Moresnet - banský štát

Existuje veľa miest, ktoré si zaslúžia prívlastok "banské", niektoré ho dokonca majú aj v mene. Neexistuje však iný štát, ktorý by si tento prívlastok zaslúžil viac, ako Moresnet.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Celý príbeh tohto štátu je úzko spätý s jednou baňou na zinok. Tá baňa sa totiž nachádzala presne na hranici medzi Pruskom a Nizozemským kráľovstvom a obidve vtedajšie veľmoci si na ňu robili nárok. Spor vyriešili tak, že baňu a priľahlé okolie (asi 3,5 km2) vyhlásili v roku 1816 za neutrálne územie, na ktorého riadení sa mali spolupodieľať rovnakou časťou. Moresnet ležal asi 7 km juhozápadne od Aachenu, presnejšie na juh od vrchu Vaalserberg, kde sa stretávajú hranice troch štátov Nemecka, Belgicka a Holandska. V roku 1830, po osamostatnení, Belgicko prebralo všetky záväzky vyplývajúce z dohody.

Život v tomto štáte určovala spomenutá baňa, ktorá bola hlavným zamestnávateľom a lákadlom pre baníkov z okolitých krajín. Z pôvodných 256 obyvateľov sa počet zvýšil až nad 2000, ale nikdy neprekročil trojtisícovú hranicu. Štatút neutrálneho územia mal aj mnoho výhod. Medzi ne patrili nízke dane, žiadne dovozné clá z obidvoch susedných krajín a vďaka tomu nižšie ceny ako v najbližšom okolí. Ľudia z Moresnetu si mohli vybrať, v ktorom vojsku chcú slúžiť, vlastnú armádu ale nemali. Takisto nemali ani vlastnú poštu a poštové služby im poskytovali pruskí a belgickí poštári. Najbližšie pošty boli v dedinke Moresnet na belgickom území a dedinke Nový Moresnet na pruskom území. Uvedená situácia poslúžila aj ako aprílový žart medzi dvoma filatelistami.

V roku 1885 bola baňa vyťažená a osud Moresnetu bol neistý. Objavili sa pokusy zväčšiť mieru samostatnosti vybudovaním kasína alebo poštového úradu, ktoré však miestna samospráva zmarila. Vyskytla sa aj iniciatíva, aby sa z Moresnetu stal prvý esperantský štát, ale Prusko ani Belgicko sa nikdy nevzdalo nároku na toto územie. Na začiatku prvej svetovej vojny Nemecko obsadilo Belgicko a s ním aj Moresnet. Po jej skončení pripadol Moresnet v 1919 spolu s časťou Pruska Belgicku.

Tak sa skončil príbeh Moresnetu - banského štátu, o ktorom som až donedávna nemal ani tušenie. Náhodou som naň naďabil pri prezeraní Wikipédie. Nabúralo to moje presvečenie, že aspoň z počutia poznám všetky štáty, ktoré existovali na území Európy počas ostatných dvoch storočí. Dnes už o tom nie som presvedčený, hoci poznám o jeden štát viac.

Adrián Benko

Adrián Benko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  11x

"wikipozitívny", ale inak normálny ajťák z Košíc (pôvodom zo Sniny) Zoznam autorových rubrík:  PrácaPrírodaWikipédiaNezaradenéTesla

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu