Je to trochu dávna vec, ide o článok z Live! nejakého júlového (tuším 7.júla) čísla v roku 2004. Tento týždenník si obdivuhodne kladie za cieľ udržať vysoký (asi rekordný) pomer počtu (farebných) strán za 1 Sk ceny. Ale zase kvantita robí občas problém kvalite. Autor tohto článku tak trochu zmanipuloval aj sám seba vďaka svojej neodbornosti (to asi nemohlo byť z jeho strany úmyselné). Článok mal nadpis: "Internetová stránka Rače nedostupná!" alebo podobne (vzhľadom na vysoký časový odstup).
Autor sa v úvode pochválil zistením, že webová stránka bratislavskej mestskej časti Rača je nedostupná. Samozrejme vôbec v článku neuviedol znenie tejto adresy, ani žiadny iný technický údaj. Ďalej opisoval svoj telefonát s úradníčkou MČ Rača, ktorá mu povedala, že im stránka chodí bez problémov. Ďalej opisoval redaktor ako sa snažil načítať stránku z rôznych iných miest v rámci Slovenska, tuším ju dokonca hodlal načítať aj zo zahraničia :-). Napokon oslovil aj počítačového odborníka, ktorý sa kupodivu nevyjadril k technickým aspektom problému, ale v článku bolo jeho vyjadrenie v tom zmysle, že stránka zrejme obsahovala kompromitujúce materiály na starostu Pavla Bielika (vtedy tá aféra bola tuším vo fáze predvyvrcholenia), a preto je nedostupná..
Takéto úvahy v článku sa mi zdali ale príliš silná káva - veď ktorý hlupák by zastavil celý web a len by posilnil podozrenia? Keď už, tak by jeho admin nenápadne príslušné DOCko (obľúbený formát štátnej správy pre hocijakú malichernosť) schoval. Tak som si to šiel overiť. Keďže v článku vôbec nebolo spomenuté to najdôležitejšie, okolo čoho sa článok krútil (samotná URL Rače), tak som to dal googlovať. Google mi ukázal linky na http://www.mcraca.sk (mc = mestská časť). Na danej stránke mi vtedy vyhodilo http error "Access denied". Zrejme potiaľto došiel (a skončil tu) aj dotyčný redaktor. Potom ma napadol veľmi zložitý nápad - keďže "MC" skôr vo mne asociovalo hip-hopový pojem a nie takú dôležitú, všadeuznávanú skratku mestskej časti - naťukal som www.raca.sk a čuduj sa svete, bola tam! Stránka, ktorú zákerný starosta podozrivý z korupcie (vtedajší stav) nariadil vypnúť.
Je to ťažké, keď na Slovensku máme nemálo takýchto paranoidných novinárov, ktorý si veci účelovo a neodborne vysvetľujú po svojom na podporenie afér, ktoré sú momentálne "in" a dá sa na nich zarobiť čítanosť. Aj keď, snaha tu iste bola (keď webstránka nefunguje, treba ju pre istotu načítať zo zahraničia). Tiež sa pousmievam nad predstavou, že pri spomínanom telefonáte na úrad Rače si úradníčka ťukala vlastnú url adresu a redaktor vlastnú, ale obaja si pritom nikdy nepovedali, čo to vlastne ťukajú, ale vehementne si tvrdili opak o stave webu.. Osobne si myslím, že postava počítačového odborníka (ktorý skôr pôsobil ako odborník na korupčné, paranoidné hypotézy) bola v tom článku fiktívna - že autor iba chcel nenápadne vniesť do článku svoju "atraktívnu" domnienku a len to "personálne" poistil cudzím (a anonymným) zdrojom pre prípad, že by mu hrozilo stíhanie za ohováranie P.Bielika.
Samozrejme, ako vždy je asi pravda kdesi v strede - žiadnemu návštevníkovi vtedy nemohlo napadnúť skúsiť "www.raca.sk", keď v prehľadávači Google sa indexácia ešte neaktualizovala na novú url. Ale zase našiel som to prehodené aspoň v jednom katalógovom vyhľadávači. Neviem ako dlho potom konečne na "www.mcraca.sk" pribudol aspoň javascript päťsekundový presmerovač na "www.raca.sk" (mno, možno viem - dátum poslednej zmeny toho htmlka je 15.07.2004). Mno, mohli to spraviť aspoň cez "meta" a "refresh", ale aspoň niečo - to by dáky robot aj nasledoval (kdežto javascript nie). To už nehovorím, že najsprávnejšie je to spraviť cez stavovú správu "HTTP/1.1 301 Moved Permanently" - všeobecne zaužívaný štandard pri sťahovaní webu na inú URL adresu.
Poznámka - to, či Live! neskôr revidoval ten článok neviem - nekupujem si ho. Odvtedy si dávam pozor na pravdivosť článkov s "bombastickými" témami, v ktorých sa nevyznám. Tiež by dobre padlo, keby takéto zlepence medzi spravodajským a publicistickým článkami neexistovali a dôslednejšie sa vymedzoval názory a (dakedy i paranoidné) domnienky autora od faktov. A taktiež nebáť sa uviesť i maličký a podstatný technický údaj. Čitateľ neodhodí časopis do kúta (aspoň nie ten bulvárnejší)..
Ako nevedome vznikajú novinárske kačice
Nikdy som si nevedel predstaviť ten rozhorčený pocit daného odborníka, ktorý číta rýchlokvasený článok v tlači z oboru svojho záujmu v zjednodušujúcej podobe skresľujúcej skutočnosť. Až raz sa to stalo mne - taktrochuodborníkovi na IT. Z článku číhala na mňa pomerne smiešna (a zrejme neúmyselná) lož.