Vypĺňanie neštandardných poradových čísiel v Exceli

Písmo: A- | A+

Včera sa ma pýtala jedna kolegyňa ako v Exceli vyplniť číselné rady od 1 tak, aby za číslom bola aj bodka. Bodka je v Exceli (SK/CZ) oddeľovač dátumu a preto to nejde len tak jednoducho ako by sa mohlo zdať. Napadli ma dve riešenia, ale ani jedno nie je priame a vyžaduje doplnkový úkon.

Problém pri bežnom vytvorení číselného radu začínajúceho takto 1. je v tom, že poradie sa dá spraviť len do čísla 12 a ďalej to pokračuje znovu od čísla 1 ak sa za číslom použije bodka.

Vyplnenie čísiel a odstránenie medzery

Prvý spôsob vzhľadom na požiadavku jednoduchosti prevedenia bez nutnosti niečo nastavovať som odporučil nasledovným spôsobom:

  1. Napíšte do bunky číslo 1 nasledované medzerou a potom bodka (1 .).
  2. Stiahnite aktívnu bunku smerom dolu za jej malý úchyt v pravom rohu.
  3. Následne stlačte Ctrl+H, kde dajte vyhľadať medzeru a kliknite na Nahradiť všetky (ale len ak zostali označené práve vytvorené poradové čísla). Týmto sa odstráni nadbytočná medzera medzi číslom a bodkou a výsledok bude v požadovanom tvare.

Vlastný číselný formát

Druhý spôsob vyžaduje úvodné nastavenie vlastného číselného formátu. Následne je to už jednoduché ako bežne používané číselné rady. Stačí ich stiahnuť dolu, resp. použiť príkaz vyplniť rady. Vlastný číselný formát s bodkou nastavíte takto:

  1. Na páse s nástrojmi Domov kliknite v skupine Číslo na spúšťač dialógového okna, príp. v zozname formátov na príkaz Ďalšie formáty čísiel.
  2. V zobrazenom okne Formát buniek kliknite na Vlastné a vpravo označte formát s nulou.
  3. Do poľa Typ dopíšte za nulu bodku a kliknite na OK. Týmto ste vytvorili nový formát.

Poradové číslo s bodkou a vyplnenie číselnej rady

Teraz stačí zadať do bunky číslo 1 a nastaviť tento nový formát. Následne vytvoríte číselný rad bežným stiahnutím aktívnej bunky za jej úchyt.

Všimnite si zarovnanie poradových čísiel. V prvom stĺpci sú podľa prvého postupu formátované ako text. V druhom stĺpci sú pomocou vlastného formátu stále formátované ako číslo aj keď majú bodku.

 

Skryť Zatvoriť reklamu