Článok č. 62000 , blogovať má zmysel.

Ako a prečo vznikali niektoré články, hodnotenia, komentáre výberu môjho blogu a vadenie sa s diskutérmi. Výsledok dlhoročnej blogerskej praxe :) O čom je môj blog a kam smeruje. Poďte ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Blogovať som začal v roku 2006. 62000 je poradové číslo článku, ktorý som pred štyrmi rokmi vytvoril. Témou malo byť prečo som začal blogovať, nedopísal som ho a teraz v ňom pokračujem - prečo blogujem. Založenie blogu bolo záľubou a štýlom sebaprezentácie, navyše som sa zaujímal o žurnalistiku. Prezentácia blogu mala byť akýmsi začiatkom mojej budúcej kariery. Vôbec to nemal byť súkromný plátok o zážitkoch Mateja Bórika. Blog nie je všetko. V súčasnosti stále hľadám profesionálnu prax - čomu by som sa chcel venovať dlhodobo. Štyri roky blogovania, tvorby rôznych projektov a ukončenie bakalárskeho štúdia, či 3 roky stáleho zamestnania nestačia a nedali mi toľko skúseností a profesionálnej praxe, aby som mohol povedať, že chcem robiť len žurnalistiku, manažment, marketing či politiku. Práve preto som sa rozhodol, že rok 2010 bude zlomový a nie len blog ale i moje iné aktivity by sa mali zamerať na špecifické a konkrétne veci. Na blogu som si pripravil rôzne sekcie, ktoré budú mať nejakú rozumnú konzistenciu. Z uplynulých rokov prinášam krátky prehľad a komentáre k niektorým článkom, ktoré tu na blog.sme.sk rezonovali dlhšiu dobu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvotina

V roku 2005 som spoluorganizoval protest maturantov. Tiahli sme proti Froncovi a novej maturite. V jeden deň bol na celom Slovensku zorganizovaný megaprotest. V každom väčšom meste sa pískalo a kričalo proti novej maturite. Podarilo sa nám to spustiť. Na MŠ SR som sa zúčastnil rokovania, kde som sa ako hovorca spolu s kamarátmi z iných krajov, ktorí to vlastne celé vymysleli, snažil zabezpečiť hladký nábeh nového systému maturity a zmenu niektorých podmienok. Súčasní študenti sú však málo vytrvalí a po pár dňoch protesty poľavili. Nemal som s kým tlačiť na páky a nič sme nedosiahli. Nebola ani politická vôľa. Na školstvo a najmä jeho kvalitu som ale nezabudol a v budúcnosti so mnou môžu počítať rôzne "partizánske skupiny". Ak by som sa náhodou dostal do politiky, tak by nastali vo vysokom školstve radikálne zmeny. Od externých študentov až po "kvalitné" univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Verejné financie a politika

Politika a veci verejné nie sú témy môjho blogu. Napriek tomu som pár článkov uverejnil. V máji roku 2005 neboli problémy len s maturitami. Do škôl bola distribuovaná hra "Stratený v Európe", ktorej vývoj financoval Úrad vlády, zrejme cez fondy EU. Táto hra bola totálnym fiaskom a bol to jeden obyčajný vytunelovaný projekt. Hra nebežala ani na bežných školských počítačoch ani na počítačoch, ktoré mali žiaci doma. Super. Zodpovednosť však nikto nevyvodil. Krátky článok sa vtedy vyhupol s čítanosťou nad 8500, čo ma ako začínajúceho blogera veľmi tešilo. Písal som o primátorovi Považskej Bystrice (výstavba diaľnice) a o primátorovi Martina (trestné oznámenie na diskutéra). A odozva? Dopadlo to tak ako som predpokladal v článkoch...

SkryťVypnúť reklamu

Práca, podnikanie, podvody

Vždy ma zaujímala práca s počítačmi, tvorba web stránok, retušovanie, fotenie ... a tak som sa náhodou dostal do jednej Bratislavskej agentúry, kde som pracoval ako grafik. Keď napíšem "agentúra", každý bude vedieť o čo ide. Čítanie len pre silnejšie povahy. Po pár dňoch som odtiaľ odišiel, ale platili naozaj dobre. To sú ľudia, ktorí nemajú problém s peniazmi, ale keby neexistoval Pokec, ťažšie by sa im zháňali objekty... Článok a jeho pokračovanie. V roku 2006 som si hľadal stále zamestnanie, oslovila ma novootvorená KIA a jej ponuka do administratívy. Smiešne bolo to, že na pohovore ani nevedeli kto som a čo chcem. Tlmočníčke som musel prekladať ja a nakoniec ma aj tak nevzali. Článok je tŕňom v oku KIA, pretože sa cez Google zobrazuje medzi prvými pri hľadaní slov KIA Slovakia alebo pracovný pohovor. Dopomohla k tomu Vaša čítanost, viac ako 9400 zobrazení. Pri hľadaní práce som natrafil na množstvo pofiderných ponúk, najmä na pozície obchodný zástupca, maklér, manažér ... jedným slovom finančný poradca. Oslovujú ma do dnes a ich techniky sa nezmenili. O multilevel marketingu sa dočítate tu. Čítanosť rástla na viac ako 9400 aj vďaka externým médiám, ktoré na tento článok odkazovali. Multileveli chceli nachytať aj starkú ale nedala sa. Pár mesiacov som pôsobil ako anketár, spracoval som množstvo dotazníkov, kde sa ľudí pýtali na rôzne nezmysly a blbosti, ktoré spolu ani nesúviseli. Od vtedy neverím žiadnemu prieskumu verejnej mienky, pretože sa tam neuveriteľne manipuluje.

SkryťVypnúť reklamu

Psychológia - manipulácia

Národu sa bežne ukazuje, že je menej inteligentný a jednoduchý. My sa na tom totiž vieme zabaviť a je to výhodné aj z politických dôvodov. Raz som sa účastnil jojkárskeho kastingu a takto to dopadlo. Ešte by som poprosil zobrať ľudom peoplemetre, lebo kvôli pár (ne)intelektuálom tu máme vo vysielaní riadne braky, resp. už sa neoplatí ani zapínať TV. V náväznosti na tématiku manipulácie a "nevedomosti v jednoduchosti" som vytvoril krátky článok o meraní salámových štanglí v predajniach potravín. Málo kto pochopil a bola z toho riadna diskusia. Dodal by som k tomu moje posledné slová - aj tak to nevedia. Masírovanie mozgov zažívame každý deň, špecialitou sú televízne noviny, zmenilo sa niečo? Vždy za tým stojí jeden človek, ktorý rozhodne čo bude vo vysielaní, mali by sme ho zmanipulovať aby nepúšťal také kraviny. Druhý článok o manipulácii sa týkal fenoménu podprahového vnímania, ku ktorému sa mimochodom chcem čoskoro vrátiť, je to veľmi zaujímavá oblasť. Môžete sa tešiť na klinické testy :-) Zmanipulovať môže aj sekta a to priamo na sídlisku ... po uverejnení článku sa ale rozhodli svoju modlitebňu uzavrieť a presťahovali sa nevedno kam. Jeden z posledných článkov v roku 2009 opisuje trampoty študentiek strednej školy s poisťovacími agentkami. Niekto tvrdí, že to je celé vymyslené ako antikampaň DSS, ale ja kľudne poviem - článok je pravdivý a také praktiky sa diali v oveľa väčšom rozsahu, veď oblbovať dnes nie je problém. I keď sám mám v DSS zmluvu a obhajujem politiku súčasného systému, neznamená to že nenapíšem akým spôsobom sa získavali niektoré duše.

Marketing a média

Medzi moje oblasti záujmu patrí aj marketing - sledujem reklamné spoty, analyzujem reklamné praktiky, zaoberám sa PR a pod... neušla mi ani reklamná kampaň Orange. Mal som však problém s jej zameraním, pretože som musel ísť poriadne hlboko do snehu ... Tento článok oslovil viac ako 9000 čitateľov. Reklama na operačný program doprava sa mi nepozdáva a preto som poslal podnet do Rady pre reklamu, uvidíme ako rozhodnú. Ako top v čítanosti sa zaradil článok "Top 10 najlepších oblbovákov na našich TV obrazovkách" a musím priznať, že s tým som vopred rátal. Dodnes 13782 prezretí je dôkazom toho, že seriály nás naozaj nezaujímajú :-) Až na výnimku šlo o zahraničné telenovely, tie domáce ale kvalitou nemali ďaleko. Článok o kvalite domácich seriálov asi mal niečo do seba, pretože odvtedy sa to fakt zlepšilo, detaily už nechám do diskusie.

