21.rok vojny–6.časť– Vystúpenie proti Astyochovi a Mindarov príchod

Takže Alkibiades sa vrátil zo Samu k Tissafernovi a hneď rozohráva spravodajské hry. To, čo Tukydides napísal na koniec svojej (predchádzajúcej) kapitoly, hovorí samo za seba. No idylické to nebolo ani na druhej strane a v dnešnej časti  prekladu Tukydidovej knihy od P. Kuklicu, ktorý ju nazval Dejiny peloponézskej vojny, vám priblížim to, čo tak veľmi roztrpčilo Peloponézanov, že sa vzbúrili proti Astyochovi a zle jednali s Lichasom. Alkibiadova taktika slávila úspech (?) . V dnešnej časti sa na chvíľu stretneme aj so starým známym Hermokratom, Syrakúzanom, ktorý bol pôvodcom debaklu Aténčanov na Sicílii. Ako vždy, aj tento článok je čiastočne opravený.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

„Keď sa o Alkibiadovom návrate dozvedeli v Miléte Peloponézania, ktorí ani predtým Tissafernovi nedôverovali, začali ho upodozrievať ešte väčšmi. Veď v čase útoku Aténčanov na Milétos Tissafernes, vidiac, že Peloponézania sa nerozhodli bojovať proti Aténčanom, bol ešte menej ochotnejší vyplácať žold posádkam ich lodí. A to spôsobilo, že staré nepriateľstvo sa zmenilo na nenávisť. Ako predtým aj teraz sa vojaci schádzali na zhromaždeniach a vyjadrovali svoju nespokojnosť. Nielen radoví vojaci, ale aj iné vážené osoby sa sťažovali, že nikdy nedostávajú peniaze v plnej výške a navyše ich vyplácajú málo a v nepravidelne. Ak sa nepustia do ozajstnej bitky, alebo ich neodvedú na iné mesto so zabezpečením zásob potravín, vojaci z lodí utečú. Vinu za toto všetko, podľa ich slov, nesie Astyochos, ktorý zo zištných dôvodov slúži Tissafernovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď teda medzi Peloponézanmi vznikli takéto vzťahy, stala sa takáto búrlivá príhoda s Astyochom. Námorníci zo Syrakúz a z Turií, ktorí boli poväčšine slobodní ľudia, rozhodnejšie a naliehavejšie si začali požadovať vyplatenie žoldu Astyochom. On im na to akosi opovržlivo odpovedal a vyhrážal sa Doreiovi, ktorý podporoval práva svojich námorníkov a dokonca sa naňho zahnal palicou a chcel ho udrieť. Keď to vojaci videli, ako praví námorníci sa na Astyocha vrhli, aby ho zmlátili. Astyochos v pravej chvíli vybadal hrozbu nebezpečenstva, preto utiekol k nejakému oltáru, kde hľadal ochranu. Tak sa mu podarilo zachrániť a útočníci sa rozišli. Mileťania, takisto Tissafernovi nepriatelia, ihneď zaútočili na pevnosť, ktorú mal v moci Tissafernes, zmocnili sa jej a vyhnali jej posádku. Tento čin schválili aj ostatní spojenci, osobitne Syrakúzania. Iba Lichas sa s tým neuspokojil a povedal, že Miléťania a ostatní Gréci z Malej Ázie sa musia podriadiť Tissafernovi a na slovo počúvať jeho rozkazy, kým Peloponézania neskončia vojnu. No Miléťania sa po týchto jeho slovách a ešte po všeličom inom naňho takto nazlostili, že keď ochorel a zomrel, nedovolili, aby bol pochovaný tam, kde ho chceli pochovať prítomní Lacedemončania.

SkryťVypnúť reklamu

Takže takto sa vyhrotili spory na strane Peloponézanov a Miléťanov voči Astyochovi. Z Lacedemonu prišiel Mindaros, aby vystriedal Astyocha ako nauarcha. Astyochos odovzdal velenie a odplával do Lacedemonu a s ním išli aj niekoľkí Mileťania s Hermokratom. Tissafernes poslal vyslanca, jedného zo svojej družiny, Kára, ktorý ovládal obidva jazyky, aby podal sťažnosť na Miléťanov kvôli pevnosti a aby ho obhajoval, lebo si uvedomoval, že Miléťania s Hermokratom odišli do Lacedemonu hlavne preto, aby obvinili jeho, Tissaferna. Hermokrates v Lacedemone chcel dokázať, že Tissafernes v dohode s Alkibiadom poškodzuje záujmy Peloponézanov a prikláňa sa na obe strany. Na Hermokrata sa Tissafernes nahneval, keď ten nekompromisne žiadal vyplatenie žoldu, ktorý Tissafernes na radu Alkibiada zadržiaval. A keď bol Hermokrates a iní syrakúzski velitelia vypovedaní zo Syrakúz a k syrakúzskemu loďstvu prišli iní velitelia, Tissafernes znenávidel vypovedaného Hermokrata ešte väčšmi. A tak Astyochos, Miléťania a Hermokrates odplávali do Lacedemonu a Alkibiades sa v tom čase vrátil od Tissaferna na Samos."

SkryťVypnúť reklamu

Čo na to napísať? Astyochos, ako „pravý" Sparťan utiekol pred presilou k oltáru a Lichas, taký obhajca záujmov Grékov urazí Miléťanov. Akosi Lacedemon stráca kvalitných ľudí. A stráca aj súdnosť. Nedivím sa tomu, že sa Astyochos vyhýbal bojovému stretnutiu s Aténčanmi, lebo predsa bol pešiak a ako taký nemusel mať až také znalosti vo vedení námorných bitiek, no je mi divné, že podľahol mamonu a dal sa opantať Tissafernom a ešte keď vedel, že mu radí Alkibiades, na ktorého bol vyhlásený zo strany Lacedemonu lov. Tiež mi je divné, prečo sa ani trochu nebránil a utekal a prečo Lichas (v tom čase už starý muž)nechal úlohu obhajcov Grékov na Hermokrata, Syrakúzanov a Miléťanov a neriadil sa rozumom, keď pochopil, že Tissafernes je pod vplyvom Alkibiada. Je teda asi pravdepodobné, že títo dvaja jednali z nejakých zištných dôvodov a Hermokrates jednal tak, ako to nie raz uviedol vo svojich rečiach. V nasledujúcom článku sa Tukydides vráti opäť k Alkibiadovi a jeho aktivitám, hlavne proti rade 400.

Alojz Bogric

Alojz Bogric

Bloger 
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kto nepozná minulosť, nepochopí súčastnosť a nebude vedieť, čo ho môže čakať v budúcnosti. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaPolitika

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

322 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu