Začiernite citlivý text v zmluvách priamo v MS Word (video)

Písmo: A- | A+

V jednom internetovom fóre sa vyskytla otázka ako v zmluve začierniť a chrániť citlivý text. Rady iných používateľov pre MS Word sa týkali zmeny písma na biele (na bielom podklade), zmeny textu za iný text, prípadne pridanie čiernej výplne. V týchto prípadoch sa ale text dá skopírovať a následne použiť. Doinštalovaním jednoduchého doplnku sa to dá vyriešiť veľmi elegantne a profesionálne.

Musím však hneď na začiatku upozorniť, že tento doplnok (Word 2007/2010 Redaction Tool) z webu codeplex.com nie je oficiálne podporovaný Microsoftom a primárne je určený pre Word 2007/2010. Skúšal som ho vo Worde 2010 Eng. vo virtuálnom počítači s Windows 7. Vo verzii 2013 SK/CZ, ktorú mám vo fyzickom PC som to zatiaľ neskúšal a neviem či to funguje alebo nefunguje. Inštalácia sa mi podarila až na tretí pokus. Po spustení Wordu sa mi zobrazila informácia, že doplnok nie je pravdepodobne inštalovaný správne a či ho chcem reinštalovať. Zvolil som, že je to správne.

Funguje to nasledovným spôsobom

Napísaný text dokumentu, ktorý sa ma začierniť označíte a potom kliknite na páse s nástrojmi Review na príkaz Mark. Takto pripravíte v celom dokumente časti textu na začiernenie. Môžete využiť aj vyhľadanie textu a jeho následné hromadné začiernenie.

Word Redaction Tool - označenie textu

Potom kliknite na páse s nástrojmi Review na príkaz Mark >> Redact  document. Vytvorí sa nový dokument, ktorý bude mať označené časti textu začiernené.

 Word Redaction Tool - začiernenie textu

Okrem toho bude tento začiernený text zamenený za apostrofy, aby ho prípadný záškodník neskopíroval do poznámkového bloku a nepoužil.

 Word Redaction Tool - skopírovanie začierneného textu

V krátkom videu si pozriete začierňovanie citlivých informácii týmto doplnkom.

 

Nezabudnite uložiť aj pôvodný dokument, aby ste sa k nemu mohli kedykoľvek vrátiť. Potrebujete začierňovať text vlastných dokumentov už priamo vo Worde, alebo to robíte až po vytlačení na papieri čiernou fixkou?

Skryť Zatvoriť reklamu