Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) pridelila najbližší svetový šampionát Kataru. Pri výstavbe neexistujúcich štadiónov a potrebnej infraštruktúry pre reprezentácie aj ich fanúšikov drú, žijú a ,žiaľ, aj umierajú v otrockých podmienkach tisíce robotníkov z chudobných ázijských krajín. Ale čo. Their lives don’t matter.
O tom, že výstavba štadiónov pre nasledujúci Mundial neprebieha s kostolným poriadkom už roky informujú svetové médiá vrátane Independentu či Guardianu. Nepálski „moderní otroci“ pracujú za drobné, žijú v nehygienických priestoroch, mnohí prichádzajú o zdravie a životy. Podľa odhadov si príprava štadiónov vyžiadala už viac než 6 tisíc obetí. Ide prevažne o Indov, Nepálčanov či Bangladéšanov.
Medzitým však šéf FIFA Gianni Infantino podporil kľakanie na kolená ako gesto na podporu hnutia Black Lives Matter. Pretože na životoch čiernych záleží, je to ľúbivé a kolienkovanie pred zápasmi určite zmení rasovú nerovnosť v USA i všade po svete. Len keby sme s tým niečo mohli urobiť. Len keby sme mali možnosti zabezpečiť dôstojné bytie všetkým životom, také by tu bolo harakiri!
Legitimizovaním neľudského prístupu Kataru k robotníkom FIFA okrem symfónie pokrytectva ukázala ešte niečo hnilšie. Na životoch čiernych síce záleží, ale na životoch Indov a ostatných Ázijčanov, ktorí zbytočne zomreli tisícky kilometrov od svojich domovov, zas až tak veľmi nie, pretože Katar má peniaze. A chceme ich aj my. A preto šampionát bude. V arabskej krajine si pivo nedáte, krv ľudí, ktorí chceli prácou v zahraničí uživiť svoje rodiny, vám však načapujú. Aláh zaplať.
Kolienkovanie, ktoré začalo smrťou jediného človeka čiernej pleti rukami policajta a spôsobilo vlnu nič neriešiacich gest vo futbale je pokrytecké. A pokryteckým zostane. Aká je šanca, že kvôli „pár“ podradným, chudobným robošom odoberú Kataru šampionát? Asi taká, ako že sa Katar začne správať ako štát 21. storočia.
Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slave_Labour_ahead_of_2022_FIFA_World_Cup.jpg