Cinema Komunisto – partizánske filmy, kinofil Tito a pád Juhoslávie

O krajine, resp. spoločenstve krajín, kam naše rodiny počas socializmu zvykli chodievať na dovolenky, som toho veru veľa nevedela. Všetko, čo treba vedieť o minulosti a kultúre krajiny, etnikami prepletenej (a po desaťročiach násilne porozdeľovanej), sa možno dozvedieť zo srbskej snímky „Cinema Komunisto“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Leka Konstantinovič 32 rokov zháňal filmy pre svojho prezidenta Josipa Broza Tita a jeho manželku Jovanku – za celé obdobie Titovho vládnutia ich bolo dohromady vyše osem tisíc!
Leka Konstantinovič 32 rokov zháňal filmy pre svojho prezidenta Josipa Broza Tita a jeho manželku Jovanku – za celé obdobie Titovho vládnutia ich bolo dohromady vyše osem tisíc! (zdroj: www.cinemakomunisto.com)

Srbskú snímku „Cinema Komunisto“ v réžii Mily Turajlič mali nedávno možnosť vidieť diváci a diváčky aj na Slovensku v rámci MFF Bratislava 2011. Profesor Macek by pravdepodobne film zhodnotil jednou vetou: „pre historika filmu – zaujímavá snímka“. A mal by pravdu. Zo srbského dokumentu sa dozvedáme, že maršál Tito bol veľkým fanúšikom filmu a každý rok si stihol pozrieť okolo 270 filmov – za celé obdobie jeho vládnutia ich bolo dohromady vyše osem tisíc!

Tito mal osobného premietača (a zároveň tichého pozorovateľa i neviditeľného svedka politických rokovaní v premietacej sále) – Leku Konstantinoviča. Ten denne po dobu 32 rokov zháňal filmy pre svojho prezidenta Josipa Broza Tita a jeho manželku Jovanku, a viedol si o tom podrobné záznamy. Podľa Lekovej reinterpretácie Titových hodnotení po odpremietaní toho-ktorého filmu sa potom odovzdávali výročné ceny snímkam a ich tvorcom/kyniam na film-festivale v Pule – v symbolickom koloseu (plnom námorníkov v bielych uniformách ako vďačnému a dobre-tlieskajúcemu publiku).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neďaleko Belehradu vznikli po 2. Svetovej vojne filmové štúdiá Avala Film, ktoré krajinu zásobovali pôvodnými hrdinskými (aj známymi americkými) filmami a nazývali sa aj Hollywoodom Východu. Slávny Richard Burton natáčal v roku 1973 v Juhoslávii film „Sjuteska (Súteska)“, kde stvárnil samotného Tita. Dokonca s ním v súkromí sídla na ostrove Brioni konzultoval scenár. V rokoch 1945 až 2000 sa vyprodukovalo v štúdiách Avala Film – 200 hraných filmov, 400 dokumentov a okolo 120 zahraničných co-produkcií.

Čo podľa vás dokážu urobiť filmári/ky kvôli svojmu filmu? Do povetria vyhodiť naozajstný most? Prečo nie?! Tak tomu bolo počas realizácie filmu „Bitka na rieke Neretva“ v roku 1969 s Francom Nerom či Orsonom Wellesom v hlavných úlohách. Plagát k tejto (na Oscara nominovanej) snímke dokonca navrhol sám Pablo Picasso. Torzo mosta sa neskôr stalo turistickou atrakciou alebo skôr mementom juhoslovanskej kinematografie.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1980 však Tito zomrel a s ním sa zrútila nielen idealizovaná stabilita filmového priemyslu, ale aj fungovanie celej krajiny. Celé 90-te roky boli poznačené etnickými konfliktmi na Balkáne.

Film „Cinema Komunisto“ ponúka zhustený prehľad filmov, čo sa v tom období točili v bývalej Juhoslávii. Výber ukážok a strihová skladba (výseky z konkrétnych partizánskych filmov zväčša s Batom Živojinovičom v hlavnej úlohe) umne vysvetľovali a ilustrovali dané obdobie, historický background. Občas však autorka zasadila interviewované osobnosti juhoslovanského filmového priemyslu do priestorov obdobia minulého príliš klišéovite a kŕčovite.

SkryťVypnúť reklamu

Dokument „Cinema Komunisto“ rozhodne treba vidieť! Minimálne pre ego-tripperský výrok Batu Živojinoviča – tváre partizánskeho filmu, ktorý na plátne postrieľal suverénne najviac nemeckých vojakov. Podľa neho zneli Hitlerove posledné slová na smrteľnej posteli asi takto: “Zabite Batu Živojinoviča!” Táto juhoslovanská herecká legenda sa po účinkovaní v troch stovkách hrdinských snímok dala na politiku. Bata dokonca po zatknutí straníckeho kolegu Slobodana Miloševiča kandidoval na prezidenta. Jeho slogan bol veľavravný: „Poznáte ma.“ Bezpochyby ho lepšie spoznáte aj vďaka tejto snímke Mily Turajlič.

Boba Baluchová

Boba Baluchová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nekončiaca študentka a pedagogička, novinárka aj filmárka, pracujúca v roku 2013 ako terénna rozvojová pracovníčka v Keni - snažiaca sa hovoriť o témach, čo sa dejú, čo nás zaujímajú i trápia... http://twitter.com/bobinkha Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestopisKinematografiaReportážeLekcie rozvojaGlobálne témySúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu