Ako stále tak ani teraz nebola účasť dostatočná.
Keď sa totiž ani 50% oprávnených voličov nezúčastí volieb je to podľa mňa absolútne nedostačujúce. Navyše viac ako 50% zo zúčastnených voličov tvoria už ekonomicky neaktívny ľudia. Dôchodcovia.
Samozrejme že na to majú právo a v žiadnom prípade im ho nechcem upierať.
Nedokážem však pochopiť prečo odmietajú voliť ľudia, ktorých sa politika najviac dotýka a v záujme ktorých, by malo byť prvoradé ako bude ich mesto či obec fungovať.
Navyše, stále sa potvrdzuje trend že čím ideme ďalej na východ a k chudobnejšiemu regiónu, voliči si s obľubou volia "sociálne istoty". Tie "sociálne istoty" vďaka ktorým neklesne DPH o 1% z toľko kritizovaných 20% napriek tomu že schodok štátneho rozpočtu to podľa pôvodného zákona umožňoval. Jednu z mála zmien z východoslovenských miest si zvolili obyvatelia Prešova. Väčšina obyvateľov východu sa však držala rady predsedu vlády, že najlepšie sa o nich vedia postarať iba tí starostovia a poslanci, ktorí s ním zdieľajú jednu stranu. Aj v malých mestečkách konzervatívny voliči volili "istoty". Istoty, že nič sa nepohne dopredu, okrem zopár vymenených žiaroviek v pouličnom osvetlení, zopár opravených chodníkov a niekde ani to nie. Načo aj? Ľudia si svojho obľúbeného starostu zvolia aj napriek tomu že v ich obci sa už za posledné dve a možno aj viac volebných období nič nezmenilo. Ale netreba do toho šprtať. Ľudia, ktorí sa o chod mesta či obce "starajú", sú už pred dôchodkom alebo dobre zabehnutí a na dôchodok ešte nejaký ten čas čakať budú. Treba im preto dať pokoj a netreba robiť žiadne zmeny.
V týchto voľbách som možno trochu mylne presviedčal aj ja sám seba, že sa niečo predsa len zmeniť môže. Nedeľňajšie ráno ma však doviedlo k vytriezveniu, keď som prvý krát uvidel oficiálne výsledky.
Zamýšľam sa teda nad tým, koľko generácii a rokov sa ešte musí vymeniť aby ľudia chceli zvoliť skutočnú zmenu aktuálneho stavu za slušnosť a poctivosť?
25 rokov je evidentne stále málo!