Ako som si nechtiac vymazal ...

Určite sa aj Vám stalo, že ste si niečo omylom vymazali a vznikol Vám neriešiteľný problém. Existujú možnosti záchrany, alebo je to katastrofa? Existujú, ale v tomto konkrétnom prípade len čiastočne ;-(

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Súbor a odkaz na tento súbor
Súbor a odkaz na tento súbor 

Na ploche Windows XP mám uložené aj súbory aj odkazy na súbory. Odkazy (zástupcovia) sú informácie, kde sa konkrétny súbor nachádza a slúžia na jeho rýchle otvorenie. Spoznáte ich podľa malej čiernej šípky v bielom štvorčeku v ľavom rohu ikony. Samozrejme ak používate rôzne utility na úpravu systému, tak je možné symbol odkazu odstrániť. Po dnešnej skúsenosti Vám neodporúčam tento symbol skrývať. Ja ho síce skrytý nemám a aj tak mi to nepomohlo.

Urobil som si kópiu súboru na ploche <<prijmy_vydaje_2005.xls>>, premenoval som ho na <<prijmy_vydaje_2006.xls>> a otvoril som ho. Vymazal som všetky riadky tabuľky (údaje), aby som ho mohol začať používať v novom roku a uložil som zmeny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte som chcel skontrolovať ten starý súbor, ale z nejakého zázračného dôvodu bol prázdny. Otvoril som ešte raz ten druhý a aj ten bol prázdny. Ako je to možné, veď som vymazával len z jedného? Až potom som sa poriadne pozrel na plochu a zbadal som u oboch symbol odkazu a vtedy mi „zaplo“, že moja tabuľka je stratená. Oba odkazy smerovali na ten istý súbor.

Len na okraj k odkazom. Ak ho pošlete e-mailom, tak príjemca nedokáže otvoriť a ani neuvidí Váš dokument, ktorý ste mu akože "odoslali". S týmto sa občas stretávam, keď sa používatelia snažia prečítať takýto dokument z pošty.

Riešenie vo veľa prípadoch bežných používateľov neexistuje, pretože PRAVIDELNE NEZÁLOHUJÚ. Ani ja pravidelne nezálohujem a preto som dokázal obnoviť stav iba z 23.11.2005. Našťastie tento súbor nie je pre mňa až taký strašne dôležitý a keby som ho nedokázal vôbec obnoviť, tak by ma to ani veľmi nemrzelo ;-)

Skryť Vypnúť reklamu

Ale keby som mal v počítači strategické údaje, tak by som zálohoval pravidelne, aby sa mi niečo takéto nestalo

Kamarátka z realitnej kancelárie nemala zálohu žiadnu a zhorel im pevný disk. Mali na ňom všetky údaje o zákazníkoch, zmluvách a ponukách. Viete si predstaviť čo to pre nich znamenalo? Začať všetko od začiatku s rizikom straty klientov.

Preto zálohujte, aby Vaša práca bola zabezpečená a efektívna.

Peter Belko

Peter Belko

Bloger 
  • Počet článkov:  345
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Môžete ho stretnúť ako lektora na počítačových školeniach, pri IT konzultáciách vo firmách, na letných terasách a v kaviarňach ako pozoruje dianie okolo seba, ale aj na potulkách po gréckych ostrovoch, pretože počítače nie sú jediné čo ho zaujíma.Ostrovné správy popisuje na osobnej stránke www.dovolenkar.skAktívne prispieva na svoj portál Tipy a triky v MS Office.. Zoznam autorových rubrík:  Tipy a triky MS Office 2013/20Externé tipy a triky MS OfficeSharePoint, spolupráca,Office3Tipy a trikyNávodyStalo sa ...Office 2010/2013 BetaMicrosoft KB článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu