Alebo že jeden z vlastníkov bol starší brat Alžbety Báthoryovej Štefan? Preto sa vydajme na cestu časom a pozrime si viaceré zaujímavosti o minulosti hradu.
História
Hrad Devín, známy tiež pod menami Devín a Devínsky hrad, bol postavený na brale týčiacom sa nad sútokom riek Morava a Dunaj. Spolu s Bratislavským hradom a Nitrianskym hradom patrí medzi najstaršie na Slovensku s minulosťou siahajúcou do predhistorických dôb. Zároveň bol prirodzená ochrana Devínskej brány.
Z historického hľadiska je lokalita hradu dôležitá nielen výstavbou hradu, ale aj predchádzajúcimi kultúrami: halštaské, keltské (laténske), rímske a veľkomoravské obdobie.
Pri výstave zohrala svoju rolu mohutná veľkomoravská pevnosť, ktorú dal v 9. storočí postaviť knieža Rastislav (846 - 870). V správe z roku 864 (píše sa v nej o vojenskej výprave východofranského kráľa Ľudovíta II.) je prvýkrát spomínané pomenovanie Devín (Dowina).
Ďalšia zmena nastala v 13. storočí, kedy už o hrade máme z roku 1254 prvú písomnú zmienku. Na hornom hrade bola postavená pohraničná kráľovská pevnosť, ktorá bola postavená na prelome 12. a 13. storočia. Hrad mal v tej dobe kamennú šesťbokú vežu zaberajúcu celú hornú časť brala a malé preddvorie. Prístup bol len z východnej strany hradného brala.
Hrad mal viacerých majiteľov:
- rok 1301 - po vymretí Arpádovcov vlastnil západné pohraničie Uhorska rakúsky vojvoda Rudolf Habsburský,
- hrad s ďalšími pohraničnými hradmi a obcami vlastnil Otto z Tallesrunnu - vzdal sa ho dobrovoľne v prospech uhorskej koruny v roku 1322,
- v roku 1340 bol za vlády Karola Róberta I. z Anjou kastelánom hradu Filip,
- nasledujúce takmer storočie bol hrad kráľovský majetok,
- 26. máj 1419 - uhorský palatín Mikuláš Garay získal hrad s priľahlými pozemkami ako dar od kráľa Žigmunda Luxemburského,
- rok 1432 - Mikuláš rozdelil majetok medzi troch synov - na Devíne bol pánom Ladislav, ktorý spravoval hrad do jeho smrti v roku 1460,
- roky 1460 - 1527 - noví majitelia boli grófi z Svätého Jura a Pezinku, ktorí zveľaďovali hradobný obranný systém - koncom 15. storočia bola postavená tzv. severná brána,
- grófi mali pôvod v jednej z línií rodu Hunt-Poznanovcov,
- medzi majiteľov patril Štefan, starší brat Alžbety Báthoryovej a zároveň posledný vlastník hradu z tohto rodu,
- rok 1635 - hrad vlastnil Pavol Pálfi - v tom období bola jedinou funkciou hradu funkcia správneho a hospodárskeho centra.
Hrad mal šťastie za vlády Pálfiovcov - nebol zničený po satmárskom mieri. O zničení hradu sa spomína na portáli slovenskycestovatel.sk: „Definitívna skaza Devínskeho hradu prišla v lete 1809 počas obliehania Bratislavy a jej predmostia napoleonským vojskom. Vojaci Napoleonovej armády podmínovali horný a stredný hrad a vyhodili ich do povetria. Do Dunaja sa zrútili celé bloky muriva a horný hrad bol zničený takmer na skalu.“
Vtedy tam už nebola vojenská posádka a žiadny vojenský význam. Dôvody, pre ktoré bol hrad zničený, sú neznáme.
Rok 1896 bol významný z dôvodu osláv. Tie boli venované príchodu príchodu maďarských kmeňov do Karpatskej kotliny. Počas osláv bola výstavba siedmych pomníkov. Jeden z nich s výškou 22 metrov bol umiestnený na hrade Devín - jeho odhalenie bolo 18. októbra 1896. 12. januára 1921 bol presne na poludnie zničený vyhodením do vzduchu.
O Panenskej veži na hrade existuje legenda, ktorú si môžete prečítať na tomto odkaze.
Súčasnosť
Zrúcaniny hradu, ktorého pôdorys má neobvyklý tvar prispôsobený hradnému bralu, má krásny výhľad. Návštevníci nájdu v jaskyniach horného hradu stálu expozícia Hrad Devín v 13. - 20. storočí. O expozícii sa na portáli muzeum.sk píše: „Prostredníctvom viac ako 300 archeologických nálezov z hradu Devín prezentuje stavebný vývoj hradu, jeho majiteľov a najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa v Devíne odohrali.“
V renesančnom paláci je umiestnená pamätná tabuľa. Pripomína výlet slovenskej mládeže organizovaný Ľudovítom Štúrom v roku 1836. V roku 1961 bol hrad vyhlásený na Národnú kultúrnu pamiatku.
Informácie o vstupnom na hrad nájdete na tomto odkaze.
Zdroje: Wikipedia, domalenka.sk, muzeum.sk, slovenskycestovatel.sk, kamnavylet.sk, slovakia.travel