Donedávna som vlastne ani nevedela, že tento (najmä v zahraničí) rešpektovaný politik bol ženatý. Dokonca dvakrát - s touto istou dámou. Možno som doteraz nenašla dostatočný dôvod - prečo sa o partnerky prezidentov SR či ČR zaujímať... Po krátkej internetovej investigatíve som zistila, že Dr. Schwarzenbergová vyštudovala lekárstvo a v praxi sa orientovala na alternatívne spôsoby liečby. Pre svoje poslanie a zdravotný stav (rehabilitáciu po ťažkom úraze a početných operáciách) niekoľko mesiacov v roku netrávi v rodnom Rakúsku či manželom obľúbenom Česku, ale v rovníkovej Keni.
Spomenula som si na ňu v priebehu posledných pár týždňov ešte dvakrát - krátko po zverejnení výsledku prezidentských volieb v ČR a počas mojej prípravy na pôsobenie v Keni (ako terénna rozvojová pracovníčka na projekte Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity na pobreží tejto africkej krajiny). Aké bolo moje prekvapenie, keď som v oblasti, kde fungujú tri projektové nutričné centrá, venujúce sa (prostredníctvom desiatok mojimi predchodcami vyškolených komunitných zdravotných pracovníkov a pracovníčok z kwalského dištriktu) sociálno-zdravotnej starostlivosti o podvýživené deti do päť rokov a ich matky, stretla práve túto dámu.
Svet je naozaj malý, riadenie osudu presné, a tak som sa dozvedela všetko, čo som potrebovala o živote a práci tejto zaujímavej ženy vedieť - z prvej ruky. V kwalskej dištriktnej nemocnici, kde už niekoľko rokov buduje zariadenia prostredníctvom svojej rakúskej nadácie KHFA, jej nik inak nepovie, ako Dr. Therese. Jej celé meno a priezvisko je pre lokálnych ľudí príliš komplikované - na pozvánke k otvoreniu novej hygienicky nezávadnej kuchyne, ktorú zriadila pre potreby nemocnice, bola uvedená ako Szwarzenberg; na kovovej tabuli, ktorú na stene tejto kuchyne nemocničný personál slávnostne upevnil v polovici februára, figuruje ako Schwanzenberg.
Menu prikladať veľký význam by bolo zbytočné, keby o poslaní kňažnej nehovorili konkrétne činy. Najmä tu v Keni, kde o jej pôvode či funkcii jej muža málokto vie. Samozrejme, v prípade pozitívneho výsledku volieb pre jej manžela, by bolo všetko iné - menej času v kwalskej nemocnici, viac času na oficiálnych návštevách u svetových politikov či političiek, striktné dodržiavanie etikety a protokolu (na ktoré si kňažná veru nepotrpí), všadeprítomní osobní strážcovia a asi aj novinárska úderka (číhajúca na nejaký chybný krok)...
Možno nanešťastie pre Česko, no našťastie pre Keňu: všetko ostáva „po starom". Za niekoľko posledných rokov nadácia Dr. Schwarzenbergovej vybudovala v Kwale: laboratórium, dodávku vody, oddelenia, operačnú sálu, v najbližších rokoch plánuje postaviť ešte novú lôžkovú časť podľa západných štandardov (s umývadlami, toaletami pre pacientov a pacientky, vetraním, izbami pre lekárov a lekárky), práčovňu, sklad a RTG-pracovisko - aby nemocnica dokázala pokryť príval ľudí z tak rozsiahlej a ľudnatej oblasti. Pri stavbe nových zariadení vytvára pracovnú príležitosť pre domácich ľudí a reaguje na ich návrhy, potreby.
Podľa akýchsi vymyslených pravidiel sa vraj neslobodno pýtať na vek dámy, naviac dámy v rokoch. No používať google vieme všetci, a tak vek Dr. Schwarzenbergovej neostane utajený. Dnes má sedemdesiatri rokov. Jej vysoký vek, ani naštrbené zdravie jej nezabránia v každodennom plávaní, trávení času v nemocnici - plánovaní nových projektov, či vo večernom čítaní stostranových kníh z oblasti medicíny, ale najmä histórie vo viacerých jazykoch. Prajem jej veľa zdravia a sily: dokončiť všetko, čo si zaumienila (nielen v Keni). „Všetko najlepšie, kňažná Schwarzenberg!" Kiežby takýchto filantropiek bolo vo svete čo najviac...