Správcovia, ktorí túto technológiu poznajú vedia, že dokumenty sa neukladajú do súborového systému, ale do databázy, ktorú je tiež vhodné zálohovať. Samotná záloha a obnova celého webu je pomerne jednoduchá, ale v prípade potreby obnoviť jeden omylom zmazaný súbor je to už trochu zdĺhavejšie. Kompletnú zálohu urobíte v príkazovom riadku nasledovným príkazom za predpokladu, že ste v adresári C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\web server extensions\60\BIN>
stsadm -o backup -url http://companyweb -filename "C:\Documents and Settings\Administrator\Dokumenty\zal.bak" (cestu k umiestneniu zálohy si zadajte podľa seba)
Obnovu celého webu urobíte podobným príkazom:
stsadm -o restore -url http://companyweb -filename "C:\Documents and Settings\Administrator\Dokumenty\zal.bak"
Obnova jedného omylom vymazaného súboru vyžaduje obnoviť celý web na iné miesto, aby ste si nenahradili zmenené súbory a potom z nového miesta skopírovať do pôvodného požadovaný súbor. Po tomto úkone môžete to dočasné miesto zrušiť.
Prvý problém nastane ak pri obnove použijete vyššie napísaný príkaz na iné umiestnenie (napr. http://companyweb/sites/obnova) a nemáte vytvorenú databázu obsahu. Systém Vám vypíše nasledovnú chybu:
„Pro obnovu této kolekce webů nejsou k dispozici žádné databáze obsahu. Vytvořte novou databázi obsahu a potom se pokuste operaci znovu obnovit. Chcete-li vytvořit novou databázi obsahu, klepněte na stránce Nastavení virtuálního serveru na možnost Spravovat databáze obsahu. Na stránce Spravovat databáze obsahu klepněte na možnost Přidat databázi obsahu“Aby ste boli úspešní, tak treba urobiť zopár kliknutí navyše. Treba otvoriť stránku správy SharePoint, kde vyberiete možnosť Konfigurovať nastavenie virtuálneho serveru.

Potom v zozname serverov vyberiete Váš „companyweb“ a na ďalšej stránke kliknete v časti Správa virtuálneho serveru na Spravovať databázy obsahu.

V ďalšom kroku sa zobrazí stránka Spravovať databázy obsahu, kde kliknite na Pridať databázu obsahu.

Pri vytváraní môžete ponechať pôvodné nastavenia, ale treba pridať nastavenie kapacity databázy .

Svoje nastavenia potvrdíte kliknutím na OK a môžete použiť vyššie popísaný príkaz na obnovu: stsadm -o restore -url http://companyweb/sites/obnova -filename "C:\Documents and Settings\Administrator\Dokumenty\zal.bak".
Ak obnova prebehne úspešne, budete mať kompletný web na adrese http://companyweb/sites/obnova, z ktorého môžete omylom vymazaný súbor alebo položku skopírovať na pôvodné miesto. Po skončení je možné odstrániť databázu obsahu a tým aj celý web na novom mieste. Urobíte to na stránke Spravovať databázy obsahu, ale treba dávať pozor aby ste neodstránili inú databázu ;-)
Tento postup nie je pre bežných používateľov ale hlavne pre správcov Windows Serveru, ktorí zachraňujú omylom vymazané alebo inak poškodené položky uložené v databáze firemného intranetu. Odporúčam najprv si to vyskúšať mimo ostrej prevádzky siete (testovací server) a až keď budete vedieť celý postup prakticky, použite ho na obnovu údajov.