(Jedno)svetový dokument o kráse ľudskej súťaživosti

Vidieť vyslúžilých európskych atlétov a atlétky vo veku 80 až 100 rokov, ako sa pripravujú na majstrovská sveta seniorov v atletike, kde chcú prekonať vlastné rekordy – je nezabudnuteľným zážitkom, životabudičom...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Najväčšiu pozornosť na štadióne vo fínskom Lahti vzbudzoval 100-ročný Rakúšan Alfred Proksch. Hoci pár mesiacov pred samotnými majstrovstvami v atletike prekonal operáciu kolena, v hode diskom nemal konkurenciu. Doslova.
Najväčšiu pozornosť na štadióne vo fínskom Lahti vzbudzoval 100-ročný Rakúšan Alfred Proksch. Hoci pár mesiacov pred samotnými majstrovstvami v atletike prekonal operáciu kolena, v hode diskom nemal konkurenciu. Doslova. (zdroj: archív festivalu Jeden svet)

Dokument „Na stupni víťazov“ je azda najkrajší film o starobe a kráse ľudskej súťaživosti. Dôstojný, pozitívne ladený, motivujúci. Snímka režiséra Jana Tenhavena približuje neštylizovane, uvoľnene príbehy piatich bývalých vrcholových športovcov/kýň, ktorí sa cítia byť stále vo forme a hodlajú z VIII. Majstrovstiev sveta seniorov v atletike vo fínskom Lahti priniesť zlaté medaily. Divácka obec bez protestovania hodinu a pol fandí staručkým ľuďom, aby podali najlepší výkon.

Napriek veľmi vysokému veku a mnohým zraneniam sú ústredné postavy snímky čulé, plné optimizmu a športovej vytrvalosti. 82-ročný Jiří Soukup z českého Hradca Kralové chce v skoku do výšky prekonať rekond 109 centimetrov. Denne behá, zdravo sa stravuje a pôžitkársky „heká“, keď mu manželka (aj po 60 rokoch spoločného života) masíruje chrbát. Život prirovnáva k vode – „hoci ho chceme udržať, pretečie nám pomedzi prsty“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

93-ročný vdovec Herbert Liedtke zo Stockholmu sa spolieha na to, že v jeho vekovej kategórii už veľa konkurencie nebude. Napriek tomu ho v šprinte predbehne energický taliansky kolega, ktorého si potom Švéd doberá ironickými poznámkami aj na stupni víťazov. Pred kamerou sa narovinu priznáva, že už pár rokov nie je sexuálne činný a hnevá ho, že prepísal svoj milovaný dom na syna, ktorý tam bez jeho vedomia vyťal nádhernú jedľu.

Ilse Pleugerová žije od smrti svojho manžela v nemeckom Kiele, každá ranná i večerná spomienka patrí jemu. Ako 85-ročná sa pokúša vo svojej kategórii elegantne hodiť guľou 6,1 metra. Nakoniec hodí „len“ 5,99 m, čo jej aj tak vynesie zlato. Vo svojom byte je obklopená fotografiami svojho manžela, ktorý svojou poľovníckou vášňou „reguloval“ prírodu a svojím pyšne noseným pevným bruchom vzbudzoval pozornosť i rešpekt.

SkryťVypnúť reklamu

Gabre Gabricová z talianskeho mesta Brescia nechce hovoriť o svojom veku – prečo by to malo koho zaujímať. Ona sa cíti mlado a sviežo, od roku 1980 robí rozcvičky v telocvični pre miestnych seniorov/ky. Túži hodiť diskom 13 metrov, hoci v roku 1936, keď štartovala prvýkrát na súťaži, bol rekord 37 metrov. Jej mladšia konkurentka, 90-ročná Ruso-kanaďanka Olga, nakoniec prezradí Gabrein vek – 94 rokov! Budúci rok už bude súťažiť vo vyššej kategórii (95+), kde bude pravdepodobne sama...

Športovcom, ktorý vzbudzuje najväčšiu pozornosť u divákov/čok na poloprázdnom štadióne vo fínskom Lahti, je 100-ročný Alfred Proksch z neďalekej Viedne. Tomuto Rakúšanovi by ste však nehádali viac, ako 70 rokov! Rád portrétuje nahé ženy, svoj vzťah k nim stále odvodzuje od sexuálneho základu. Hoci pár mesiacov pred samotnými majstrovstvami v atletike prekonal operáciu kolena, v hode diskom v Lahti nemal konkurenciu. Doslova.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa bojíte staroby, alebo neviete – ako navrátiť chuť do života vašim rodičom či starým rodičom – nemecká snímka z roku 2010 režiséra Jana Tenhavena „Na stupni víťazov“ („Autumn-gold“ / „Herbstgold“) je najvhodnejšou motiváciou. Na filmovom plátne si dokument môžete pozrieť koncom novembra – v rámci festivalu dokumentárnych filmov o (ne)dodržiavaní ľudských práv Jeden svet 2011.

Boba Baluchová

Boba Baluchová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nekončiaca študentka a pedagogička, novinárka aj filmárka, pracujúca v roku 2013 ako terénna rozvojová pracovníčka v Keni - snažiaca sa hovoriť o témach, čo sa dejú, čo nás zaujímajú i trápia... http://twitter.com/bobinkha Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestopisKinematografiaReportážeLekcie rozvojaGlobálne témySúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu