Filantropická snímka Le Havre o problematike migrácie

Asociácia slovenských filmových klubov priniesla na plátna slovenských kín a filmových klubov masterpiece Akiho Kaurismäkiho „Le Havre", ktorý si určite netreba nechať ujsť. Ide o multikultúrnu, optimisticky ladenú snímku - na aktuálnu a veľmi citlivú tému migrácie, ako aj ľudskosti okolo nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Aki Kaurismäki je jeden z najznámejších fínskych režisérov. Má na svojom konte vyše dvadsať filmov a ak odrátame hudobné snímky - väčšinu z jeho filmových diel možno opísať slovami: seversky odmerané, introvertne osamelé, smutno beznádejné... Niekedy sa v kinosále doslova pristihnete pri tom, ako spolu s hrdinami, resp. anti-hrdinami jeho príbehov postupne rezignujete na život a prežívate vopred prehraný boj s nespravodlivým svetom. Našťastie v poslednej snímke „Le Havre" tomu tak nie je.

Povinná filmová jazda v rámci interkultúrneho učenia

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento skvost európskej kinematografie vyznieva naozaj pozitívne a prináša nám iný pohľad na problematiku migrácie a silu ľudskosti - je to vskutku filantropický film. Nadšenci a nadšenkyne kvalitnej európskej kinematografie mali možnosť toto dielo vidieť už v rámci kultovej filmovej prehliadky FEBIOFEST na prelome mesiacov marec a apríl v niekoľkých mestách na Slovensku. Táto snímka má nie náhodou dôležité miesto aj v programe festivalu [fjúžn], ktorý organizuje už po siedmy krát Nadácia Milana Šimečku (v minulosti známy pod názvom Týždeň nových menšín).

Novinka Akiho Kaurismäkiho prekvapila azda všetkých - od jeho oddaných fanúšikov a fanúšičky po najzarytejších kritikov a kritičky. Vyzerá ako z 50-tych rokov, ale bez čiernobieleho pátosu. Zaoberá sa reálnym problémom prisťahovalectva z Afriky do Európy, no postavy sú filmovo akoby nereálne. Toľko dobrosrdečnosti na jednom mieste sa ani vo francúzskom prístavnom mestečku predsa nemohlo nahromadiť! Na festivale v Cannes zožal veľký úspech a niektorí ľudia ho dokonca u nás odporúčajú vysielať každý rok ako povinnú filmovú jazdu v televízii - hneď po Mrázikovi, Biblických príbehoch a českých rozprávkach.

SkryťVypnúť reklamu

Strastiplné putovanie z Afriky do Európy

Konanie hlavných postáv: bývalého francúzskeho bohéma Marcela Marxa (dnes čističa topánok) a mladého gabonského ilegálneho utečenca Idrissu Saleha (syna zosnulého profesora) je nepredvídateľné - dramatické, tragikomické, no od srdca. Po dopozeraní snímky budete mať slzy na krajíčku - chtiac-nechtiac, ženy aj muži (bez akéhokoľvek citového vydierania - len na základe úprimnosti postáv, stretu kultúr a dynamiky príbehu). Najmä záverečná scéna, kde celá ulica francúzskych starkých pomáha mladému Afričanovi v ukrývaní sa pred políciou a umožnení mu dokončiť putovanie z Gabonu za svojou rodinou do Anglicka, je nádherná.

SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť európskeho spoločenstva a problém nelegálnych imigrantov a imigrantiek z Afriky do Európy táto snímka nevyrieši - to ani umelecké dielo nemusí, resp. nedokáže. Ale určite ponúka nádej - minimálne na filmovom plátne. Ostatné je na nás - čo si po projekcii odnesieme domov, ako sa budeme správať k ľuďom v susedstve, kedy a prečo dokážeme spojiť sily a pomôcť slabším (nielen z rozvojovej krajiny).

Prepojenie migrácie s rozvojovou problematikou

Otázka migrácie (no najmä tej nútenej, nedobrovoľnej z afrického kontinentu na ten náš) je veľmi citlivá, no najmä komplexná problematika. Možno na Slovensku nemáme žiadateľa o azyl z Gabonu, no utečenca či utečenkyňu z Afganistanu, Iraku či zo Somálska áno. V žiadnom prípade nemožno túto tému podceňovať a spoliehať sa na výhovorku - že naša krajina nie je pre migrantov a migrantky dostatočne atraktívna, že „našťastie" ostávame len tranzitnou oblasťou.

SkryťVypnúť reklamu

Samotná migrácia má niekoľko podôb a dôvodov - nie vždy ide o dobrovoľný odchod za zvyškom rodiny a lepším zárobkom. Treba zvyšovať povedomie o tomto fenoméne, ako aj o prepojení migrácie s rozvojovou problematikou - za každým následkom treba hľadať kdesi príčinu a pokúsiť sa nielen krátkodobo riešiť vzniknuté problémy, ale aj pátrať po ich podstate.

Boba Baluchová

Boba Baluchová

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

nekončiaca študentka a pedagogička, novinárka aj filmárka, pracujúca v roku 2013 ako terénna rozvojová pracovníčka v Keni - snažiaca sa hovoriť o témach, čo sa dejú, čo nás zaujímajú i trápia... http://twitter.com/bobinkha Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestopisKinematografiaReportážeLekcie rozvojaGlobálne témySúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu