8. rok vojny- 5. časť- Demokratický prevrat v Boiótii.

Niekedy sa v spoločnosti udejú veci, ktoré by väčšina obyvateľstva po zvážení odmietla. Tento článok bude krátky, ale má dôležitú nadväznosť na iné články a má priame pokračovanie v politike a vo vojenských akciách Atén. Budeme svedkami jednania takého vojvodcu ako Demostenes ( ktorý bol strojcom porážky Sparty pri Pyle a na Sfaktérii a ktorý robil veľké starosti peloponézskemu spolku) a Hippokrates ( ktorý sa angažoval v akcii proti Megarám). Aténčania robili iným také veci, proti ktorým sa sami bránili a akosi zabudli na to, že ľudia majú právo si sami vyvoliť svoj spôsob svojho života a že niekoľko jedincov nie je celé mesto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 „ V to isté leto sa dostal aj aténsky stratég Demostenes so 40 loďami do Naupaktu, len čo odišiel od Megár. S ním a s Hippokratom začali vyjednávať niektorí obyvatelia boiótskych miest. Chceli zmeniť oligarchické zriadenie za demokratické, aké mali Aténčania. Tébsky vyhnanec Ptoidoros bol hlavný iniciátor a zosnoval aj plán ako to spraviť. Stúpenci demokratickej strany museli vydať Sify ( prímorské mesto v tespijskom kraji), iní z Orchomenu mali vydať Chaironeiu. V prevrate mali prsty aj niekoľkí Fókovia, ktorí mali po dohovore s Aténčanmi obsadiť Delion, Apolónovu svätyňu v tanagerskom kraji, oproti Euboi. Toto všetko sa malo stať zavčasu v určený deň, aby Boióťania, ktorí mali vnútorne spory, nemohli prísť Deliu na pomoc. Keby sa plán podaril a Delion by bolo opevnené, bolo by pre všetkých prijateľné keby mali Delion vo svojej moci. Lebo okolie by mohlo byť plienené a útočníci by vždy mali nablízku útočisko kam by sa v prípade potreby mohli uchýliť. Časom ak by prišli Aténčania na pomoc povstalcom v Boiótii, nepriatelia by neboli schopní sa im postaviť na odpor a oni by mohli usporiadať pomery podľa svojich predstáv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Takto premysleli sprisahanci svoj plán. Sám Hippokrates bol pripravený v príhodnú chvíľu vydať sa na pochod do Boiótie. Demostena, ktorý so 40 loďami priplával do Naupaktu, poveril zozbieraním vojska z Akarňanov a iných spojencov a dal mu príkaz plaviť sa k Sifám, ktoré mal získať zradou. Keď Hippokrates doplával do cieľa dozvedel sa, že Oiniaďania boli donútení Akarňanmi vstúpiť do aténskeho spolku a tak si zobral vojakov z tejto oblasti a podnikol výpravu proti Salyntiovi a Agraiom. Potom porobil prípravy proti Sifám, aby ich dobyl, až nastane čas."

 Tukydides vo svojej knihe Historiai postupuje chronologicky podľa ročných období a mňa aj niekedy láka ponadväzovať isté príbehy tak, aby nasledovali postupne za sebou. Niekedy som to urobil, ale teraz to nespravím, hoci táto časť priamo nadväzuje na ďalšiu v zime, ktorú aj ja nazvem Boj o Delion, lebo v toto leto sa dal, podľa plánu, na pochod aj Brasidas do Macedónie a jeho činnosť mala priamy vplyv na činnosť Aténčanov.

Alojz Bogric

Alojz Bogric

Bloger 
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kto nepozná minulosť, nepochopí súčastnosť a nebude vedieť, čo ho môže čakať v budúcnosti. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaPolitika

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu