Celý môj profesionálny život doma aj v zahraničí sa točí okolo dát, čísel a reforiem. V tejto napätej dobe cítim potrebu po dlhšej pauze opäť sa začať vyjadrovať k veciam verejným, politike, stavu spoločnosti, a to najmä z pohľadu ekonomiky a hospodárstva. Začíname tým, čo momentálne najviac hýbe politikou – konsolidácia verejných financií.
KONSOLIDÁCIA I.
Myslím, že je to v súčasnosti najzávažnejšia téma lebo určuje budúcnosť Slovenska v kontexte stavu verejných financií, politiky, ekonomiky, a samozrejme, ako spojené nádoby má zásadný vplyv na našu životnú úroveň.
Postupne v rámci seriálu skúsim zodpovedať na tri základné otázky:
1. Čo to vlastne tá bájna KONSOLIDÁCIA verejných financií je - pre odbornú verejnosť pojem jasný, ale myslím, že aj neekonóm by mal mať povedomie o tom, čo ovplyvní jeho budúcnosť.
2. Aké sú plánované opatrenia - pre odbornú, ale aj laickú verejnosť, je dôležité rozobrať si jednotlivé opatrenia a ich možné dopady na výkonnosť ekonomiky, a teda na našu životnú úroveň.
3. Proces prijímania opatrení – zameriame sa na to, akým spôsobom politickí lídri prijímali samotné zákony, cez ktoré zmeny presadili.
ZAČNIME OD KONCA
V prvej časti sa zameriam práve na proces, keďže legislatívu parlament schválil iba nedávno a prezident ju podpísal v piatok 18.10.2024.
Po prvý raz nám vládna koalícia predstavila balíček opatrení približne v polovici septembra. Odvtedy sa začala búrlivá diskusia, aj odborná, ale mnohokrát aj populistická. Jedna strana tvrdila, že ceny, najmä potravín, pôjdu dole, druhá strana, že všetko zdražie. Do toho vstúpili koaličné rokovania, počas ktorých sa „handlovalo“ najmä o výšku DPH. Politickí lídri sa snažili presadiť úpravu nadol pre rôzne odvetvia podľa toho, ktorý rezort, tá ktorá strana koalície aktuálne riadi. Diskusia bola aj o dani z príjmu a o niektorých ďalších opatreniach. Výsledkom vyjednávania boli nové úpravy už raz dohodnutých zmien.
CHAOS V PROCESE, PROCES V CHAOSE
Prvý problém vidím rovno v postupe, ktorý som opísal vyššie. O konsolidačnom balíčku rokovala trojica poverených koaličných vyjednávačov. Odmyslime si, že to bolo na poslednú chvíľu a bez akejkoľvek diskusie s odbornou verejnosťou. To, na čom sa dohodli, malo konkrétnu podobu, trojica predsedov strán spolu s ministrom financií to predstavili ako finálnu verziu. Až tak „finálnu,“ že len kým opatrenia z konsolidačného balíčka schválila vláda, minister financií v ňom urobil 13 zmien. Ďalšie zmeny ešte môžu prísť v parlamente počas schvaľovania návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.
Jedným zo základných pilierov stabilnej ekonomiky by mala byť predvídateľnosť legislatívnych zmien. Dostatočný čas na ich prípravu a uvedenie do praxe je znakom vyzretého štátu.
V druhom diely si jednotlivé opatrenia predstavíme na príklade zo života obyčajnej rodiny. Stay tuned 😊