Zabezpečujeme zošit / dokument digitálnym podpisom

V dnešnej dobe je dôležité chrániť svoje súbory aj inak ako zálohovaním. Jednou z požiadaviek je, aby ste mali pod kontrolou súbor či ho niekto nezmenil (napr. vírus). Takúto úlohu Vám splní digitálny podpis zošitu / dokumentu. Nebudem sa venovať podpisovaniu overeným certifikátom od certifikačnej autority, ale podpisu, ktorý si môžete vytvoriť v sade MS Office 2003/XP sami zadarmo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V prvom rade treba povedať, že takýto podpis nie je považovaný za overený (nikto Vás neidentifikoval, že ste to skutočne Vy) a dôveryhodný, ale nato, aby ste mali kontrolu nad svojím súborom je dostatočný. Skrátka ak niekto Váš súbor zmení napr. cestou k Vášmu kolegovi a uloží ho, tak tým odstráni aj podpis a to je pre Vás znamenie, že niečo nie je v poriadku a môžete zisťovať čo.

Aplikácia selfcert
Aplikácia selfcert 


Potrebujete na to aplikáciu selfcert.exe pomocou ktorej si môžete vytvoriť certifikát na podpisovanie makier, kódu VBA a dokumentov / zošitov (pôvod vydavateľa, ochrana pred zmenami). Nie je v štandardnej inštalácii Office a ak ju nemáte v ponuke „ Štart – Microsoft Office – Nástroje sady Microsoft Office - Digitálny certifikát pre projekty VBA “, tak si ju budete musieť doinštalovať z inštalačného média. (Ak máte na disku priečinok MSOCache, tak médium by ste potrebovať nemali.)Po vytvorení certifikátu môžete v MS Excel alebo Word cez Nástroje – Možnosti – Zabezpečenie pridať k uloženému súboru Váš digitálny podpis pomocou tlačítka Digitálne podpisy . V okne, ktoré sa Vám zobrazí kliknite na „ Pridať“ a v ďalšom okne vyberte certifikát, ktorý chcete použiť, kliknite na OK a zatvorte všetky dialógové okná. Teraz je Váš súbor podpísaný a ak ho niekto uloží odstráni podpis .

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Odstránenie podpisu po uložení
Odstránenie podpisu po uložení 
Titulkový pruh s informáciou o podpise
Titulkový pruh s informáciou o podpise 


Nie je to plnohodnotné riešenie na komunikáciu s úradmi , ale v rámci malej firmy medzi kolegami je dostatočné. Ak by ste chceli, aby kolega považoval Váš certifikát za „dôveryhodný“, tak by si ho musel doinštalovať medzi dôveryhodné koreňové certifikačné úrady, príp. medzi dôveryhodných vydavateľov vo svojom PC. Pozor, tento úkon z toho neurobí overený digitálny podpis, len umožní napr. otvorenie súboru s makrami pri vyššom zabezpečení. Vo Worde a PowerPointe je postup rovnaký.

Ukážka okna certifikátu
Ukážka okna certifikátu 

Plnohodnotné riešenie získate iba zakúpením certifikátu od certifikačnej autority, ktorá overí Vašu totožnosť, takže treba to vybaviť osobne.

Peter Belko

Peter Belko

Bloger 
  • Počet článkov:  345
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Môžete ho stretnúť ako lektora na počítačových školeniach, pri IT konzultáciách vo firmách, na letných terasách a v kaviarňach ako pozoruje dianie okolo seba, ale aj na potulkách po gréckych ostrovoch, pretože počítače nie sú jediné čo ho zaujíma.Ostrovné správy popisuje na osobnej stránke www.dovolenkar.skAktívne prispieva na svoj portál Tipy a triky v MS Office.. Zoznam autorových rubrík:  Tipy a triky MS Office 2013/20Externé tipy a triky MS OfficeSharePoint, spolupráca,Office3Tipy a trikyNávodyStalo sa ...Office 2010/2013 BetaMicrosoft KB článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu