Post Covid Príhodka #23 - Očkovanie druhou dávkou - Pfizer - plne zaočkovaný

Po štyroch týždňoch od prvej dávky som mal termín na druhú. Je to za mnou a som veľmi rád. Som konečne plne zaočkovaný.

Post Covid Príhodka #23 - Očkovanie druhou dávkou - Pfizer - plne zaočkovaný
Mimochodom respirátor FFP3 od firmy Fusakle.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Čo sa dialo v ten výnimočný deň?

Ráno som v rámci prechádzky mal úlohu dňa ísť na trh kúpiť ku poľke nejaké vence a sviečky. Zaparkoval som a na parkovisku som stretol človeka, ktorý mi dal do života strašne veľa. Prehodiť s ním pár slov bolo, ako vždy, fajn. Dohodli sme sa na ďalšom stretnutí, no doteraz nevyšlo. Verím, že v decembri to stretnutie dotiahneme. 

Tak som pokračoval v prechádzke, za Kalváriou pozrieť sa na nadjazd ponad novú diaľnicu, vtedy ešte bez áut, no jej spustenie už viselo vo vzduchu. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol som aj v centre mesta, kde som si dal kávu u chalanov - Káva na bajku a zašiel som do kostola poďakovať. Tak už bol čas ísť na objednané očkovanie. Samotná aplikácia injekcie bola úplne v pohode, niet sa čoho obávať.


Sociálna poisťovňa

Tá by si zaslúžila aj samostatný článok. Jeden by sa aj zasmial, keby to nebolo smutné. Popri očkovaní sa ukázalo, že v Sociálnej poisťovni stratili jedno tlačivo, ktoré tam poslala moja všeobecná lekárka. Tak ho vypísala znova a ja som sľúbil, že ho tam doručím osobne. Mimochodom to nebolo prvý krát, už raz nemali prechodku medzi mesiacmi, ktorú sme vtedy odoslali poštou. Niekde sa stratila. No ísť tam osobne je iný zážitok. Posledne ma pani nepustila, lebo mi neverila, že mám respirátor, nevidela nápis FFP2 a vtedajšie tlačivo skončilo v karanténnej krabici. Tento krát som bol rozhodnutý, že už ma nezastaví. Mal som aj v mobile odfotený certifikát k respirátoru od firmy Fusakle - je to dokonca FFP3. No nepotreboval som ho. Pustila ma, aj keď hundrala, no zjavne už bola poučená, že aj také respirátory existujú. Prepracoval som sa k lístku a s ním k okienku, kde bola ďalšia “prozákaznícky orientovaná” pracovníčka, ktorá prevzala tlačivo. No musel som si vypočuť komentár, ako sa to nerobí a ako sa má posielať správne. Bol som pri nej už druhý krát a aj predtým chcela po mne nezmysly, no celé zlé. Nechal som si ústne potvrdiť, že má všetko, čo potrebuje a odišiel som.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodatok k SP začiatkom novembra - volá mi manželka, ktorej volal posudkový lekár, že nemá moju prepúšťaciu správu z nemocnice (prepustili ma v máji) a nemôže rozhodnúť. Keďže som v aute cestou na liečenie, tak sľubujem, že pošlem sken mailom. Môj súbor ukazuje 14,2 MB. Posielam mail do SP a vráti sa mi ako nedoručený so správou: Správa sa nikomu nedoručila, pretože je príliš veľká. Limit je 17 MB. Vaša správa má veľkosť 18 MB. Ok, skúsim rozdeliť PDF na dve časti a poslať v dvoch mailoch. Mne každý súbor ukazuje okolo 7 MB. Posielam znova a oba maily sa mi vrátili so správou: Správu sa nepodarilo doručiť nasledujúcim príjemcom alebo skupinám:

Skryť Vypnúť reklamu

Správa je príliš veľká na odoslanie. Ak chcete správu odoslať, zmenšite ju, napríklad odstránením príloh.
Maximálna povolená veľkosť správy je 2 MB. Správa má veľkosť 10 MB.

K druhému mailu to napísalo, že má 8 MB. Tadiaľ zjavne cesta nevedie, nebudem to deliť ďalej a posielať 8 súborov. Poslal som link na vyzdieľaný súbor v iCloude, nech si ho stiahnu. Poprosil som v maile, nech mi odpovedia, či sa to podarilo, no oni zo zásady neodpovedajú ani na podstatnejšie veci. Viď citát z ich vlastného tlačiva: Podľa § 293fec ods. 5 zákona sa o predĺžení podporného obdobia písomné potvrdenie nevyhotovuje. To je z tej žiadosti, ktorá skončila v karanténnej krabici v septembri. Medzitým už mám ústnu informáciu, aj keď príliš dookola, že to aj tak neschválili.
Na návštevu SP som využil parkovanie v neďalekom OC Novum a popri tom som si dal obed. Skúsil som indické Naan&Curry, kde rád chodí Tomi. Dal som si kávu v predajni Martinusu, teda kaviareň Foxford. Konečne pohoda.

Skryť Vypnúť reklamu

Večer som ešte strávil chvíľku na mestskom cintoríne a potom som sa už snažil byť v pohode po očkovaní.

Mal som klasické príznaky, celkovú únavu, cítil som ruku v mieste vpichu. Taktiež som mal malú zimnicu a trochu zväčšenú uzlinu v podpazuší ruky, kde bol vpich. Do 48 hodín však všetko pominulo.

Momentálne už mám viac ako 14 dní po druhej dávke, teda už som plne zaočkovaný.

OTP = očkovaní, testovaní, prekonavší Covid-19

Zrejme sa už každý stretol s režimom OTP, no je v tom trochu chaos. Snáď sa to utrasie a zlepší. Existuje aplikácia GreenPass. Tam ide naskenovať QR kód z digitálneho covid preukazu EU, ktorý sa dá vytlačiť v papierovej forme. Tento preukaz sa dá generovať a stiahnuť cez stránku korona.gov.sk. Existuje preukaz, kde môže byť informácia o prekonaní choroby s platnosťou 180 dní. Tento mne platil do 5.10.2021. Ďalej môže byť preukaz o očkovaní - u mňa prvá dávka 28.9.2021 a druhá dávka 26.10.2021. Po naimportovaní týchto kódov svieti v aplikácii Platný - nie plne zaočkovaný. Samo sa to zmení do stavu Preukaz platný po 14 dňoch od druhej dávky (u mňa sa to stalo 9.11.2021). A do tretice ide naimportovať aj QR kód po absolvovaní testu (ja som mal PCR test z 30.9.2021 - vypršal 7.10.2021). Pre istotu som si preto 7.10.2021 dal urobiť AG test, s negatívnym výsledkom. K tomu som mal potvrdenie na papieri, tento spôsob testovania sa nedá importovať do GreenPassu. Týmto potvrdením som prekryl obdobie, do 12.10.2021, teda 14 dní po aplikácii prvej dávky dvojdávkovej vakcíny podanej do 180 dní od prekonania ochorenia Covidu-19. Odvtedy som bol považovaný za plne očkovaného. Takže celý čas som spĺňal kritéria OTP.

Kde je teda problém? No v tom, že aplikácia nevie spojiť dva QR kódy a nezobrazí Plné zaočkovanie. Prípadne možno ani nemôže a naše pravidlá sú trochu iné ako európske? Neviem. Ale naisto viem, že by som nemohol napríklad ísť do Prahy za deťmi a vnučkou, keďže Česko nás zaradilo medzi červené krajiny a pre nezaočkovaných dalo povinnú karanténu a na piaty deň PCR test, ktorý môže z karantény uvoľniť. Taktiež s tým boli niekedy komplikácie vysvetliť s viacerými papiermi v ruke, že som OK. Hlavne v Tatrách boli nastavení na OTP takmer všade. Zmeniť kaviareň a ísť do inej by nebol problém, ale lanovka na Solisko či na Hrebienok nemala alternatívu, len ísť peši. No nejak som si nakoniec poradil, papiere zafungovali a mnohí nevyžadovali kontrolu. Čítačku na QR kódy používali len pri vstupe na lanovku v Starom Smokovci. Aj to sa teraz zmení, kontroly musia byť a je to dobre.

Čo viac k tomu dodať. Medzitým sa celková situácia zhoršila, lámeme rekordy v denných prírastkoch pozitívnych prípadov, nemocnice sú plné, zdravotníctvo kolabuje a mnoho ľudí zomiera. Väčšinu ľudí ani nestihnú odpájať z pľúcnej ventilácie, lebo skôr stihnú zomrieť ako sa vyliečiť. A samozrejme väčšina z nich sú nezaočkovaní. Stále to vnímam tak, že nezaočkovať sa je veľmi nezodpovedné najmä voči záťaži na zdravotníctvo, ktoré nestíha robiť normálnu medicínu a enormne sa musí venovať covidovým pacientom. Samotní zdravotníci prosia ľudí, zaočkovanosť je stále nízka, hlboko pod priemerom EÚ. Tí, čo to chceli a to chápu, už sa väčšinou dali dávno zaočkovať. Myslím, že je stále dosť ľudí aj medzi mojimi priateľmi, kolegami, či v širšej rodine, ktorí nie sú zaočkovaní. 

Neviem, na čo ešte čakáte. O blbých dôvodoch sa mi nechce baviť. Ak niekto z vás bude mať vážnejší problém, hoci len čiastkový voči tomu, čo som prežil ja, bude mi to ľúto. No poviem si, zvolili ste si túto cestu sami. Ja svoj príbeh popisujem práve preto, aby ste mali viac informácii na rozhodovanie.

Nikdy nie je neskoro.

A na záver tu pridám ešte jeden obrázok, čo som stretol niekedy pred týždňom, dvoma na internete.

Nebuď ako Hugo.

Nebuď ako Hugo
Nebuď ako Hugo 


Igor Bilák

Igor Bilák

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  114x

Som fanúšik nových technológií a Applu. Maratónsky bežec, ktorý aj rád bicykluje, lyžuje. Venujem sa geocachingu. No to je minulosť, lebo mi ťažký Covid reštartoval život. Učím sa chodiť a verím, že sa vrátim do pôvodného stavu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu