
Keď som tu písal pred pár týždňami o tom, že z dôvodou škrtov v americkom rozpočte nebude môcť bežať RHIC na Long Islande, tak som to považoval za definitívne. Nepoholi nám ani prosby, ani prihovaránia sa. Už som s tým bol zmierený. A hľa, zázrak. Predminulý týždeň, mi kolegyňa po internom zasadaní v BNL hovorí, že sme dostali dar a to 13 000 000 dolárov zo súkromných zdrojov a budeme predsa len merať. Nechcelo sa mi tomu veriť, ale naozaj, ešte to popoludnie mi prišiel ímajlík s oficialnou správou a potom som o tom mohol čítať na webe.
Vŕtalo mi, že kto by mohol takou sumou podporiť základný výskum. Bol to Jim Simons, prezident Renaissance Technologies Corp. Jeho firma sa zaoberá spravovaním investícii, na čo hojne využíva matematické modely. Celkom sa mu darí, tento rok vraj zarobil 600 miliónov dolárov. Hm. To je dosť. Avšak nie je fyzikom vzdialený, sedí v správnej rade RHICu (Board of Directors of Brookhaven Science Associates). A ako vidím, je dobré tam mať aj ľudí, ktorí majú o fyziku nielen záujem ale sú ju ochotní ju podporiť.
Jim je absolvent neďalekej univerzity v Stony Brook a už dlhodobo vedu podporuje. Páči sa mi system, keď absolventi neskôr i finančne podporujú, svoju alma mater. Tu na Yalu, by sa dalo o tom rozprávať. Neviem ako to robia, ale podarí s aim vyzbierať ročne mnoho miliónov dolárov a tak Yale je najbohatšia súkromná univerzita. Možno to funguje aj u nás na Slovensku, len som o tom nepočul.
Keď sme šli s kolegami z kolokvia, tak sme sa o tom dare rozprávali. Niekto namietol, že to sa mu z tých 600 miliónov dáva. Na to niekto další poznamenal,
a dali by ste vy zo svojho ročného platu aspoň 1000 dolárov na to, aby sme mohli
tento rok merať? Nastala chviľka ticha a tú som si preložil, ako nedali. Naštastie to nezáležalo na nás, a tak sa tento rok predsa len bude robiť na RHICu krásna fyzika.