Najlepší portrét DNA - medzinárodná súťaž pod záštitou Nature

Príbeh jednej fotografie, ktorú som zaslal do medzinárodnej súťaže organizovanej portálom Scitable, známeho ako súčasť svetového časopisu Nature. Nemohol som tomu uveriť - ocenili ju ako najlepšiu a získala prvé miesto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Témou súťaže na portáli Scitable, ktorý je súčasťou prestížneho časopisu Nature, bolo vytvoriť portrét DNA, ktorá by vyobrazovala zmysel autora pre genetiku a vedu. Musím sa poďakovať blogerovi Matúšovi Sotákovi, že na túto súťaž upozornil na svojom blogu, inak by som si ju nebol všimol. Pred piatimi mesiacmi som si zakúpil zrkadlovku Sony A200. Od vtedy sa viac zaujímam o fotografovanie. Práve táto súťaž mi dala možnosť dokázať, že aj amatér môže vytvoriť dobrú fotku. Prvou cenou je 1000 dolárové štipendium a to bola pre mňa vynikajúca motivácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže mám rád nevšedné postupy, rozhodol som sa že budem fotiť z nejakej strechy ulicu a svetlá áut. S kamarátom Tomášom (ktorého som ukecal aby som nebol na streche sám), sme sa rozhodli tesne pred uzávierkou súťaže vyliezť na strechu 13 poschodovej budovy v Martine na Jilemnického ulici. Ešte aby som nezabudol spomenúť pani domovníčku, ktorá nás tam pustila, bez jej ochoty by som tento článok nepísal. Zo strechy sa v noci fotí vynikajúco a určite sa tam ešte vrátim.

Približne okolo ôsmej večer som nahodil zrkadlovku na statív a sústredil sa na vytvorenie špeciálnej fotografie, akú máte možnosť vidieť v tomto článku. Nebolo to jednoduché, vyšla jedna z 50. Približne okolo deviatej hodiny pri správnej tme, clone a expozícií sa mi podarilo zachytiť vynikajúce svetlo z okien bytoviek a toto bolo rozhodujúce. Za minútu sa dajú spraviť asi dve takéto fotky, takže som tam fotil asi hodinu ten správny záber. Svetlo lámp dáva v negatíve modrú farbu a napadlo ma vytvoriť ako keby DNA test. Problém bol ako rozšíriť priamky svetla na celú fotografiu bez použitia Photoshopu. Rozhodol som sa použiť zaujímavý trik, kedy sa počas expozície posunie zoom na pár sekúnd hore dole. A preto vznikol určitý posun svetelných liniek. Obraz nebol roztrasený i keď statív som použil viac menej nekvalitný.

SkryťVypnúť reklamu

Fotografiu som poslal a výsledky súťaže na seba nenechali dlho čakať.

1000 dolárove štipendium využijem. Čaká ma magisterské štúdium, ako externistovi to bude o niečo ľahšie, keď školné stojí +- 2000 dolárov ročne.

Aký máte názor na fotografiu vy ?

vysoké rozlíšenie

nízke rozlíšenie

a pôvodná fotografia (bez negatívu)

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu