Bezplatný internet v Martine - búda na občana

Mesto do projektu finančne neprispelo a internet je bezplatný - hneď po voľbách sa z voliča stáva somár.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu

Už počas predvolebnej kampane nového primátora pána Andreja Hrnčiara sa mohli všetci občania dozvedieť o možnosti vzniku bezplatného pripojenia na internet prostredníctvom spoločnosti Gaya. Problematike internetového pripojenia a výpočtovej technike sa venujem už dlhšiu dobu, v súčasnosti študujem marketing a preto sa na zavedenie a vôbec túto veľkorysú ponuku pozerám s nadhľadom. Predovšetkým samotná ponuka súkromnej spoločnosti nieje tak celkom bezplatná. Ľudia ktorí uvažujú prvýkrát nad internetom častokrát nemajú dostatok informácii a teda slovo bezplatné im hovorí vskutku bezplatné. Čo sa dozvedia neskôr ale už také príjemné nieje... Komu slovo internet niečo hovorí, ten rozhodne nebude objednávať najpomalšiu linku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neviem a nerozumiem, prečo a za akým účelom sú zavádzaní občania mesta, keď už na samotnej internetovej stránke pripojenie (pozor nie používanie – to je zdarma) prostredníctvom externých zariadení (pravdepodobne tu bude použitá aj 5Ghz technológia Canopy od Motoroly ) stojí cca 2260 alebo 7020 korún. S garanciou bezplatnosti po dobu štyroch rokov to vychádza (akokeby) 47 alebo 146 korún mesačne.

Obrázok blogu


(obrázok zo stránky http://www.bezplatnyinternet.sk)

Na oficiálnej stránke mesta Martin je propagovaná súkromná spoločnosť ba dokonca aj cenník ich služieb. Kompletné súkromné portófilo na stránke mesta. Koľko stojí taký reklamný priestor? Aj ja chcem... Perfektný marketingový trik v cenníku je uvádzanie ako prvého internetu "zadarmo" (avšak bez akýchkoľvek informácii o inštalačnom poplatku) a za ním hneď najlacnejšie paušály, na ktoré sa dobre loví...

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska marketingu to koketuje so zavádzaním spotrebiteľa keďže nieje možné za súčasného stavu používať vskutku reálne bezplatný internet na objednávku. Teda kladiem otázku prevádzkovateľovi pripojenia – Je možné pripojiť sa bez inštalácie ak mám dané zariadenie (klienta) už zakúpené a všetky práce ohľadom pripojenia si dokážem zabezpečiť? Ak áno, v tom prípade si u Vás objednávam bezplatný internet. O tejto možnosti už nikto ani internetová stránka neinformuje a potmehúcky uvádza ceny aj bez dph (tá je udaná až nakonci s *) a navyše sú tam ďalšie pridané hodnoty – hodiny inštalácie, konzola, kabeláž viac ako 10m...

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Hrnčiara existujú rodiny, ktoré nezvládnu platiť niekoľkostokorunové paušály a preto je pre nich vhodný bezplatný internet. Aha. Nezvládnem platiť niekoľko (200,300) korunový paušál ale zvládnem vysoliť okamžite či na splátky 7000 za inštaláciu a služby s tým spojené (je to takmer 170/mesiac ale na to už rodiny majú zrejme).

V súčasnosti je reálne bezplatný internet dostupný len na niektorých vybraných miestach – napríklad pred divadlom na pešej zóne. Toto tiež zariadil pán Hrnčiar - počas svojej práce v divadle. To beriem ako plus i keď možnosť pripojenia v centre využíva málo ľudí. Vzhľadom na novú ponuku "bezplatného internetu" treba spomenúť aj fakt, že prenosová rýchlosť ktorá je ponúkaná je 128 kilobitov za sekundu. Pokúsil som sa teda odmerať zobrazovanie náhodne volených internetových stránok. Zapomoci programu DUSuper Controler som znížil prenosovú kapacitu linky na 128kbit - doba zobrazenia bežnej stránky od 12 do 18 sekúnd, čo je však adekvátne. Pri 5ghz pásme to nemusí platiť kvôli rozmiestneniu prístupových bodov a odozve ( zobrazenie stránky sa predĺži na 20-25 sekúnd). Moje merania som totiž uskutočňoval cez spomalené DSL. Bezplatný internet je teda využiteľný na bežné surfovanie, krátke maily bez príloh... ale nie na telefonovanie prostredníctvom sietí ICQ alebo Skype – tu môže dochádzať k vysokým stratám signálu.

Otázkou je či občan, ktorý si objedná bezplatný internet dnes a zaplatí približne 2260 - 7020 korún a po mesiaci nebude spokojný prejde rovno na DSL, káblové alebo iné pripojenie. Nikto už nespomenie, že z Motoroly a pásma 5Ghz nieje možné prejsť na klasické Wi Fi - ďalšia investícia za 6000. Z marketingového hľadiska a zisku spoločnosti je potom výhodné ponúknuť vyššiu garantovanú rýchlosť, čo prináša zisk a udrží si zákazníka – ten totiž už bude pod vplyvom spoločnosti a lepšie sa s ním pracuje. Nebude sa chcieť vzdať len tak vloženej investície - zvlášť keď ponuka bezplatného internetu je zameraná na domácnosti ktoré si viac dovoliť nemôžu. V marketingu sa nikdy nič nedeje len z dobrej vôle.

Zapojil som sa aj do diskusie verejného portálu MôjMartin , kam pridal svoj názor aj primátor Hrnčiar. Predovšetkým ma teší že pán primátor tak verejne vyjadruje svoj pozitívny postoj k rozvoju internetizácie a egovernmentu. Oficiálne mesto Martin nevynakladá žiadne finančné prostriedky na rozvoj nového bezplatného internetu. Súkromná spoločnosť si menežuje sama tento program, na ich stránkach je však doslovne uvádzané že "projekt je vytvorený v spolupráci spoločnosti GAYA a Mgr. Andreja Hrnčiara" – aká to teda bola konkrétna spolupráca?

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

(obrázok zo stránky http://www.bezplatnyinternet.sk)

Čo spravil pán Hrnčiar osobne alebo prostredníctvom mesta Martin aby sa zaviedol bezplatný internet? On ako fyzická osoba mimo zastupiteľstva a mesta pomohol súkromnej firme realizovať plány? Samozrejme. Veď oni by to dokázali aj bez neho, bola to len kampaň pre voliča. Za éry bývalého primátora Bernáta toto vraj nebolo možné. Citujem príspevok pána Hrnčiara „Ja nemam problem aby hociktora sukromna firma investovala svoje financne prostriedky v meste.“(toto však nieje spolupráca ale súkromný sektor ponúkajúci služby pre kohokoľvek) Ex-primátor Bernát sa taktiež rozhodol reagovať : „Mesto Martin má predsa svoju vlastnú sieť za ktorú platí firma Martico s.r.o.mestu 2.8 mil.sk. Všetky jej služby boli odsúhlasené v Mestskom zastupiteľstve aj s rýchlosťami internetu a poplatkami. Nápad terajšieho primátora bol aj mojim cieľom, ale po konzultáciách s odborníkmi sa nedá zrealizovať, iba, že by to niekto zaplatil.

Po štyroch rokoch z hľadiska svojho funkčného obdobia pána Hrnčiara bezplatný internet už nieje zaručený. Dôležitý je však fakt – ak akákoľvek súkromná spoločnosť legálnou cestou a so všetkými povoleniami dokáže poskytovať služby nezávisle od finančnej pomoci mesta, prečo by ich nemala poskytovať rovnako i po štyroch rokoch, veď mesto by do toho ani nemohlo zasiahnuť. Mimo iného – pred voľbami mi na otázku či bude preferovať aj mladých ľudí na úrade odpovedal pozitívne. Koľko je mladých ľudí na úrade dnes? Okrem tých na bezvýznamnej absolventskej praxi? A ako sa teda podľa Vás pán Hrnčiar definuje mladý človek? Štyridsiatnik?

Ak sa nájdu užívatelia siete Gaya, nech pridajú skúsenosti s ich pripojením do diskusie. Gaya veľmi rada využíva slová ako bezplatný a neobmedzený. Po pár kliknutiach na ich stránke zistíte že platby i obmedzenia existujú... nepomôže SOI?

Odkazy :

Martinská internetová alternatíva : Pomaly ale zadarmo (zive.sk, odporúčam diskusiu)

Mesto martin spustilo projekt bezplatného pripojenia na internet (TA3,TASR)

Provideri : bezplatný internet deformuje trh (SME)

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu