov.

Parkovanie Hlboka navrh rozdelenia platene a neplatene
Obrázok z Bing mapy, situácia pred spoplatnením.
Žltá čiara - idea na nové šikmé parkovacie plochy. Červeným rozdelené parkoviskozeleným vytvorený príjazd na vyčlenené bezplatné parkovacie miesta.

Získajú všetci

Mesto tým môže len získať - spokojných obyvateľov danej lokality, spokojných pracovníkov daňového úradu, spokojných mestských policajtov a samozrejme aj spokojných pracovníkov MsÚ a poslancov, že niečo užitočné spravili pre občanov. A netreba sa obávať straty zisku z parkovného z toho vyčleneného kúska, pretože podľa mňa z doterajšej takmer nuly*, to bude stále len takmer nula, nakoľko sa ho nepodarí za peniaze naplniť. :)

Vysvetlenie podľa ceny

* odhadujem to na základe dlhodobého pozorovania nezaplnenia parkoviska vozidlami.

Parkovanie Hlboka situacia dopoludnia po spoplatneni
Snímka vytvorená 19.7.2013 dopoludnia o 9:57 hod. Na parkovisku bolo len šesť vozidiel. Takto málo vyťažené je takmer denne.

Podľa informácie v reklamných novinách Trnavské Echo z 11.7.2013 mesto trvale zarába na parkovnom. Ak by sme na 16 vyčlenených miest bez poplatku pred DÚ ako navrhujem počítali, že by tam všetko boli úspešne predané parkovacie karty za 200€ na rok, tak vzhľadom na sumu zarobeného parkovného 704 000€ v roku 2012 by to bolo len 0,45% z celkovej vybranej sumy. Bez ročných kariet len s platbami žetónmi by to bolo ešte menej (väčšina sa otočí do hodiny bez poplatku).

Vyjadrite svoj názor

Miniaplikace

Takže kompetentní naozaj nemajú nad čím rozmýšľať, lebo na tom uvoľnení 16 miest buď lacnými/bezplatnými kartami alebo rozdelením parkoviska naozaj nemá mesto čo finančne stratiť.

 

Skryť Zatvoriť reklamu