05 Vina a trest

Človek je tvor tvorivo mysliaci, čo ho priviedlo k organizovanému spoločenskému životu a v konečnom dôsledku aj k svetovláde nad ostat­nou živou i neživou prírodou. Spoločenský spôsob života samozrejme predpokladá nejaké pravidlá, ktoré majú byť zdrojom harmonického spo­lunažívania. Jedná sa o rôzne prikázania, nariadenia a zákony, ktorých pôvodcami môžu byť svetské i náboženské inštitúcie. Tie vzhľadom na ľudskú nedokonalosť, alebo účelovosť môžu uvádzať do života aj zákony spoločensky škodlivé či deravé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Elementárnym zákonom pre vyspelú západnú civilizáciu je Mojžišových desatoro príkazov, ktoré môžu mať aj označenie ako morálny kódex. Jeho nadprirodzeným dozorom má byť Boh, pred ktorým nemožno nič utajiť. Tým chcel zákonodarca dosiahnuť toho, aby človek nevyužíval svoju chytráckosť na utajené porušovanie zákona. Problém je len v tom, že toto môže fungovať iba u ľudí veriacich a bohabojných. Toto a i civilizačný po­krok si vynútili tvorbu svetských zákonov s ich neustálou inováciou.

Porušovanie a nerešpektovanie dobrých zákonov treba považovať sa chybu človeka, ktorá má takmer vždy negatívne následky, ale žiaľ nie vždy v neprospech chybujúceho. Náboženskou chybou je hriech, čo je vlastne slovo cu­dzieho pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chyby sa človek môže dopustiť voči sebe, voči iným ľuďom a voči Bohu. A to slovami a skutkami voči ľuďom a myšlienkami a slovami voči Bohu. Robenie chýb u človeka môže byť vedomé, alebo nevedomé, no ná­sledky v oboch prípadoch sú rovnaké. Nevedomé chyby sa robia z nedostatku vedomostí a skúseností. Neznalosť zákonov a predpisov dotyčného neosp­ravedlňuje ani nechráni pred negatívnymi následkami.

Pre trestanie tých čo svojim nezákonným konaním spôsobili inej osobe, alebo spoločnosti nejakú ujmu, majú svetské inštitúcie sa­dzobník trestov a nápravnovýchovné zariadenia. Náboženské organizácie sú však v tomto smere dosť benevolentné a hlásajú odpustenie hriechov. Zo svojich kňazov robia také autority, ktoré údajne takúto moc majú, o čom sa dá vážne pochybovať už aj z toho dôvodu, že logicky by to bolo voči poškodenej osobe neférové. Som toho názoru, že vinníkovi môže odpustiť len sám poškodený a Boh. Žiadna tretia nezainteresovaná osoba tam nemá čo robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkvi tvrdia, že moc odpúšťať prevzali od Krista a apoštolov. Fígeľ je iba v tom, že Kristus poslal apoštolov medzi ľudí s poslaním: "Uzdra­vujte chorých a odpúšťajte hriechy". Ak niekto nedokáže zázračne uzdra­vovať, tak nedokáže ani hriechy odpúšťať. V tomto prípade teda môže ísť o dobre premyslený a zneužívaný trik na zavádzanie jednoduchých ľudí. Veď ako si už taký kajúcnik môže overiť či má, alebo nemá hriechy od­pustené? Takýmito a mnohými inými náboženskými prešľapmi napomáhajú sa­motní cirkevní predstavitelia nárastu ateizmu a odklonu od viery v Boha. V modernej civilizácii dochádza k stále rozsiahlejšej kriminalite, čo je priami dôsledok ateizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný morálny úpadok spoločnosti spôsobujú tri hlavné hriechy, ktorými sú bezuzdná materiálna chamtivosť, úmyselné vraždy a ignorancia Boha. Jestvuje takzvaný finanční typ ľudí, ktorým nesmie ani človek a ani Boh prekážať. Týchto ľudí priťahujú peniaze presne tak, ako kravské lajno muchy. Sú bezzásadoví a univerzálni pre všetky režimy. Gardisti, nacisti, komunisti či demokrati, všade ten istý typ, samozrejme v najrôznejších odtieňoch ale vždy bez chrbtovej kosti.

K menej závažným spoločenským nedostatkom patrí napríklad nedodržiava­nie bezpečnosti práce, nerešpektovanie pravidiel cestnej premávky, chyby v konštrukčných výpočtoch budov, mostov a podobne. Aj tu ide často o ťažké, ba až tragické následky, ktorých je lepšie sa vyvarovať. Najtragickejším príkladom chýb z nevedomosti bola naivná a masívna pod­pora Hitlera a nacizmu, čo treba považovať za historické memento!

František Boldiš

František Boldiš

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som dochodca,ktoreho mnoho veci trapi a rad by sa o ne podelil s ostatnymi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu