Pred 80 rokmi bol oslobodený koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau

Spomienky na hrôzy holokaustu sú čoraz vzdialenejšie, o to viac si ich musíme pripomínať.

Pred 80 rokmi bol oslobodený koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau
Selekcia pred koncentračným táborom Auschwitz-Birkenau, 1944, Zdroj: wikimedia
Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Dňa 27. januára si celý svet pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Z okliešteného územia ľudáckeho slovenského štátu bolo počas obdobia vojny odvlečených a zavraždených takmer 70-tisíc ľudí. Z územia dnešného Slovenska to bolo až 105-tisíc ľudí židovského pôvodu.

Na genocíde Židov majú svoj podiel aj mnohí obyvatelia vtedajšieho ľudáckeho Slovenského štátu. Preto je tento deň dôležitý na pripomenutie si tragických udalostí našej histórie a tisíce obetí nemeckého nacizmu ale aj kolaborantského slovenského klérofašizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neďaleko slovenských hraníc sa počas 2. svetovej vojny nachádzal koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, ktorý bol postavený v roku 1940. K jeho 3 hlavným častiam patrilo aj 45 vedľajších táborov - tzv. podtáborov. 

Odhaduje sa, že do Auschwitzu bolo deportovaných 1,3 milióna ľudí. Z toho približne 1,1 milión väzňov bolo zavraždených. Išlo nepochybne o najväčší, najstrašnejší a najznámejší nemecký vyhladzovací táborový komplex. Symbolom krutosti sa stal aj nacistický lekár, ktorý tu pôsobil – Jozef Mengele. Okrem Židov tu zahynuli aj Rómovia, príslušníci rôznych ďalších rás a národností, nepriatelia režimu, príslušníci LGBTI komunity, ľudia s mentálnym alebo telesným znevýhodnením či vojnoví zajatci.

SkryťVypnúť reklamu

Definitívny rozkaz na opustenie tábora bol vydaný 17. januára 1945. Nemci najprv posielali väzňov na pochod smrti, neskôr vyhodili do povetria krematóriá a plynové komory. Stále sa však v tábore nachádzalo niekoľko tisíc ľudí. Nacisti chceli všetkých zavraždiť, ale v dôsledku chaosu a dezercií strážnikov ich zabili asi 700. Preživší väzni dokázali v tejto situácii zorganizovať svojpomocnú zdravotnú starostlivosti a distribúciu oblečenia a potravín z otvorených skladov. Súčasne prichádzali do tábora ľudia z okolitých obcí. Niektorí preto, aby sa ujali opustených sirôt, ale väčšinou iba rabovali cennosti, ktoré Nemci nestihli odviezť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď 27. januára 1945 prišla do tábora Červená armáda, našla v barakoch a v areáli posledných približne 6 000 zbedačených ľudí. Krátko po nej dorazili do tábora sovietske a poľské filmové štáby. Vďaka nim sa celý svet dozvedel pravdu o osvienčimskom pekle.

Obrázok blogu

V Post Bellum sme mali možnosť zdokumentovať neuveriteľné príbehy pamätníčok a pamätníkov, ktorí prežili holokaust a mali silu podať svedectvo o tragických udalostiach druhej svetovej vojny a o masovom vyvražďovaní Židov.

Marta Szilárdová (*1923 – †2021)

Marta Szilárdová (2016), Zdroj: archív Memory of Nations
Marta Szilárdová (2016), Zdroj: archív Memory of Nations 

Marta Szilárdová, tak ako mnohí pred ňou, stratila v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau svoje meno a bola evidovaná len ako číslo. Napriek tomu, že ju so sestrou netetovali, Marta chcela svoje číslo poznať:

SkryťVypnúť reklamu

„Takže ja som 20751.“

Do tábora transportovali celú rodinu v lete 1944. So sestrou tam rodičov videla naposledy. V zime 1944 ich previezli do továrne v Nemecku. Zatiaľ, čo bol Auschwitz oslobodený, zobrali ich na pochod smrti. Sestry túto poslednú nadľudskú skúšku zvládli a prežili. Marta mala obrovské šťastie aj v tom, že holokaust prežil aj jej manžel a po vojne spolu začali nový život.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Martini rodičia boli oficiálne vyhlásení za mŕtvych až v jej starobe, pretože stále aj s rodinou verila, že sa nájdu. Nikdy opäť nevkročila za brány Osvienčimu: „Síce to už neexistuje, ale ja žijem v tej spomienke, že by som šliapala niektorému z mojich na popol.“

Marta Szilárdová. Zdroj: archív Memory of nations
Marta Szilárdová. Zdroj: archív Memory of nations 

Príbeh Marty sme zachytili do krátkeho filmu, ktorý si môžete pozrieť na našom Youtube:

https://youtu.be/aogK8hsLqWU?si=h0hElOvtteFgvK3O

Na našom vzdelávacom portáli Puzzle pamäti národa nájdete aj pracovné listy určené na výučbu študentov základných a stredných škôl s príbehom pamätníčky:

https://puzzlepamatinaroda.sk/ziak-zs-metodiky/marta-szilardova-1923-auschwitz-a-pochod-smrti-2/

Naftali (Juraj) Fürst (*1932)

Naftali Fürst s rodinou pred fotografiou z tábora Buchenwald, Naftali je na fotke vpravo, Zdroj: archív Memory of Nations
Naftali Fürst s rodinou pred fotografiou z tábora Buchenwald, Naftali je na fotke vpravo, Zdroj: archív Memory of Nations 

Juraj Fürst sa dostal do tábora Auschwitz-Birkenau 3. novembra 1944 ako skoro dvanásťročný chlapec. Až neskôr sa dozvedel, že splynovanie v tábore ukončili deň predtým. Nemci chceli začať rozoberať komory, aby zahladili dôkazy. No po jeho príchode, z komínov stále vychádzal dym a oheň. Krematórium ešte plnilo svoju funkciu.

Počas tetovania sa s otcom a bratom postavili do radu tak, aby dostali číslo jeden za druhým. „Otecko dostal číslo 14024, môj brat 14025 a ja mám číslo 14026. Väzni, čo už boli v Birkenau, nám povedali, že to, že nás tetovali, znamená, že nás nezavraždia hneď.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Juraj s bratom sa dostali do detského bloku, z ktorého vyberali deti vždy, keď niekto chýbal do počtu v plynovej komore. Neskôr prežili aj pochod smrti: „To bolo, ako keby ste prešli cez dvere do pekla.“ Ďalej sa dostali do tábora v Buchenwalde a Juraj dostal nové číslo 14021. Tu sa ťažko chorý dočkal v nemocnici oslobodenia zvnútra – podzemným hnutím. Väzni zbraňami vyhnali Nemcov a Američania vstúpili už do oslobodeného tábora. Jurajovi sa však už nepodarilo nájsť brata.

Naftali s rodinou po oslobodení, Zdroj: archív Memory of nations
Naftali s rodinou po oslobodení, Zdroj: archív Memory of nations 

Po vojne sa našli aj spolu s mamou a otcom, ktorí boli v iných táboroch:

„Slovami sa nedá opísať, aký je to pocit dieťaťa stretnúť po tom všetkom opäť rodičov a pocity rodičov, ktorí opäť našli svoje dieťa.“

Na našom vzdelávacom portáli Puzzle pamäti národa nájdete aj pracovné listy určené na výučbu študentov základných a stredných škôl s príbehom pamätníka:

https://puzzlepamatinaroda.sk/ucitel-metodiky/juraj-naftali-furst-1932/

Eva Umlauf (*1942)

Eva s mamou v tábore v Novákoch, zima v roku 1943/44, autor fotograf p. Braun, Zdroj: archív Memory of nations
Eva s mamou v tábore v Novákoch, zima v roku 1943/44, autor fotograf p. Braun, Zdroj: archív Memory of nations 

Hoci jej číslo na predlaktí je už sotva viditeľné, jej myšlienky a poslanie sú stále jasné a naliehavo aktuálne. Eva Umlauf je totiž jednou z najmladších preživších holokaust. Narodila sa päť dní pred Vianocami, 19. decembra 1942 v pracovnom a koncentračnom tábore v Novákoch.

Eva s rodičmi v tábore prežila rok aj osem mesiacov. Po vypuknutí SNP ušli do Piešťan, kde žili pod cudzím menom. Avšak, udali ich a odvliekli do Žiliny, neskôr do tábora v Seredi. Odtiaľ ich začiatkom novembra opäť deportovali, tentokrát do tábora Auschwitz-Birkenau, kde otca videli naposledy.

Eve a mame vytetovali číslo a taktiež ich oddelili, pretože pamätníčka ochorela. Agnes vytetovali číslo A-26958, Eve A-26959. ich utrpenie skončilo 27. januára 1945, kedy do tábora vstúpili vojaci Červenej armády a v apríli Agnes mohla porodiť Evinu sestru Eleonóru už na slobode.

Eva Umlauf v dospelosti emigrovala do Mníchova a po pôrode tretieho syna si uvedomila, že má v sebe nespracovanú traumu holokaustu. Veľmi jej pomohlo štúdium psychoterapie: „Ja som tým pomohla celej mojej rodine. Ani nie tak tej starej alebo mojej mame alebo tým, čo zahynuli, ale tým nasledujúcim generáciám. Lebo oni vedia, môžu s tým žiť, oni sa môžu pýtať, môžu sa integrovať. To je zmysel, aby nenosili všetko v sebe ako ich predkovia.“ V súčasnosti sa venuje osvetovej činnosti a vzdelávaniu. Napísala životopisnú knihu „Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči“.

Prečítajte si celý jej príbeh v našom archíve:

https://www.memoryofnations.sk/sk/umlauf-eva-maria-1942

Eva a Nora ako deti po oslobodení v Trenčíne, Zdroj: archív Memory of nations
Eva a Nora ako deti po oslobodení v Trenčíne, Zdroj: archív Memory of nations 

V Post Bellum aj po 80 rokoch od oslobodenia koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau zachovávame pamäť a spomienky na hrôzy holokaustu živé, aby sa tragédie minulosti už neopakovali.

Autorka: Martina Lábajová

www.memoryofnations.sk

www.postbellum.sk

Obrázok blogu
Post Bellum SK

Post Bellum SK

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  1 362x

Post Bellum sa od roku 2011 venuje zaznamenávaniu príbehov z kľúčových momentov 20. storočia. Zachraňuje spomienky predtým, ako navždy odídu spolu s pamätníkmi. Osobné svedectvá zverejňuje v databáze Memory of Nations, najväčšej zbierke orálnej histórie v Európe, ktorá je verejnosti prístupná v online podobe. Organizácia tieto príbehy ďalej rozpráva verejnosti. Pracuje s mladými ľuďmi na školách, organizuje výstavy, spolupracuje s médiami, komunikuje na sociálnych sieťach, vydáva knihy, časopis Príbehy 20. storočia a každoročne odovzdáva Ceny Pamäti národa. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

220 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu