Ak by ste mohli založiť politickú stranu, aká by bola?

Uvažoval som nad tým, že si založím vlastnú politickú stranu. Založme si ju všetci. Bude tu 5 000 000 strán a každý bude spokojný. Posledných 20 rokov politickej histórie nestojí za zmienku ani v budúcej školskej učebnici. Existuje spôsob ako vyriešiť súčasné problémy štátu a pripraviť reálnu víziu pozitívnej budúcnosti so súčasnými politikmi? Imunita Slovenska bola oslabená a my sme ochoreli na SMER.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Skupina Anonymous pripravuje, respektíve zvoláva protesty na pamätný deň 17 november. Požiadavky, ako aj celý systém organizácie opäť poukazujú na chaotický systém, ktorého výsledkom nebude vôbec nič, azda nedostupnosť niekoľkých vládnych internetových stránok. Už protesty Gorila, ktoré boli pravdepodobne najväčšie v poslednej dobe, poukázali na fakt, že aj keď je téma zhromaždenia verejnosťou žiadaná a podporovaná, tak prioritou úspešnosti akcie je schopnosť organizátorov formulovať požiadavky a pripraviť strategický plán po jej ukončení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skrátene: čo chceme, ako to dosiahneme, kedy s kým a prečo

Len nedávno sme tu mali protesty Gorila. Nebudem sa k tejto akcii vracať, len chcem poukázať na to, že na námestiach burácali rozvášnené davy, ba dokonca sa podarilo aj sformulovať nejaké požiadavky, ale nikto ich nevedel vykonať a nevznikla ani žiadna politická iniciatíva, ktorá by to zastrešila a ďalej pokračovala na podporu myšlienky slobody, rovnosti a demokracie. A práve tieto protesty boli vynikajúcim podnetom na vznik novej politickej strany, ktorá mala vychádzať zo súčasného nespokojného slovenského voliča. A nestalo sa vôbec nič. Ani sa nestane, vhodný čas už vypršal.

SkryťVypnúť reklamu

Traja mušketieri: Matovič, Lipšic, Sulík

Pravdou je že Lipšica by som do tejto triády zaraďovať nemal, ale keď už sa rozhodol založiť novú stranu budem ho počítať. Matovič aj s Hlinom a Sulíkom vykonali mnoho špecifických vystúpení, pre ktoré sa stali mediálne známi. Posunulo ich to dopredu a program, ktorý razia si našiel niekoľko optimistov na to, aby vytvorili spolu balík okolo 15%. K tomu sa pridáva SDKU, KDH, Most a Lipšicova NOVA a máme dokopy tabuľkovo vyrovnaný stĺpec k strane SMER. Ani jeden z pravicových subjektov nedokáže pochopiť, že potrebujú skutočného lídra, niekoho kto posunie iba ich stranu nad 20%. Toľko mala aj Dzurindova SDKU, kým sa neprepadla kvôli totálnej nečinnosti a vypareniu sa z mediálneho priestoru. Výrokmi, ktoré mixujú populizmus, odvážnymi testami na menšinách, prípravou zákonov bez využitia analýz odborníkov a podobne sa nikdy vyššie nedostanú. Ani jedna z týchto strán. Kradnú si hlasy a pohadzujú si pravicového voliča, ktorý už nevie kam z konopí a preto dá radšej hlas komukoľvek z opozície. A stabilnú voličskú základňu ktorejkoľvek opozičnej strany zmestia do Bratislavského letiska. Veď Fico ani nemusí bojovať, nemá prečo, nemá s kým.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok je v nedohľadne

Prieskumy Polisu od začiatku roka síce signalizujú pokles SMERU a to až o 8% na hranicu 40%, ale nesúrodosť opozičných strán naznačuje, že ďalší pokles bude už len veľmi pomalý ak vôbec bude. Aktuálne má Fico najlepšiu pozíciu zabojovať a bude stačiť veľmi málo na to, aby získal stratený podiel späť. Koľko miliónov nás to bude stáť nie je podstatné. SMER je pre mňa manažérsky (ne)riadená organizácia, ktorá si vykonáva prácu tak ako chce. Keď firma chce, bude to tak. Keď nechce, tak nebude. Ostatné politické strany (firmy) sa ani nesnažia jej konkurovať, ich manažéri sa nevedia vyjadriť na správnom čase v správnom mieste, nevedia presadiť svoje produkty na politickom trhu a ani vytvoriť nový dopyt. Pochybujem, že to dokáže Lipšic s novou stranou. A súkromníka 99% sme do politiky našťastie nepustili. Kandidátkou na osobnosť schopnú posunúť politiku do inej úrovne bola pani Radičová, žiaľ namiesto založenia vlastnej strany okúsila trpkosť SDKU a vôbec sa jej nečudujem že nechce ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Vyčerpané kapacity politikov

V našej politike niet osobnosti schopnej viesť silnú stranu a využiť svoje manažérske zručnosti pre postavenie tejto krajiny do správnych koľají. Hľadá sa pravicový líder. Tento človek by nemohol pochádzať zo súčasnej vlády. Osobnosti tu nevznikajú ako na bežiacom páse. História Slovenska je zatiaľ príliš krátka na to, aby dokázala vyprodukovať niekoho, kto dokáže pochopiť a najmä pripraviť pravicového voliča na systematické a efektívne zmeny, ktorých výsledkom bude stabilný vývoj bez obáv o budúcnosť. Musí to byť dobrý spíker, vyjednávač, človek s prehľadom, schopnosťou reagovať na nečakané problémy, byť tam kde ho potrebujú a priniesť pozitívnu náladu do každého mesta kam vstúpi.

Chce to niečo iné, také ako keď si poviete: Toto je presne ono.

Čo vidíme v médiách je len hra pre voliča. Keď počujem v diskusii slovo RIEŠENIE už sa mi robí zle. Neustále sa niečo zatajuje, fabuluje, manipuluje, nikto nepredostrie konkrétny plán, fakty, mená. Nikto nemá plán ako na to. Ako zlepšiť, zmeniť veci, pomôcť vytvoriť lepšiu spoločnosť. Vážení tento plán treba systematicky a hlavne odborne pripraviť. Politik nemá byť podnikateľ, ale čestná funkcia s primeranou odmenou za dobre vykonanú prácu, ktorej výsledok si ľudia vážia.

Chýba tu práve tá jedna politická strana

O ktorej sa budú deti učiť na dejepise, ktorej predstavitelia opäť navrátia česť slovenskej politike a najmä prispejú k rozvoju domáceho hospodárstva, zamestnanosti, školstva, zdravotníctva a v neposlednom rade definitívne uzatvoria otázku rómov ale aj mnoho iných tém, ktoré ale nie sú predmetom tohto blogu. Táto strana potrebuje skutočných odborníkov s chuťou do zmien a tvorby povedomia o Slovensku ako kultivovanej krajine, ktorá má miesto v západnej Európe. Moja otázka znie, či je priestor na vytvorenie ďalšej strany a čo všetko musí spĺňať, aby bola akceptovateľná naprieč celým spektrom.

Aká by mala byť práve tá politická strana, ktorá to pohne dopredu? Vyjadrite sa v diskusii.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu