Nedávna aktualizácia Access 2013 spôsobuje problémy

Písmo: A- | A+

V tomto období dokončujem pre klienta v Access 2013 databázovú aplikáciu. Potreboval som dorobiť ešte zopár drobností a dosť ma prekvapili zmeny v používateľskom prostredí oproti predchádzajúcim dňom. Niektoré príkazy mali iné názvy, niektoré vôbec nefungovali. Ak používate Access 2013 a máte podobné problémy, tak stačí odobrať jednu aktualizáciu.

Medzi problémy, ktoré som si hneď všimol patrili príkazy na zarovnanie ovládacích prvkov. Ikonka zostala síce rovnaká, len jej popis bol úplne nezmyselný. Ak som príkaz použil tak to našťastie fungovalo. Na obrázku v hornej polovici je chybný stav po aktualizácii a v dolnej polovici je to správne.

Hore chybný stav a dolu je to správne

Horšie to bolo v zobrazení Backstage >> Uložiť ako. Popis bol úplne iný a niektoré príkazy vôbec nefungovali. Nedala sa vytvoriť databáza vo formáte Accde, ktorá je kompilovaná a nie je potom možné robiť úpravy návrhu formulárov a zostáv. Toto som dosť potreboval pred návštevou klienta spraviť.

Chybný stav popisu aj typov súborov vpravo po aktualizácii:

Chybný stav po aktualizácii Access

Takto je to správne:

Správny stav po odobratí aktualizácie Access

Problém som spočiatku pripisoval kombinácii Office 2010 a 2013, ktoré mám nainštalované. Pravidelné aktualizácie sa nainštalovali pre 2013 a SP2 pre 2010 zostal čakať a nenainštaloval sa. Vzhľadom na to, že sa odporúča inštalovať od staršej verzie k novšej, myslel som, že vznikla nejaká neštandardná situácia. Tak som SP2 nainštaloval cez Windows Update kde stále čakal na inštaláciu ale nepomohlo to. Následne som skúsil Opraviť inštaláciu Office 2013 a tiež to nepomohlo.

Začalo teda riešenie s nedávnymi aktualizáciami, ktoré sa mi inštalovali pár dní dozadu. V tomto konkrétnom prípade je problematická KB2752093. Cez ovládací panel som aktualizáciu odinštaloval a problémy sa vyriešili. Ešte som vo Windows Update nastavil skrytie aktualizácie, aby sa na druhý deň nenainštalovala znovu.

Takže ak máte v Access 2013 podobné problémy v používateľskom prostredí, tak by Vám malo pomôcť odinštalovanie aktualizácie KB2752093. V prípade aktualizácie cez WSUS odporúčam správcom túto aktualizáciu neschvaľovať na inštaláciu. Očakávam, že pri najbližšej príležitosti bude táto chyba vyriešená a cez automatické aktualizácie príde jej oprava.

 

Skryť Zatvoriť reklamu