Som Martinčan, už dvadsaťpäť rokov žijem na strednom Slovensku. Keď mi to výplata dovolí, pohybujem sa aj po svete, asi tak ako aj Bratislavčania. Môj svet je ale väčšinou len v blízkosti Žiliny, prípadne Bystrice. Mám malú výplatu. Všetky veľké firmy majú sídlo v Bratislave a tu v regióne Martina sú len poddaní. Pracujeme na nich. Pracujeme napríklad na Porsche Cayenne Turbo S, prípadne Maserati Granturismo, ktoré som videl na OMV pri Sade Janka Kráľa. Z oboch vystúpili tak tridsaťroční muži, biznismeni a dohadovali sa kto ku komu ide na byt.
Priznám sa, šoférujem dobre. Auto mám ako tak ok, aby som mohol vstúpiť do Bratislavy. Z Trnavy je síce 110, ale všetci ma predbiehali. Išiel som poctivo v pravom pruhu a niekto zavolal na dopravný servis, že v Bratislave meria na D1 čierny Passat v smere od Zlatých Pieskov. Keď som bol niekde v okolí Ivánky pri Dunaji, tak ma väčšina prestala predbiehať. Som rád, že všetci poctivo kontrolujete kde a kedy sú dopravné hliadky. Ja to nepotrebujem, rýchlosť dodržiavam. Som rád na čele pelotónu, je to veľká zodpovednosť.
Späť k téme. Situácia sa čiastočne zmenila, keď vyrástol v Martine priemyselný park. Ťahá to tu najmä Ecco a Volkswagen. Ak si objednám náhradné diely na auto, tak vôbec nečakám. Predtým som čakal jeden deň naviac, vozili ich z Bratislavy. Marža je samozrejme stále rovnaká (300%). Bankové účty sa nemenia. Od kedy tu máme priemyselný park, tak je tu aj menej bezzemkov. Ľudia začali v Martine posledné roky stavať ako šialení. Martin sa pomaly napĺňa ľudmi s diagnózou hypo. Mám taku hypotézu, že pokiaľ tu bude práca, tak sa z tej hypo aj vyliečia.
Tam v Bratislave sú iné ceny, iné nájmy, iné platy. Pepsi stojí v bare 1,5€. U nás si kúpim dva litre kofoly za 1,2€ a mám na celodenný pitný režim. Viete ja nechcem moc na Blavu kecať. Viem že tam to je iné. Nie som oravský bača a navštívil som aj rôzne zahraničné metropoly (Berlín, Kiev, Paríž, Mníchov,...) v každom veľkom meste a najmä v hlavnom meste to je iné. Ale sakra tu je to výrazne iné v tomto štáte !!!
Napríklad také psie hovná a odpadky. Viem, toto máme aj v Martine. Ale v pomere, v akom chodia do Bratislavy zahraniční turisti a že to je metropola, ktorá má čo povedať, si takéto veci jednoducho nemôžeme dovoliť. Je to hanba. Vo veľkých zahraničných mestách som v živote nevidel centrum zahádzané špinou, papierikmi, parky s psími hovnami a inými tekutými výplodmi. Však Bratislava reprezentuje - je to hlavné mesto. To tam nie je starosta, ktorý by sa o to vedel postarať? Napríklad v Sade Janka Kráľa je pri chodníku vedľa Nového mosta už sto rokov rozbitá poistková skriňa, to tam je pre koho nachystané?
Dobre, pohol sa autom ďalej, k NRSR. Že kde idem parkovať. V sobotu nebolo veľa áut a vybral som si takú blatistú voľnú plochu pred vchodom do garáží rady. Parkovali tam rôzne SUV a tak. Či som si tam nepoškodil rameno? Tam je asi 20 centimetrová jama :) Mohli napísať že vstup len pre džípy. Počas krátkej vyhliadky na Dunaj a okolie som si všimol neskutočné množstvo špakov na vyhliadkovej terase. Buď tam bola predchvíľou školská trieda plná nespratníkov, alebo to je jednoducho neudržiavané. Ďalšie faux pas voči zahraničným turistom. Zišiel som dole až ku železničnej stanici. Ako som sa prechádzal, bolo mi treba na wc. Na stanicu? Však normálne nie? V zahraničí to je normálne... Hneď na úvod ma oslovila pred vchodom špata. Že či nechcem fajku. Dedo ju zahriakol, že nechaj ho mladého. A ja som asertívne odvetil, ďakujem nefajčím. Tak čo idete robiť s tými hajzlami na stanici?
Odparkoval som to v podzemných garážach zvaných Opera. Dobrý cenník, ale adekvátne v centre mesta. Som rád, keď parkujem na bezpečných miestach. Zašiel som k americkej ambasáde. Z cesty tam trčí taký veľký chránič proti nárazom auta s teroristami. Američanom je jedno, že teroristi sa zásadne odpaľujú s niekoľko desaťkilogramovými sudmi výbušnín v malých vanoch. Rozdrapí to celú ulicu a budovy, ale ten chránič tam ostane, to vám garantujem. Ďalej stavali akurát také drevené stánky. Tam bude čučo, klobásy, žíhľavové čaje, medovníky a tak? To mávame aj v Martine :) no proste cítil by som sa tam ako doma.
Bratislavské obchodné centrá sú naozaj vhodne umiestnené, doprava je efektívne riadená a v čase špičiek sa dostanete kamkoľvek. Ja som bol spokojný, nikto na mňa netrúbil. Je to skôr o praxi, nie o tom, kto je z akého mesta. Navštívil som postupne Aupark, Eurovea a tiež Avion. Sú to pekné centrá. Veľa ľudí, podnikov milión, butiky... obchody všetkého druhu. U nás to také nie je. U nás sú prázdne výklady častokrát. Doslova sa Vám oplatí kúpiť nájom obchodu v centre mesta a namiesto neho tam spraviť byt. Nájomné je nižsie ako v paneláku (3-4 izbák). V Bratislave som videl množstvo pekných žien. Ale o čom je krása? Mať na sebe kolekciu Gucci, alebo mať niečo, viete prirodzené ... , čo má aj Ona z dedinky pri Martine.
Na večeru som sa zastavil v Pube u Zeleného Stromu - spokojnosť. Obchodná ulica. Oproti Slovak Pubu, ktorý má Hlina. Mám prehľad však? Nevídané na Martinčana. Pán Hlina sa môže tešiť na skutočne nezávislý a objektívny výsledok môjho profesionálneho mystery shoppingu. Napoviem len toľko, že to bude fajn čítanie.
Všetko je o ľudoch, o tom ako žijú, kde žijú a čo robia. Viete, nesmiete nikdy zabudnúť na tých ostatných, ktorým vďačíte za iné veci, napríklad za Porsche Cayenne Turbo S. Bratislava je krásne mesto plné milých ľudí, no pre náhodného návštevníka to je totálny rozvrat. Nestihne si uvedomiť súvislosti a na konkrétne úvahy nemá čas. Návštevník ako ja len vidí a hodnotí. Častokrát zle... ale negatívna reklama sa šíri veľmi rýchlo. Slovensko má obrovské možnosti dostať sa vpred. Je to na nás.
Pozývam Vás do Martina, do našich krásnych hôr, do blízkych aquaparkov a samozrejme nákupných centier. Autá Vám postrážime.