Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ruská agresia voči Ukrajine je len geopolitickým konfliktom. No v skutočnosti ide o niečo oveľa hlbšie – o zásadný stret dvoch civilizačných vízií sveta. Vojna na Ukrajine nie je len bojom o územie, ale predovšetkým o hodnoty. Je to kultúrna vojna. Vojna medzi otvorenou, sekulárno-liberálnou demokraciou a autoritárskym, imperiálnym, nábožensko-nacionalistickým režimom.
Ukrajina: Smerom k liberálnej demokracii
Po roku 2014 sa Ukrajina jasne vydala smerom k európskej integrácii. Nie iba ekonomickej – ale hodnotovej. Chcela byť súčasťou demokratického sveta, ktorý stojí na ľudských právach, slobode prejavu, rovnosti pred zákonom a rešpekte voči menšinám. Presne to, čo moderné Rusko pod vedením Vladimira Putina nenávidí a čo vníma ako existenčnú hrozbu pre svoj vlastný, autoritatívny model moci.
Rusko: Náboženský nacionalizmus ako štátotvorná ideológia režimu
Putinova ideológia nie je len politická. Je teokratická. Spolu s pravoslávnou cirkvou vytvoril obraz Ruska ako poslednej bašty “tradičných hodnôt”. Rodina, náboženstvo, “prirodzený poriadok” – to všetko je nástrojom propagandy, ktorou obhajuje inváziu. Naopak, liberálny Západ je v tejto optike dekadentný, “satanistický”, prehnitý západnými výmyslami ako gender, LGBT+ práva, sekularizmus či rovnosť pohlaví.
Kto verí, že ruská invázia na Ukrajinu bola len geopolitickým bojom o územie, zdroje a sféru vplyvu, prehliada hlbší – ideologický – rozmer tohoto konfliktu. Ukrajina sa nestala obeťou len pre svoju geografickú polohu a prírodné bohatstvo, ale najmä pre svoju civilizačnú voľbu v roku 2014: smerovanie k sekulárnej, pluralitnej a liberálno-demokratickej spoločnosti, do EU.
Putinovo Rusko neútočí len na štát – útočí hlavne na ideu, že krajina v postsovietskom priestore môže prosperovať bez autokracie, bez ortodoxnej dogmy, bez imperiálnej podriadenosti Moskve.
Autokracia vs. Demokracia
Vladimir Putin sa netají tým, že Západ považuje za morálne zvrátený:
„Na Západe dochádza k úplnému popretiu božích zákonov. Deti sa učia, že si môžu meniť pohlavie. To je čistý satanizmus.“
(Putin, prejav o anexii ukrajinských území, september 2022)
„Západ sa snaží rozvrátiť naše tradičné hodnoty, ktoré robia náš národ silným. Považujeme za našu svätú povinnosť brániť ich.“
(Putin, Moskva, apríl 2023)
V týchto vyjadreniach Putin neargumentuje mocenskými a bezpečnostnými dôvodmi, ale morálnym imperatívom – ide o civilizačný spor, nie len o územie. V očiach ruského režimu je Ukrajina „kacírom“, ktorý zradil pravoslávne hodnoty a obrátil sa k sekulárnemu, liberálnemu Západu.
Patriarcha Kirill, hlava Ruskej pravoslávnej cirkvi, vojnu priamo posvätil ako svätý boj proti dekadentnému Západu:
„To, čo sa dnes deje na Ukrajine, je o spáse ľudí pred liberalizmom a duchovnou degradáciou. Je to boj metafyzický.“
(Kirill, kázanie, marec 2022)
„Rusko je dnes jedinou skutočnou kresťanskou veľmocou.“
(Kirill, august 2022)
Tu nejde o žiadny mier – ide o náboženskú križiacku mobilizáciu proti pluralite, kde sekulárna demokracia je označovaná ako „hriech“ a „zvrhlosť“.
Je treba brániť demokratické hodnoty, nielen štátne hraníce!
Západní lídri tiež hovoria jasne, že ide o viac než len vojenskú agresiu.
Joe Biden (americký prezident):
„Táto vojna je testom, či autokracie prevalcujú demokracie. Musíme brániť slobodu – nielen na Ukrajine, ale všade.“
(Varšava, február 2023)
Emmanuel Macron (francúzsky prezident):
„Rusko sa snaží zničiť model pluralitnej spoločnosti. To nie je len vojna – je to útok na naše hodnoty.“
(Paríž, apríl 2022)
Jens Stoltenberg (generálny tajomník NATO):
„Ukrajina bojuje nielen za svoju nezávislosť, ale za princípy medzinárodného práva a ľudských práv. Ak prehrá, prehráme všetci.“
(Brusel, jún 2023)
Slovensko a rusofília: Náboženský tunel do despotickej temnoty?
Prečo mnohí veriaci Slováci obhajujú Putina? Pretože vojnu na Ukrajine nevnímajú ako len imperiálnu agresiu, ale hlavne ako obranu kresťanských hodnôt.
Slovenský kresťanský konzervativizmus je stále hlboko spätý s predstavami Ruska ako hrádze proti „západnému morálnemu úpadku“ – gender, LGBTIQ, sekularizmus, feminizmus sú pre mnohých slovenských kresťanov väčšou hrozbou než ruské tanky na hraniciach.
Ruská imperiálna propaganda to vie – a cieli priamo na nábožensky založené slovenské obyvateľstvo. Preto mnohí pravoverní v kostoloch počujú viac dezinformácií proti EÚ a „liberálom“, než informácií o Putinovej krvavej genocíde na Ukrajine.
Čo dnes vlastne Ukrajina reprezentuje?
Ukrajina sa rozhodla pre európske hodnoty: slobodu vierovyznania, rovnosť pohlaví, slobodné a férové voľby, právny štát, otvorenú spoločnosť. A práve preto sa stala Putinovým cieľom.
Putin a Kirill ju chcú zlomiť – nie preto, že ich ohrozuje vojensky, ale preto, že odmieta žiť v ich stredovekom svete: svete absolutistickej autority, totálnej poslušnosti, slepej viery bez otázok.
Túto vojnu nemožno chápať mimo rámca kultúrno-hodnotového stretu. Je to stret medzi oslobodením a podriadením, medzi racionalitou a iracionálnou dogmou, medzi sekulárnou slobodou a náboženským autoritarizmom.
PS: Čím je Ukrajina poučná pre nás?
Ukrajina je zrkadlo, v ktorom jasne vidíme, kam môžeme smerovať – alebo kam nás môžu naši proputinovskí užitoční idioti a súčasná vláda zatiahnuť. Títo ľudia si totiž otvorene želajú návrat do temného feudálneho stredoveku. A netreba na to veľa – stačí vystúpiť z EÚ a NATO a nahradiť pluralitnú demokraciu oligarchickou teokraciou. Presne tak, ako to robia Orbánovi Maďari či Putinovi Rusi.
A práve preto sa mnohí kresťanskí fundamentalisti na Slovensku stotožňujú s Putinovým Ruskom. Nie preto, že by rozumeli geopolitike – ale preto, že v tejto vojne vidia krížovú výpravu proti sekularizmu, rovnosti a liberálnej demokracii. Takáto podpora je však mimoriadne nebezpečná.
Sekulárna liberálna demokracia a pokrok zomiera všade tam, kde ju náboženskí fanatici nahradia dogmou a svätou vojnou. Ako napríklad v Afganistane. A Robert Fico to už presne tam s nami smeruje – cez Uzbekistan, priamo do zaostalej teokratickej prdele.
R. Fico:
„Uzbekistan môže byť pre nás brána do Afganistanu a do ďalších krajín v tomto (primitívnom) regióne.“