Postup predpokladá využitie niekoľkých postupov - import do Excelu, kopírovanie, filtrovanie, makro na presúvanie údajov a ich následne spracovanie v kontingenčnej tabuľke. V prvej fáze je potrebné dostať údaje do Excelu. Použil som pravý klik na stránke so zoznamom a v kontextovej ponuke som vybral príkaz Exportovať do programu Excel. Využiť sa dá aj označenie údajov na stránke a potom klasické kopírovanie a prilepenie do Excelu.
Pri rozsiahlejšom zozname je označovanie myšou menej pohodlné a preto ten export. Zobrazí sa okno Webového dotazu, kde je potrebné označiť tabuľku na import. Táto stránka žiaľ nemá zoznam v klasickej tabuľkovej forme a preto sa importovala do Excelu celá a pomerne nekonzistentná aj so zbytočnými údajmi zo stránky.

Následne som od riadku 86 označil zoznam podporovateľov. V riadkoch pod sebou boli meno, kraj a funkcia. Celkovo to bolo 831 riadkov, ktoré som klasicky skopíroval do nového hárku.
Aby sa údaje dali analyzovať, tak je potrebné ich dostať vedľa seba tak, aby meno bolo v jednom stĺpci, kraj vo vedľajšom a funkcia v ďalšom. Najvhodnejší spôsob je použitie záznamu makra, v ktorom som spravil prvý úkon - presun jednotlivých údajov na nové miesto. Potom stačilo do kódu doplniť cyklus a údaje sa umiestnili do stĺpcov podľa potreby. Kód VBA vyzerá ako na obrázku.

Netvrdím, že to je ideálny VBA kód, ale na to čo som potreboval mi stačil. Mohol som tam dorobiť aj vymazanie prázdnych riadkov, ale jednoduchšie sa mi zdalo skopírovanie údajov po ich vyfiltrovaní, tj. skrytí prázdnych riadkov a potom Ctrl+C a Ctrl+V do nového hárka.

Keď som mal údaje v novom hárku, tak stačilo použiť kontingenčnú tabuľku a graf, aby som získal počty podporovateľov v jednotlivých krajoch. Celé vytvorenie tabuľky a základná kontrola ako aj napísanie tohto článku a vytvorenie obrázkov mi trvalo približne 1,5 hodiny. Údaje som skontroloval len pre trnavský kraj a náhodne pre 2 ďalšie kraje. Snáď budú v poriadku aj pre zvyšné kraje.

Pridávam na ukážku aj zobrazenie týchto údajov na mape Bing priamo v Exceli.

Ak sa niekto bude po voľbách veľmi nudiť, môže porovnať výsledky v krajoch v súvislosti s počtom podporovateľov, tj. koľko hlasov priemerne pripadá na každého podporovateľa. :)
Poznámka: moje zistenia sú zo stránky http://www.fico2014.sk/slovensko-voli-roberta-fica zo dňa 25.2.2014.