Stalkerská trilógia

Začalo to recenziou na film Stalker a pokračovalo to expedíciami do Černobylu, (druhý diel pokračovanie) ktorý som navštívil dva roky po sebe (tretí diel). Atómové elektrárne ma zaujímajú ako technické riešenie a fyzika mi vždy bola blízka, v budúcnosti tu článkov o Černobyle pribudne, pretože ten ešte posledné slovo nepovedal a bude to trvať pekne dlho. Mimochodom Pripjať budú rúcať - komplet.

Fyzika, jadrová fyzika...

V roku 2009 som navštívil Temelín a bol to naozaj zážitok, videoreportáž doporučujem všetkým fanúšikom jadrovej energie. Moje obľúbené články sú z oblasti techniky. A nielen to, superstruny, Hawking, Einstein, Tesla a ďalší ... témy, ktoré mám pripravené ale akosi som na ne nemal čas, chce to predsalen aj trochu filozofie a otvorenú myseľ.

Paranormálne javy

Toto mala byť moja téma blogu, ale akosi som to stále odkladal. Tak len krátka poznámka - bude pár článkov a máte sa na čo tešiť.

Rozhovory

Pri ceste do Temelína som sa zastavil v Liberci a spracoval rozhovor s veteránom z vojny v zálive. Osobne si myslím, že to bol fakt dobrý rozhovor... chcel by som spraviť takých viac ale bohužiaľ nemám na to čas ani prostriedky. Voľným pokračovaním na tému bola skúška protichemického obleku a masky, bežať by som s tým nechcel... článok som spracoval pre svoju potrebu ako súhrn obranných prostriedkov, ktoré sa u nás používali, nechcelo sa mi to stále hľadať cez Google. Na rozhovory by som sa zameral viac, ale cestovať za niekym len kvôli blogu sa nevyplatí.

Veda a technika

Špecialitou alebo skôr mýtom z vedy a techniky bol konšpiratívny článok o odpojení internetu ako celku. Technicky nič nie je nemožné a odkazy v článku to potvrdzujú. Aj túto tému rozoberiem na drobné a podrobne sa jej budem venovať neskôr. Mimochodom, článok bol skopírovaný iným médiom a podal som kvôli tomu trestné oznámenie. Zo sveta počítačov bol azda najdrahším článkom Cebit 2009, nebol som tam ako novinár, preto som sa nedostal ku všetkým novinkám ako prvý a všade už bola tlačenica. Nemal som ani poriadne vybavenie, čo som napravil v máji 2009 - zrkadlovka Sony a 3CCD kamera Panasonic. Aj to som rozmýšľal za koľko sa mi vráti investícia... netrvalo to ani dva mesiace. Keď som vyhral 1000USD štipendium v súťaži DNA Contest organizovanej portálom Scitable, univerzitno-vedeckým portálom pod taktovkou časopisu Nature. Odfotil som abstraktnú fotku DNA zo strechy budovy v Martine. Mal by som pani domovníčke poslať čoko - za to že ma tam vtedy pustila, aj vďaka nej som vyhral.

Zábavky

Som pre každú srandu a rád sa bavím. V tomto roku pribudlo aj trochu adrenalínu - jazda na novootvorenom okruhu Slovakiaring pri Orechovej Potôni. Po troch ostrých kolách som musel dole, pretože sa unavili brzdy. V roku 2010 sa tam vrátim s mojím týmom a veľkým počtom konských síl. Spracujeme to ešte raz a poriadne! Je ale faktom, že toto blogovanie ma vychádza dosť draho a v budúcnosti by som sa rád aktívne venoval tématickým reportážam priamo v médiách prípadne pracoval ako moderátor nejakej populárno-náučnej relácie, podobné ako vidíte na Discovery. Najskôr nejaké investigatívne alebo dokumentárne či zábavné žánre.

Poďakovanie

Začiatkom roku 2007 som začal používať štatistiky návštevníkov blogu. Berte to prosím ako oficiálne poďakovanie za čítanosť. Medzi stálych čitateľov patria napríklad zamestnanci Úradu vlády, ministerstiev, univerzít a renomovaných obchodných spoločností a technických inštitútov. A samozrejme tunajší blogeri :) Ďakujem aj všetkým ostatným, budem sa snažiť tento rok blog vylepšiť. Článkov som napísal viacero, toto je výber najzaujímavejších. V roku 2010 ich bude viac a plánujem rozdelenie na viacero konkrétnych rubrík + s kamarátmi chystáme jedno prekvapenie. Už čoskoro u Mateja Bórika v pravidelných týždenných intervaloch, na blogu SME.

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu