Odstránenie chybného slova z pravopisného slovníka v MS Office

Písmo: A- | A+

Pri používaní Wordu, PowerPointu a ďalších aplikácii v kancelárskej sade Office sa využíva rovnaký pravopisný slovník. Tento obsahuje slová, ktoré tam pridávate ak sú označené červeným ako pravopisne nesprávne aj napriek tomu, že sú v poriadku. Čo však spraviť ak do slovníka pridáte omylom slovo, ktoré je nesprávne a Word, PowerPoint, ... ho už bude považovať za správne?

Postup je pomerne jednoduchý. Slovník so zoznamom slov sa nachádza v umiestnení "C:\Users\<<používateľ>>\AppData\Roaming\Microsoft\UProof\CUSTOM.DIC" a dá sa otvoriť napr. v poznámkovom bloku. Slová sú umiestnené pod sebou a zoradené podľa abecedy. Toto umiestnenie a názov súboru využijete, ak by ste chceli slovník skopírovať z jedného PC do iného. Prípadne si ho môžete zálohovať ak by ste potrebovali meniť systém, ktorý by sa dostal do pôvodného továrenského nastavenia.

Druhá cesta je priamo v niektorej Office aplikácii - Access, Excel, OneNote, Outlook, PowerPoint, Project, Publisher, Visio a Word. Následne v aplikácii stačí kliknúť na Súbor >> Možnosti >> Kontrola pravopisu a gramatiky >> Vlastné slovníky. Týmto sa zobrazí okno kde je zoznam používaných slovníkov. Vpravo je tlačidlo Upraviť zoznam slov, ktoré otvorí jednoduché okno, kde môžete slová pridávať aj odstraňovať. Takže ak ste napr. pridali chybné slovo do slovníka a chcete aby ho Office aplikácie znovu považovali za chybné, tak ho tu jednoducho vymažte.

Zobrazenie zoznamu slov v slovníku v aplikáciách MS Office 2013

Okrem toho môžete vytvoriť ďalší vlastný slovník kliknutím na Nové alebo Pridať nejaký existujúci (ten z iného PC alebo ako záloha). Ak máte viac slovníkov, jeden je vždy predvolený a do tohto aplikácia pridáva slová ak kliknete na chybné červeným podčiarknuté slovo pravým tlačidlom myši a zvolíte Pridať do slovníka. Podobne môžete slovo pridať cez pracovnú tablu pravopis.

 

Skryť Zatvoriť reklamu