
Vstup Slovenska do eurovalu bol pomerne riskantným krokom. Do istej časti aj vynúteným, pretože členstvo v únii nám prináša aj určitú zodpovednosť. Začalo to Gréckom, ktorému sme odmietli poskytnúť 817 miliónov ako časť 110 miliardového úveru. To bolo v auguste. Brusel samozrejme reagoval podráždene najmä kvôli obavám z budúcej spolupráce na eurovale. Oficiálne nehrozia žiadne sankcie, ale ... v zákulisí to budeme mať ťažšie, pretože nás odmenia iným spôsobom informuje správa SME.
Za Írsko sme sa už museli ako členovia eurovalu zaručiť. Požičiame 180 miliónov eur z celkových 85 miliárd. V súčasnej dobe sa už uvažuje na novom efektívnejšom eurovale 2, ktorý môže prísť v roku 2013. Nikto si však nedovolí predpovedať aká situácia nastane behom dvoch rokov. Možno už euroval nebude potrebný.
Problematické začína byť Španielsko, ktoré navýšilo dlh HDP najmä kvôli bubline s nehnutelnosťami (podobne ako v USA). Upadá pomaly do recesie, stúpa nezamestnanosť. Zadlžuje sa súkromný sektor. V prípade ak by sa prevzali záruky cez euroval aj na Španielsko, ďalej Portugalsko a uvažuje sa už aj nad Talianskom, tak peniaze jednoducho dôjdu. Dôjdu už možno pri Španielsku a ostatným neostane. Súkromný sektor to nedokáže utiahnuť. Teoretizuje sa dokonca o tom, že Španielsko podvádza pri uvádzaní reálnych čísel a dlh môže byť úplne inde, rovnako ako v prípade Grécka. A pod ťarchou Španielov môže euroval prasknúť, píše HNonline.
Portugalsko môže požiadať o pomoc už na začiatku roku 2011, ak to nestihne ešte na Vianoce. V tomto prípade by šlo o 45-60 miliardovú pôžičku. A potom bude na rade Taliansko, ak sa vláde nepodarí stabilizovať financie. Každá stabilizácia lgicky znamená šetrenie. To prináša štrajky, protesty, pouličné nepokoje, nestabilitu, fanatizmus a na povrch vyplávala dokonca domobrana. Nezamestnanosť rastie, krajiny prestávajú byť konkurencieschopnými a prichádza éra obáv. Namiesto plnenia bankových účtov je efektívne nakupovať zlato alebo iné drahé kovy.
Táto situácia nahráva na smeč predovšetkým euroskeptikom akým je Nigel Farage, anglický politik a hlava pravicovej strany UK Independence Party (UKIP). Primárnou myšlienkou strany je vytiahnutie Anglicka z únie. Farage patrí aj do skupiny Europe of Freedom and Democracy, ktorá je v Európskom parlamente krídlom euroskeptikov. Vo svojom pomerne emotívnom prejave s typickým kľudom angličana predniesol reč o tom, že eurosen sa pomaly rúca a tento stav prináša nestabilitu, nepokoje a problémy.
Krátky prepis vystúpenia Nigela Farageho: Chudák Barroso vyzerá akoby videl ducha. Oni začínajú rozumieť, že všetko je stratené. Vaša posadlosť budovania spoločného štátu zabíja demokraciu a vytvára milióny nezamestnaných a chudobných. Váš fanatizmus je očividný (hovorí stálemu predsedovi Hermanovi Van Rompuy, ktorý je prezidentom Európskej únie). Keď ľudí okradnete o ich identitu, ukradnete im aj demokraciu. Jediné čo im ostane bude nacionalizmus a násilie. Môžem sa len modliť, že projekt eura sa rozpadne skôr než to nastane.
Komu ide vlastne o euroval a eurobiznis? Majoritne Nemecku a Francúzsku. Tieto krajiny majú totiž celkovo najviac pohľadáviek v krajinách, ktoré sú menované vyššie. Suma nie je celkom presná ale môže ísť až o 1600 miliárd eur. Je preto samozrejmosťou, že napríklad Nemecko sa snaží zachraňovať všetky krajiny, aby malo ako tak prístupné svoje pohľadávky, ktoré možno niekedy budú splatené.
Aký je Váš názor na súčasnú nestabilitu eura, samotný euroval a budúcnosť únie?