Tomáš Bella sa v príspevku o webstránke Národnej rady Slovenskej republiky tak zameral na myšlienku udelenia skvelej ceny, že mu zjavne unikla možnosť použiť na nájdenie výročných finančných správ politických strán funkciu vyhľadávania. Stačilo, aby do príslušného poľa na úvodnej stránke zadal ktorékoľvek slovo z názvu hľadaného dokumentu v akomkoľvek gramatickom tvare a systém by mu príslušnú parlamentnú tlač s výročnými správami vyhľadal. Preto tvrdenie autora blogu že „nemáme žiadnu šancu dokument nájsť podľa logiky alebo intuície“ je tvrdením človeka, ktorému podľa jeho vlastného vyjadrenia nielenže padne zaťažko zapamätať si na zhruba tri sekundy jedno číslo parlamentnej tlače, ale pri hľadaní dokumentu nepochopiteľne ignoruje základnú funkciu slúžiacu práve na vyhľadávanie dokumentov. Všetky dokumenty, ktorými sa zaoberá v zmysle zákona o rokovacom poriadku Národná rada, majú pridelené číslo parlamentnej tlače, podľa ktorého sú identifikované a uložené do databázy. Iný vhodný spôsob, ako štruktúrovať také množstvo rôznorodých dokumentov tak, aby ich bolo možné vyhľadávať „logicky a intuitívne“ neexistuje, pričom som presvedčený, že nájsť akúkoľvek parlamentnú tlač je s pomocou funkcie fulltextového vyhľadávania naozaj také jednoduché a intuitívne, že ho zvládne aj začínajúci používateľ internetu.
Čo sa týka nájdenia majetkových priznaní, tieto nemali pridelené číslo parlamentnej tlače, pretože nie sú predkladané v zmysle zákona o rokovacom poriadku, ale podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, a preto boli zverejnené na podstránke Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, kde ich bez väčších problémov našlo za tri dni spolu vyše 800 užívateľov, vrátane novinárov.
Je pravda, že v správe o zverejnení výročných finančných správ mohol byť aj priamy hypertextový odkaz, ale hodnotenie, že stránka má „najidiotskejšiu webovú navigáciu na svete“ je jednoducho nezmyslom. Dovolím si na záver pripomenúť, že denník SME vydal 31. mája 2004 článok, kde autor nehodnotí stránku Národnej rady iba na základe jedného úplne triviálneho nedostatku, ale posudzuje ju spolu s odborníkom komplexne ako jednu „z najlepšie riešených informačných portálov v štátnej správe“.
S pozdravom,
Miroslav Šarišský, riadieľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou, Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky