GPS hodinky na monitorovanie pohybu detí.

Zariadenie vhodné pre paranoikov čoskoro aj na našom trhu. Ako to celé pracuje sa dozviete v nasledujúcich odsekoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)
Obrázok blogu

Česká tlačová kancelária priniesla 06.12.2010 správu o nových hodinkách eLokátor s GPS a GSM modulom určených na monitoring detí od troch do dvanásť rokov. Po technickej stránke sú to úplne klasické náramkové hodinky s poistkou proti jednoduchému odopnutiu. Samozrejmosťou je vodotesnosť a odolnosť voči poškodeniu. Cena je 3990 Kč bez dph + mesačný GSM paušál (340 - 430 Kč), ktorý slúži na zasienianie spätných sms.

Lokalizátory polohy sú v súčasnej dobe štandardnou technikou. Nosia ich obchodní zástupcovia, záchranné zložky, horolezci, športovci a tak rôzne. Aká je teda cieľová skupina? Nezodpovední rodičia, ktorí nevedia kde položili deti, bohaté family, prominenti, alebo oteckovia alias technickí fajnšmekri? Pravdepodobne každý, kto má o dieťa strach a vie že sa pohybuje v nebezpečnom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto hodinky majú dokonca možnosť nastavenia bezpečnej zóny, teda miest, kde sa dieťa môže pohybovať. V prípade ak zónu prekročí, rodičom sa zašle sms alebo e mail. V dodanej aplikácií môžu kedykoľvek sledovať GPS polohu hodiniek (schválne píšem hodiniek a nie dieťaťa). Keď sa odopnú, odošlú automaticky upozornenie. Dieťa už môže byť ďaleko od miesta činu, kým ich fyzicky nájdete. V správe ČTK sa okrem iného uvádza, že aktuálne problém únosu detí rezonuje najmä kvôli malej Aničke, ktorá je už dlho nezvestná.

Nuž nalejme si čistého vína. Chudobnejšie rodiny si hodinky nekúpia, lebo si ich nemôžu dovoliť. Starostliví rodičia majú prehľad o pohybe detí, majú ich pod dozorom a nemajú potrebu im inštalovať na ruku narušiteľa súkromia. Dieťa do dvanásť rokov síce vníma súkromie trochu inak ako rodičia, ale je to už len krok k nebezpečnému zvyku v dospelosti - byť monitorovaný kedykoľvek a kýmkoľvek. Hodinky neriešia únos alebo násilné činy. A ani im nezabránia. Možno pomôžu k dolapeniu páchateľa, ale to je teoretická úvaha.

SkryťVypnúť reklamu

Hodinky sú podľa mňa vhodné pre vysokohorských turistov, horolezcov, paraglajdistov a všetkých, ktorým hrozí nebezpečenstvo úrazu a podobne. Na druhej strane, keby bolo eLokátorom vybavené každé dieťa, určite by sa znížil počet zatúlaných detí, ktoré len odbehli niekde ku susedom. Obávam sa však, že spolu s tým by sa znížila aj hranica zodpovednosti a reálne kontroly detí. Kde máme dieťa? Neviem, veď pozri súradnice.

Aký je Váš názor na toto zariadenie?

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu