Poistné udalosti - za akých okolností sa prepláca škoda

Kto má zaplatené nemal by mať dôvod na obavy, rozhoduje však miera zavinenia i špekulanti, ktorí nútia poisťovne čoraz sofistikovanejšie skúmať poistné udalosti - a to trvá a trvá...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Stretávam sa v meste s Michalom . On so zlomenou rukou na kontrolu, ja s papiermi do xeroxu. Po krátkom rozhovore sa dozvedám že pracuje v Česku (konečne) a občas príde domov pomíňať peniaze. Nuž presne ako ho poznám - cigaretky, vínko, bitky... výsledkom čoho je zlomená ruka. Vraj si zaplatí úrazové poistenie a kľudne si ju nechá zlomiť ešte raz, veď dostane peniaze. Vtedy som si spomenul na prípad jedného sociálne slabšieho občana, ktorý si úmyselne odťal v priebehu mesiaca tri prsty - no samozrejme kálal drevo a bol maximálne nepozorný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bežný názor : Ak si človek zaviní úraz sám a má náležité poistenie, toto mu je samozrejme uhradené podľa zmluvy. Ak mu zaviní úraz niekto iný je možné spätne vymáhať škodu (regres).

Realita :

V každom prípade sa skúma miera zavinenia. Ako postupovala poisťovňa v prípade "troch prstov" som sa nedopátral, ale predpokladám že prišlo minimálne k vypovedaniu zmluvy. V prípadoch úrazov sa však tieto špekulácie odhaľujú ťažšie ako pri havarijnom, živelnom, majetkovom alebo inom podnikateľskom poistení.

Príklad :

Berme do úvahy, že človek zavinil nehodu napríklad nedodržaním pravidiel cestnej premávky (vysoká rýchlosť, neprispôsobenie jazdy, a pod...) - spôsobil nehodu, ktorej účastníkom je len on sám (žiadny iný majetok nepoškodil), má napríklad zlomenú ruku a poškodené svoje vozidlo. Nezavinil to úmyselne ale z nepozornosti a precenil svoje schopnosti. Je tu otázka porušenia nejakých pravidiel (cestnej premávky, prevádzkových pravidiel alebo iných vyznačených všeobecne jemu známych pravidiel).

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadrenie nemenovanej poisťovne :

V rámci likvidácie poistných udalostí existujú špecifické postupy aj pre riešenie takýchto škodových udalostí. Takéto škody sú takmer s istotou vzhľadom na vyššie uvedené vo všetkých nám známych produktoch z plnenia vylúčené. Dôvod je jasný - poisťovňa predsa nemôže (i keď nepriamo) podporovať trestnú činnosť a zároveň je komerčnou spoločnosťou, ktorá by vyplatením neoprávnených plnení spôsobila navýšením škodovosti zvýšenie poistného aj pre ostatných - poctivých klientov. A preto je jedným z prvoradých záujmov poisťovne bojovať proti takýmto javom nielen represívnou činnosťou - dôsledným a nekompromisným riešením už existujúcich podozrení, ale aj preventívnymi opatreniami. Máme vytvorené špeciálne oddelenie, ktoré preveruje podozrivé poistné udalosti.

SkryťVypnúť reklamu

Poistné podmienky :

V poistných podmienkach je ustanovenie, ktoré hovorí o povinnostiach poisteného (t.j. napr. aj to, aby podľa možnosti poistným udalostiam predchádzal, dodržoval určité stanovené pravidlá a samozrejme právne predpisy). Podľa toho, ako nedodržanie týchto povinností vplývalo na vznik a rozsah poistnej udalosti, poisťovňa má právo poistné plnenie krátiť; každý prípad sa však posudzuje individuálne. Úmyslené škody (t.j. škody vedome spôsobené poistneným) sú z každého poistenia vylúčené, a podľa okolností môže ísť až o trestný čin poisťovacieho podvodu.

Čo z toho plynie

Poistenie v niektorých prípadoch vytvára falošný pocit bezpečia - som poistený, nemusím si dávať taký pozor. Ktovie, či by nejaká štatistika dokázala zobraziť napríklad počet nehôd vodičov s havarijným a bez havarijného poistenia.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno medializovaný prípad lyžiara , ktorý vyletel z lyžiarskej trate - prípad treba posudzovať naozaj individuálne. Možno precenil svoje schopnosti, možno bol zle upravený povrch trate. Poisťovňa nechala rodine preplatiť záchrannú akciu.

Dopravné nehody - človek si ide po diaľnici 160 a je poistený, má dobré auto, nuž čo by sa len tak mohlo stať (nemyslí na druhých, ktorým tiež môže spôsobiť škodu), havaruje, niekoho zraní a človek sa ešte aj jeduje, že mu nepreplatili všetky náklady na opravu.

Aké máte skúsenosti Vy?

Matej Bórik

Matej Bórik

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Žijem v Martine a pracujem ako konzultant pre komunikačné stratégie a marketing v združení METRO, ktoré som založil v roku 2013. Našou misiou je poskytovať pomoc neziskovým organizáciám, iniciatívam a podnikateľom pri realizácii projektov. Zoznam autorových rubrík:  technikamarketingkomentáresci-fi ?svetprávovedavšeobecnesúkromnézakázané

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu