Väčšina významných výrobcov softvéru, ale aj hardvéru má v ponuke certifikačné programy na svoje produkty. K dispozícii sú skúšky od základných až po tie komplikované a kombináciou rôznych skúšok môžete získať určitú kvalifikáciu. Ja osobne sa zaoberám technológiami firmy Microsoft a preto aj skúšky, ktoré som doteraz robil sú v tejto oblasti. Z pohľadu laika ich môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Niektoré sú čisto teoretické s možnosťami na výber (Vista/2003/XP), iné sú len praktické (Office 2007/2003/XP) a ďalšie sú kombináciou oboch možností (Vista/2003). Tieto skúšky robíte na počítači a výsledok sa dozviete hneď po skončení, pretože vyhodnocovanie robí certifikačná aplikácia. Po úspešnom ukončení skúšky Vám príde certifikát a môžete čerpať určité výhody ako je napr. použitie loga vo vlastných materiáloch, prístup do Microsoft on-line obchodu, určité zľavy a pod. Samostatnou časťou sú skúšky ECDL, ktoré sú síce praktické, ale nevyhodnocuje ich počítač, ale človek - hodnotiteľ. Toto sa mi na dnešnú dobu zdá dosť zastaraný systém, ale hlavne je administratívne a časovo náročný. Pre bežného pracovníka v administratíve je ale ECDL skúška dostatočná.
Z pohľadu účastníka je zaujímavé to, že má k dispozícii informáciu o tom čo s konkrétnou aplikáciou vie robiť v časovo náročnej situácii pretože každý test má predpísaný čas, alebo kde si má ešte doštudovať určité oblasti použitia. Z pohľadu zamestnávateľa alebo personalistu, je to informácia, že držiteľ certifikácie má doklad o tom, že ovláda úlohy vo výrobcom predpísaných oblastiach použitia aplikácie, alebo systému. Následne môže byť táto informácia vhodná pri výberových konaniach. Osobne by som určite na certifikáciu prihliadal, ale v kombinácii s praxou. Napr. niektoré scenáre v otázkach na systémového administrátora správca malej siete v praxi nemusí vôbec zažiť. Pretože jednoducho nemá šancu dostať sa do prostredia s množstvom serverov v rôznych lokalitách. Ale je dobré ak o tých možnostiach vie aspoň teoreticky, pretože v prípade kariérneho postupu sa mu to môže zísť a znalosti, ktoré získal pri príprave na skúšku aj využije.
Veľmi dôležité je z pohľadu personalistu aj to, aká aktuálna je certifikácia u uchádzača, pretože jej držiteľ síce môže certifikátom dokázať, že ovláda napr. Windows NT 3.5, ale z praktického hľadiska je to už nezaujímavé. Pri ECDL je to trochu iné, nakoľko skúšky sú stavané tak, aby boli čo najviac neutrálne a dokazovali, že používateľ vie napr. spracovať text, alebo tabuľky a pod. Najväčšou nevýhodou skúšok je ich cena, pretože keď ju chcete absolvovať, tak treba zaplatiť poplatok, ktorý je závislý od typu skúšky. Platíte bez ohľadu na to či skúšku urobíte, alebo neurobíte. Preto je vhodné sledovať rôzne akcie, zľavy, alebo možnosti opakovania v prípade neúspechu.
Prvú skúšku som robil v roku 2002 a odvtedy som ich spolu urobil dvadsať plus 7 ECDL. Patria sem hlavne skúšky na MS Office, ale aj na Windows Server 2003 a Windows XP/Vista. Kombináciou týchto skúšok som získal rôzne kvalifikácie ako napr.:
Microsoft Certified Application Specialist Instructor (MCAS) - MS Office 2007 + Vista
Microsoft Office Specialist Master Instructor - MS Office XP
Microsoft Certified Trainer (MCT)
Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA) - Windows 2003
Microsoft Certified IT Professional (MCITP) - Enterprise Support Technician
Microsoft Certified Desktop Support Technician (MCDST)
Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS) - Windows Vista Configuring
Microsoft Small Business Specialist
European Computer Driving Licence - skúšobný komisár
Okrem toho mám aj ocenenie Microsoft Most Valuable Professional (MVP) - Office System, ktoré nie je výsledkom skúšky, ale práce za posledný rok (hlavne v MS IT komunite).
Na záver si možno položíte otázku na čo je to všetko dobré? Mám dobrý pocit, že som schopný preukázať svoje teoretické a praktické znalosti aj predpísanou skúškou. Okrem toho mám aj zlý pocit, lebo všetky skúšky som si musel platiť sám (buď v Bratislave alebo v Prahe) a honoráre za školenia dostávam vo väčšine prípadov rovnaké ako lektori, ktorí nemajú žiadnu certifikáciu. Tu musím poďakovať Janke D., že certifikáty občas zohľadní. ;-) Takže certifikácia môže byť aj problémom vo finančných otázkach za odvedenú prácu. Budúci klient alebo zamestnávateľ si jednoducho povie, že tento lektor bude asi drahý a ani sa nesnaží opýtať na cenu alebo sa informovať o možnej spolupráci. ;-)