reklama

Moje najbizarnejšie zážitky z autostopu (1.)

Kedy muž pocti, že mladosť je definitvne za nm a že sa z neho bezndejne stal mrzut dospelk? Na mňa to nedoľahlo ani na promci, ani na vlastnej svadbe, ani keď som si vimol, že vlasy mi nejako prli redn, ale keď som si uvedomil, že sa už asi nikdy na dovolenku nevyberiem stopom. Som skrtka už star tučn zamestnan sviňa, ktor sa bude do smrti vyvžať vlakom (čoraz častejie v IC!) a ete čoraz častejie - bojm sa to vysloviť - v aute, do ktorho budem musieť sm kupovať benzn. Nastal čas bilancovať - čo najbizarnejie som za 10 rokov stopovania zažil?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)
Obrázok blogu
(zdroj: www.squirrelcart.com)

Najkratší stop a najúprimnejšia rada do života
Viezli sme sa s ním asi desať kilometrov - z nejakého bretónskeho mestečka na pobreží na najbližšiu prípojku k diaľnici. Štyridsiatnik, hneď na pohľad nie v najlepšej kondícií, inak povedané po ťažkej opici. Hneď po nasadnutí som začal politicky nekorektne potešenou vetou "Angličan nás ešte nikdy nevzal!"
Na to nasledovala logická replika:
- "That's because I'm fuckin' Irish!"

Vzápätí nás stručne poinformoval o príčine stavu, v ktorom sa nachádza: včera sa oženil a teraz vezie z Írska auto na miesto svojich medových týždňov, kam sa manželka už dopravila letecky.
Tým bola jeho schopnosť súvislej komunikácie vyčerpaná a ďalej sa obmedzil už len na stručné heslá, ktoré neustále opakoval. Boli to tieto tri:
1. Fucking life!
2. Never get married! (Nikdy sa nežeňte.)
3. Never get married, kids!
Účinnosť väčšiny rád do života závisí od toho, kto vám ich hovorí - ak vám učiteľ vraví nefajči, znie to inak, ako od človeka umierajúceho na rakovinu pľúc. Radu Nežeň sa som už nikdy potom nepočul takú presvedčivú :-)

Najradikálnejšia zmena trasy
Absolútne najlepšia forma autostopu je taká, že sa postavíte na najbližšiu cestu a keď vám niekto zastaví, spýtate sa: "Kam by ste ma mohli zobrať?" Bohužiaľ mnohí vodiči chcú vedieť ešte pred nastúpením OD VÁS, kam chcete ísť, a ak poviete, že je vám to jedno, tak si za to domyslia "...len nech tam je lesík, kde Ťa budem môcť potom zahrabať".
Druhá najlepšia forma autostopu je teda tá, že máte určený približný cieľ, ale ste pripravení ho operatívne zmeniť ak zistíte, že tam, kam ide vodič, by to tiež mohlo byť pekné. Bolo to niekde pri hraniciach Belgicka a Luxemburska. Smeroval som na juh do Francúzska a konečným cieľom bolo Španielsko. Na pumpe sa dlho nedarilo a tak som si obzeral kamionistov a čakal, kým sa objaví nejaký sympatický. Objavil sa, začali sme debatovať po anglicky, až kým vyhlásil, nech sa neondiem, šak mám slovenský prízvuk, tak môžeme hádam aj po slovensky (jazdil so švajčiarskou značkou).
Ale nie, do Španielska nejde, ani na juh do Francúzska, na najbližšej odbočke sa otáča a smeruje na západ do Calais a potom cez kanál až na Sever do Škótska. Hmm, tam som tiež ešte nebol. O dva dni a 1400 kilometrov neskôr som sa namiesto v slnečnom Španielsku ocitol v Aberdeene, známej turistickej destinácii preslávenej najväčším vrtuľníkovým letiskom na svete a romantickým ropnými terminálmi. Treba vidieť!

Najdôslednejšia hraničná kontrola
Dodnes nechápem tú logiku: prekračujete česko-nemecké hranice smerom na západ, colník pojme podozrenie, že cestujete do Holandska a začne byť presvedčený, že veziete drogy. Po prvé - nejdeme do Holandska. Po druhé - keby aj, nemali by sme drogy viesť skôr opačným smerom? Takto nejako sme aj argumentovali, ale nepomohlo.
- Aha, takže Holandsko?, konštatuje sebavedomo colník.
- Nie, Belgicko, vravíme my.
Colník otvára batohy a začína vyhadzovať všetky veci na dlážku.
- Však idete do Holandska?!
- Nie, nejdeme.
Colník vytiahne z batohu stopársku tabuľku s nápisom Belgicko . Nekomentuje, hrabe ďalej.
Vytiahne ďalší papier - mapa Belgicka . Naša absolútna neochota potvrdiť jeho perfektnú teóriu ho zjavne rozčuľuje, začne všetko skúmať podrobne. Oči sa mu nadšením úplne zažiaria, keď objaví nátrubok v semišovom puzdre (dosť zvláštna vec na cestovanie, uznávam) - očucháva ho ako ovčiak a nechápe, prečo nevonia.
- Čo to je?
- Der nátrubok, vytasí sa kamarát so svojou nemčinou.
To colníka už skutočne vytočí, naženie nás do vedľajšej miestnosti a vyzlečie donaha (nie, na prehliadku telesných otvorov nedošlo). Z našej strany už padajú akékoľvek zábrany a colníkovi sa nahlas rehoceme - horšie to už byť nemôže. Prezrie ešte naposledy šaty a zúrivo pokynie smerom von - vypadnite. Veci si balíme na colnici ešte pol hodinu, ale už ho ani raz nestretneme.

Najkrajšia pečiatka v pase
S približujúcim sa vstupom do Schengenského systému som na tento suvenír z ciest čoraz viac hrdý: kto sa ešte môže pochváliť (dnes už neplatným) pasom s preškrtnutou pečiatkou dánskej polície a nápisom Vyhostený?
Kedysi sa pritom dala získať oveľa ľahšie, ako si väčšina ľudí myslí.
Cestovali sme s kamarátom úplne naľahko a pre prípad náhlej choroby, živelnej pohromy alebo vypuknutia vojnového konfliktu sme mali akurát požičaných 100 mariek, ktoré sme museli po návrate vrátiť.
Keď sa dánsky colník zaujímal, koľko peňazí máme na pobyt, hrdo sme ho o tých sto markách poinformovali - zdalo sa nám to ako nekresťansky veľa peňazí. Colník zozelenel a vyhlásil, že potrebujeme sto mariek na každého a na každý deň , ktorý chceme v krajine stráviť. Námietky, že kaviár nežerieme, nepomohli - nasledoval polhodinový proces, v ktorom nám bol vstup do krajiny s pomocou asi osemnástich rôznych tlačív oficiálne zamietnutý a na záver nás Dáni oficiálne "vydali" naspäť Nemcom.
(Poces vydávania spočíval v tom, že Dánsky colník ukázal smerom k nemeckému a keď sme došli k nemeckému, ten ukázal na priestor za colnicou smerom do vnútrozemia a vyhlásil "No autostop!" Cha!).


(asi bude pokračovanie...)

Tomáš Bella

Tomáš Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  338
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Osobná stránka: about.me/tomas.bellaSkúste aj môj blog 1vetou.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSurfujemTechnológie a myZábavaMédiáStalo sa, napísalo saSpoločnosťPostrehyFotoSúkromnéO blogoch

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu