Prvá slovenská mapa spravodajstva

Na sme.sk v piatok pribudla nová služba - mapa so všetkými správami. Tu je pohľad do útrob systému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Mapa správ súvisí s mapami, ktoré nachádzate pod článkami, ale kým samostatné mapy nájdete pri mimoriadnej udalosti na ktoromkoľvek spravodajskom portáli, vytvorenie mapy so všetkými správami je už ťažším orieškom.

Je totiž niečo iné vložiť pod konkrétny text ručne jednu konkrétnu mapu a niečo iné vkladať tam automaticky tisícky správ týždenne, zároveň s možnosťou ručne korigovať polohu pre každú z nich.

Pre lokalizáciu správ sme využili systém Google Maps, ktorý je dostupný zadarmo. K nemu sme si vytvorili samostatný systém na správu polohy a vlastnú databázu miest, krajín, konkrétnych bodov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na mape sa zobrazujú len krátke správy z teraz.sme.sk (nie správy z tlačeného SME). Oddelené sú správy zo športu, keďže pri zobrazení na jednej mape ich bolo priveľa - pod mapou si ich však môžete samostatne zapnúť.

Ako systém funguje?

1. Automat najskôr v každej správe hľadá definíciu lokality - pre každý zdroj (tlačovú agentúru) sú nastavené vlastné pravidlá. Toto je ideálny prípad - domicil (určenie miesta, odkiaľ sa správa posiela) naozaj zodpovedá miestu deja:

Obrázok blogu

2. Nájdené mesto sa hľadá v našej internej databáze lokalít. Tá sa vytvárala posledné štyri mesiace a vyzerá asi takto:

Obrázok blogu

Pre každé miesto je definovaný ručne okrem zemepisnej šírky a dĺžky aj zoom - čím je miesto Slovákovi menej známe, tým z väčšej perspektívy naň pozeráme, aby pri vložení mapy do článku bolo jasné, kde sa nachádza. V hornej časti stránky systém zároveň zobrazuje najnovšie mestá, ktoré lokalizoval v článkoch, ale ešte nepozná ich polohu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete vidieť všetky mestá, ktoré sú už lokalizované, choďte na mapu a kliknite na mapu všetkých lokalít. Takto sa môžete dopátrať aj k starému textu povedzme z dediny, odkiaľ pochádzate - ak bola aspoň raz lokalizovaná, možno zobraziť všetky správy z tohoto miesta v histórii.

3. V niektorých prípadoch systém neurčí polohu správne, napríklad tu - udalosť sa odohráva na ostrove Nauru, ale redaktor sedí vo Wellingtone a správa je automaticky umiestnená tam:

Obrázok blogu

Vtedy zasahujú editori sme.sk, ktorí priamo pod článkom polohu zmenia:

Obrázok blogu

Ak sa mesto ešte nenachádza v databáze, systém vyzve na jeho pridanie, robí sa to takto:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

V súčasnosti stále pribúdajú na mapu desiatky nových miest denne, systém by však mal postupne fungovať čoraz viac samostatne. Ak si všimnete, že je niektorá správa lokalizovaná zle, budeme radi, ak nám dáte vedieť na web@sme.sk alebo cez "Nahlás chybu" pri článku.

Ak máte nejaké pripomienky k službe, dajte nám vedieť.

Tomáš Bella

Tomáš Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  338
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Osobná stránka: about.me/tomas.bellaSkúste aj môj blog 1vetou.sme.sk. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSurfujemTechnológie a myZábavaMédiáStalo sa, napísalo saSpoločnosťPostrehyFotoSúkromnéO blogoch

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu