Cieľom prieskumu bolo zistiť prínos vzdelávania a IT certifikácie pracovníkov ako prostriedku zvyšovania kvalifikácie pre zamestnanca aj zamestnávateľa. Dotazník bol dostupný on-line a vyplnilo ho 206 respondentov vo veku od 18 do 64 rokov. Z celkového počtu bolo 138 mužov a 68 žien. Zo Slovenskej republiky bolo 181 respondentov a z Českej republiky 25 respondentov. Najviac odpovedí bolo z Bratislavského kraja a najmenej z Jihočeského, Zlínskeho a Ústeckého. Najväčší počet respondentov má dosiahnuté Vysokoškolské vzdelanie II. stupňa. Z pracovných oblastí je najviac zastúpená informatika a vzdelávanie hlavne v IT oblasti.V šiestej otázke som sa respondentov priamo opýtal či si myslia, že certifikácia v IT je dôležitá pre ďalšiu kariéru . Z celkového počtu 206 odpovedalo Áno 168 a Nie 38 respondentov. Pri zohľadnení pracovných oblastí (administratíva, informatika, vzdelávanie atd.) respondenti odpovedali tak ako je zobrazené v grafe č. 1 - Pomer odpovedí áno/nie o dôležitosti IT certifikácie podľa pracovných oblastí.

V otázke č. 7 som zisťoval na akej úrovni respondenti ovládajú základné programové vybavenie, ktoré korešponduje s certifikáciou ECDL . Hodnotenie som nastavil ako v školskom systéme - výborne = 1 a nedostatočne (neovládam) = 5. Textový editor Word respondenti ovládajú v priemere na známku 1,72; tabuľkový kalkulátor Excel na 1,86; komunikačný Outlook na 1,86; prezentačný PowerPoint na 1,98; databázový Access na 2,7 a operačný systém Windows na používateľskej úrovni na 1,71. Graf 2 zobrazuje všetky výsledky podľa seba hodnotenia ovládania jednotlivých kancelárskych aplikácii a operačného systému (počty odpovedí).

Z výsledkov je vidieť, že veľa pracovníkov nemá celkom istotu pri používaní databázovej aplikácie Access, ktorá je z môjho pohľadu veľmi zaujímavá a tiež sa mi aj veľmi dobre školí. ;-)V otázke č. 9, ktorá bola nepovinná som overoval znalosť a skúsenosti so školiacimi strediskami na Slovensku . Vzhľadom na to, že respondenti môžu poznať viacero školiacich stredísk, tak odpovedí je viac ako je celkový počet respondentov. Hodnotenie som nastavil znovu ako v školskom systéme - výborne = 1 a nedostatočne = 5. Graf 3 zobrazuje počty odpovedí podľa znalosti školiaceho strediska a sú v ňom len celkové počty odpovedí pre každé stredisko bez ohľadu na hodnotenie.

Na priamu otázku či respondenti majú certifikáciu som dostal odpovede ako v grafe 4. Vzhľadom na to, že niektorí respondenti certifikáciu nemajú, alebo iní môžu mať viac, tak celkové počty sú iné ako je počet respondentov.

V jedenástej otázke som sa opýtal či je dôležité aby lektor v počítačovej škole bol certifikovaný . Výsledok zobrazuje graf 5.

Dostatočnú kvalifikáciu lektora bez certifikácie alebo študenta považujú okrem jedného systémového inžiniera MCSE len respondenti bez certifikácie, alebo s certifikáciou ECDL a ECDL Štart.
V dvanástej otázke ma zaujímal názor respondentov či je podľa nich dôležité aby školiace stredisko ako celok bolo certifikované výrobcami softvéru, ktorý je vo vzdelávacej ponuke strediska. Za dôležité to považuje 122 respondentov a za nepotrebné to považuje 79 respondentov. Je veľmi zaujímavé, že respondenti pre ktorých je dôležitý certifikovaný lektor uviedli, že školiace stredisko môže byť necertifikované. Týka sa to počtu 51 respondentov, medzi ktorých patrí väčšina držiteľov ECDL certifikácie a necertifikovaných okrem štyroch, ktorí majú aj ďalšie certifikáty.
Taktiež je tu viditeľné aj opačné hodnotenie, kde pre 14 respondentov, ktorí nepožadujú certifikovaného lektora je dôležité certifikované školiace stredisko. Pre 108 respondentov je dôležité certifikované školiace stredisko aj lektor.
Otázka č. 15 hodnotila podľa dôležitosti fakty, ktoré sú pre respondentov dôležité pri uzatvorení objednávky školenia. Medzi najdôležitejšie zaradili respondenti kvalitného certifikovaného lektora, flexibilný prístup a modernú učebňu. Za menej dôležité považujú nízku cenu školenia a priestory školiaceho strediska. Najmenej dôležité sú možnosti parkovania a občerstvenia počas školenia.V otázkach 17 a 18 som sa pýtal na dôležitosť certifikácie v štátnej a súkromnej sfére a výsledky zobrazuje graf 6.

Výsledky predposlednej otázky sú v grafe 7.

V tomto článku neuvádzam odpovede na všetky otázky a tiež niektoré časti neanalyzujem detailne, pretože rozsah článku by bol neúnosný. Vybral som len najzaujímavejšie časti. Týmto chcem tiež poďakovať všetkým, ktorí prispeli svojimi odpoveďami v tomto dotazníku, ktorý je primárne určený do školskej práce.