Kvalita výučby informatiky na školách

Tento článok je reakciou na prezentáciu, ktorú som našiel na stránkach koordinátora MSITA (Microsoft IT Academy), v ktorej sú informácie aj o problémoch s certifikáciou učiteľov – lektorov. Nechcem týmto článkom nikoho uraziť, iba popisujem situáciu kvality školení z pohľadu certifikovaného lektora.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Problém sa dotýka škôl, ktoré sa chcú zapojiť do programu MS IT Academy, ktorý pre školy zaviedla firma Microsoft. Tieto školy majú ambíciu využívať IT vo výučbe a sú asi na vyššej odbornej úrovni v IT ako tie školy, ktoré sa do programu zapojiť neplánujú. Nato aby sa škola mohla stať členom programu a využívať výhody z toho plynúce (software, materiály a pod.) musí splniť určité podmienky – uhradiť ročný poplatok, mať certifikovaného lektora atd.

Ja sa teraz zameriam na certifikáciu lektora, pretože si myslím, že lektor, ktorý chce školiť by mal mať od výrobcu aplikácie certifikát, ktorý získa vykonaním príslušnej skúšky. Je jedno či bude vyučovať MS Word, alebo aplikácie od iných výrobcov, väčšina má certifikačný program na svoje produkty.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MSITA má viac úrovní a pre každú je potrebná iná certifikácia – MOS (Microsft Office Specialist) alebo MCP (Microsoft Certified Professional). V prezentácii je informácia (snímka 9 – Certifikácia lektorov), že z celkového počtu 60 prihlásených učiteľov – lektorov urobilo základnú skúšku na Word úspešne 37 ľudí (61,66%). MCP skúšku robil iba jeden, takže tam je úspešnosť 100%.

Aby ste mali predstavu o čo ide v základnej skúške na Word, tak sú to bežné praktické problémy. Celá skúška prebieha v simulovanom prostredí aplikácie, kde prakticky vytvárate zadané úlohy, napr. vložíte tabuľku, vpíšete údaje, zmeníte typ písma atd. Vyhodnotenie robí počítač a nie človek. Základná úroveň na Word je v českom jazyku, ostatné sú v anglickom. Myslím si, že lektorovi by nemala robiť problém jazyková verzia aplikácie, ale v prezentácii je to spomínané ako prekážka certifikácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Neviem si predstaviť ako chce učiteľ – lektor, ktorý bude školiť kancelárske aplikácie reagovať na dotazy študentov, keď má problém urobiť základnú skúšku, ktorá hodnotí bežnú prax.

Pri MS IT akadémiách sú podmienky menej prísne ako pri komerčných MS školiacich strediskách a nie sú potrebné certifikácie MCT (Microsoft Certified Trainer) alebo MOS MI (Microsft Office Specialist Master Instructor). Navyše MOS Master sa zjednodušila tak, že nie je potrebných 5 skúšok ale stačia 3 povinné a jedna voliteľná.

Mám však obavu, že keby boli potrebné MCT alebo MOS MI certifikácie, tak tých akadémii by na našich školách veľa nebolo. Preto by som rád učiteľom – lektorom, ktorí majú ambíciu školiť určitý produkt odporučil, aby si ho prakticky osvojili, certifikovali sa a potom spokojne vyučovali. Samozrejme nikto z lektorov nemôže vedieť všetko, ale základy by mali byť povinné a overené certifikáciou, inak nie je zaručená kvalita výučby.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledná poznámka na okraj, aby to nevyzeralo, že píšem niečo o čom nemám prehľad. Mám urobených 7 skúšok MOS a kvalifikáciu MOS Master Instructor a 4 MCP skúšky s kvalifikáciou MCDST. Tiež som bol zvolený do pätnásť členného Advisory Councilu MOS Instructorov, ktorý komunikuje s MOS Program Providerom – firmou Certiport a oni predkladajú požiadavky inštruktorov Microsoftu. Školeniami a konzultáciami sa zaoberám od roku 1998.

Peter Belko

Peter Belko

Bloger 
  • Počet článkov:  345
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Môžete ho stretnúť ako lektora na počítačových školeniach, pri IT konzultáciách vo firmách, na letných terasách a v kaviarňach ako pozoruje dianie okolo seba, ale aj na potulkách po gréckych ostrovoch, pretože počítače nie sú jediné čo ho zaujíma.Ostrovné správy popisuje na osobnej stránke www.dovolenkar.skAktívne prispieva na svoj portál Tipy a triky v MS Office.. Zoznam autorových rubrík:  Tipy a triky MS Office 2013/20Externé tipy a triky MS OfficeSharePoint, spolupráca,Office3Tipy a trikyNávodyStalo sa ...Office 2010/2013 BetaMicrosoft KB článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu