Medzinárodný deň žien vznikol po prvej svetovej vojne na výročie štrajku 40 000 amerických krajčírok, ktoré požadovali vyššie mzdy, zrušenie desaťhodinového pracovného času a lepšie pracovné podmienky. Postupne sa rozšíril do Európy a Ruska. V Československu sa prvýkrát oslavoval v roku 1921 a v rôznych podobách ho slávime dodnes.
Politický sviatok
MDŽ je určite jedným z najobľúbenejších sviatkov predstaviteľov strany Smer. Ako inak sa dá vysvetliť kvantum podujatí, ktoré sa v týchto dňoch konajú po celom Slovensku, kde v sálach sedí stovky (väčšinou postarších) žien a čelní predstavitelia strany Smer. Niečo im tam Fico porozpráva, vystúpi nejaký folklórny súbor, dostanú karafiát či ružu a spokojne sa poberú domov.
Príde mi však cynické, ako si na sviatku, ktorý by mal oslavovať ženy a okrem iného poukazovať na to, že ešte stále nemajú úplne rovnaké práva ako muži, politická strana vytláča lacné body. Obzvlášť, ak ide o stranu, ktorá chcela znížiť premlčacie lehoty pri znásilnení. O stranu, ktorej členovia a poslanci tvrdia, že žena si predsa všimne, ak ju niekto znásilní, a vôbec nepripúšťajú do úvahy, že znásilnenie je traumatizujúca skúsenosť a zdôveriť sa o tom niekomu vyžaduje obrovskú silu.
Mnoho mladých ľudí už po troch vládach Smeru našu krajinu opustilo. Ešte viac mladých ľudí, aj mojich spolužiakov, to silno zvažuje. Okrem problémov v ekonomickej a demografickej sfére to ovplyvní aj životy mnohých slovenských žien, matiek a starých mám. Ak budú ich deti žiť v inej krajine, stretnúť sa so svojimi vnúčatmi nebude také jednoduché, ako sadnúť na vlak zadarmo a odviesť sa do vedľajšieho mesta...
Vezmime si MDŽ späť
A tak miesto rečí politikov o tom, že žena nie je predsa tak hlúpa, aby si nevšimla, že ju niekto znásilnil, alebo že nemá právo rozhodnúť sa, čo urobí so svojím telom, sa radšej zamerajme na to dobré. Oslávme ženy v našich životoch nie preto, že aj ony majú volebné právo, a že chceme získať ich hlas, ale preto, že sú rovnako skvelé ako muži.
Obdarujte ženy čokoládou, kvetom, objímte ich. Povedzte svojim deťom o veľkých ženách v histórií (napr. o Marie Curie Sklodowskej, Rose Parksovej, Margaret Thatcherovej...). Robte to pravidelne, nie len na Valentína, MDŽ, Deň matiek či nejaké výročie. Ale predovšetkým nezabudnite na to najpodstatnejšie. Medzinárodný deň žien je aj o boji za rovnoprávnosť. Aby si ženy a muži skutočne boli rovní vo všetkých aspektoch života. Pretože, žiaľ, stále máme k tomu veľmi ďaleko.